Marcel dąży do stanowisk kierowniczych, gdyż uwielbia sprawować władzę. Lubi gdy inny wykonują jgeo rozkazy, a on sam może panować nad sytuacją. Niestety, ma tendencję do osiągania sukcesu za wszelką cenę. I jeżeli cel warty jest wysiłku, to Marcel nie cofnie się przed niczym. Nie można powiedzieć, że jest osobą pożadaną w towarzystwie, ale swoją determinacją oraz odwagą wzbudza powszechny podziw. Posiada małe grono bliskich przyjaciół, dla których jest autorytetem i wzorem do naśladowania. Szczególnie, że zawsze odważnie broni interesów własnych i najbliższych. Nawet w przypadku porażki, nie rezygnuje z dalszych działań i podejmuje kolejną walkę. Jego życie przypomina pasmo sukcesów, lecz może okazać się, że mimo licznych zaszczytów, nie czuje się spełniony i szczęśliwy. Czasami błądzi i potrzebuje wyjątkowego wsparcia ze strony najbliższych.
Marcel może wydawać się nieprzystępny i zamknięty w sobie. Wzbudza strach, ale również duże zainteresowanie wśród kobiet. Jego władcza postawa oraz pewność siebie przyciągają jak manges niewieście serca. To męzczyzna,który lubi dominować nad kobietami, więc zazwyczaj poszukuje partnerki uległej i cichej. W towarzystwie kobiety o podobnym do niego charakterze, zaczyna czuć się niepewnie i często traci swój rezonans. Marcel ucieka od zobowiązań, gdyż uważa, że życie jest za krótkie na wszelkie ograniczenia. Dlatego dopiero w późnym wieku decyduje się na ustabilizowanie życia uczuciowego. A w roli ojca i meża, nadal musi mieć zawsze rację, tak więc wszelkie próby zanegowania jego zdania, kończą się porażką.
Patronem imienia jest Marceli, papież, syn Benedykta. W czasie pontyfikatu zreorganizował rozbitą w wyniku prześladowań administrację kościelną. Jednak większość wiernych wypowiedziała posłuszeństwo Marcelemu I z powodu rozbieżności w kwestii prawa do cofania lub przedłużania pokuty. Paopież został oskarżony o wywołanie publicznych niepokojów i skazano go na obicie rózgami oraz wygnanie. Marceli jest patronem Raciborza oraz stajennych. Według legendy, w 16 stycznia 1241 roku (dzień Świętego), Tatarzy oblegli miasto Racibórz i w tym czasie pojawił się na obłokach św. Marceli. Oddziały wroga wystraszyły się tego niezwykłego widoku i odstąpiły od miasta. Wdzięczni mieszkańcy ufundowali figurę świętego papieża w kaplicy i na miejskim placu. Od 2010 roku, w trakcie Dni Raciborza, na Placu Dominikańskim odbywa się Jarmark św. Marcelego. W ikonografii św. Marceli przedstawiany jest w stroju papieskim. Do jego atrybutów należą: dyscyplina, konie przy żłobie, osioł.
Imię Marcel pojawiło się w Polsce już w XVI wieku. Początkowo imię to było utożsamiane z Marcelinem. Powszechnie występowało wśród duchowieństwa, na przykład imię Marceli nosili biskupi Poznania, Włocławka, Kruszwicy.
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.