Imieniny Marcela

👨 Marcel ♂️

Imieniny Marcela były 7 dni temu.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Marcel obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 14 lipca (niedziela), 16 stycznia (czwartek) i 10 marca (poniedziałek).

Pochodzenie imienia

Marcel to imię pochodzenia łacińskiego. Imię wy¬wodzi się z rodowej nazwy jednej z ga¬łęzi rodu Claudia. Wyraz Mar¬cel¬lus pochodzi bezpośrednio od wyrazu Marcus. Ród Marcelli był pierwotnie rodem ple¬bejskim, a z czasem stał się patrycjuszowskim.

Charakterystyka osób noszących imię Marcel

Marcel to mężczyzna, który nie należy do pokojowych dusz. Często wdaje się w najróżniejsze konfilkty i raczej nie jest stroną ugodową. Potrafi uparcie walczyć o swoje zdanie i cóż, zawsze musi mieć ostatnie słowo. Jest także mściwy i nie zapomina wyrządzonych krzywd, zwłaszcza, że należy do pamiętliwych osób. Mracel jest również bardzo wrażliwy na swoim punkcie, tak więc każda krytyczna uwaga pod jego adresem, może wywołać kolejny konflikt. Nie lubi słuchać krytycznych głosów, szczególnie, że wierzy w swoją nieomylność. W sprawach biznesowych jest trudnym negocjatorem i raczej nie zrezygnuje z postawionych przez niego warunków.
Marcel dąży do stanowisk kierowniczych, gdyż uwielbia sprawować władzę. Lubi gdy inny wykonują jgeo rozkazy, a on sam może panować nad sytuacją. Niestety, ma tendencję do osiągania sukcesu za wszelką cenę. I jeżeli cel warty jest wysiłku, to Marcel nie cofnie się przed niczym. Nie można powiedzieć, że jest osobą pożadaną w towarzystwie, ale swoją determinacją oraz odwagą wzbudza powszechny podziw. Posiada małe grono bliskich przyjaciół, dla których jest autorytetem i wzorem do naśladowania. Szczególnie, że zawsze odważnie broni interesów własnych i najbliższych. Nawet w przypadku porażki, nie rezygnuje z dalszych działań i podejmuje kolejną walkę. Jego życie przypomina pasmo sukcesów, lecz może okazać się, że mimo licznych zaszczytów, nie czuje się spełniony i szczęśliwy. Czasami błądzi i potrzebuje wyjątkowego wsparcia ze strony najbliższych.
Marcel może wydawać się nieprzystępny i zamknięty w sobie. Wzbudza strach, ale również duże zainteresowanie wśród kobiet. Jego władcza postawa oraz pewność siebie przyciągają jak manges niewieście serca. To męzczyzna,który lubi dominować nad kobietami, więc zazwyczaj poszukuje partnerki uległej i cichej. W towarzystwie kobiety o podobnym do niego charakterze, zaczyna czuć się niepewnie i często traci swój rezonans. Marcel ucieka od zobowiązań, gdyż uważa, że życie jest za krótkie na wszelkie ograniczenia. Dlatego dopiero w późnym wieku decyduje się na ustabilizowanie życia uczuciowego. A w roli ojca i meża, nadal musi mieć zawsze rację, tak więc wszelkie próby zanegowania jego zdania, kończą się porażką.

Patron imienia

Patronem imienia jest Marceli, papież, syn Benedykta. W czasie pontyfikatu zreorganizował rozbitą w wyniku prześladowań administrację kościelną. Jednak większość wiernych wypowiedziała posłuszeństwo Marcelemu I z powodu rozbieżności w kwestii prawa do cofania lub przedłużania pokuty. Paopież został oskarżony o wywołanie publicznych niepokojów i skazano go na obicie rózgami oraz wygnanie. Marceli jest patronem Raciborza oraz stajennych. Według legendy, w 16 stycznia 1241 roku (dzień Świętego), Tatarzy oblegli miasto Racibórz i w tym czasie pojawił się na obłokach św. Marceli. Oddziały wroga wystraszyły się tego niezwykłego widoku i odstąpiły od miasta. Wdzięczni mieszkańcy ufundowali figurę świętego papieża w kaplicy i na miejskim placu. Od 2010 roku, w trakcie Dni Raciborza, na Placu Dominikańskim odbywa się Jarmark św. Marcelego. W ikonografii św. Marceli przedstawiany jest w stroju papieskim. Do jego atrybutów należą: dyscyplina, konie przy żłobie, osioł.

Ciekawostki

Imię Marcel pojawiło się w Polsce już w XVI wieku. Początkowo imię to było utożsamiane z Marcelinem. Powszechnie występowało wśród duchowieństwa, na przykład imię Marceli nosili biskupi Poznania, Włocławka, Kruszwicy.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.