Imieniny Marcelego

👨 Marceli ♂️

Do najbliższych imienin Marcelego zostało 278 dni, czyli 9 miesięcy i 3 dni.

Marceli obchodzi swoje imieniny najczęściej 16 stycznia (czwartek)

Pochodzenie imienia

Marceli to imię pochodzenia łacińskiego. Imię wywodzi się od nazwy jednej z gałęzi rzymskiego rodu Klaudiuszów – „Marcelli”.

Charakterystyka osób noszących imię Marceli

Marceli to mężczyzna, który jest typowym domatorem. Na pierwszym miejscu stawia dobro rodziny i cóż, należy przyznać, że jest tradycjonalistą. Często wierzy w ponadczasowe wartości moralne i nie zmienia swoich przekonań pod wpływem otoczenia. Choć uwielbia spędzać czas w zaciszu domowym, to nie jest samotnikiem, bowiem wyjątkowo źle znosi samotność. Chętnie otacza się mądrymi oraz doświadczonymi życiowo osobami. Marceli ceni sobie przyjaźń, więc przyjaciele nie mogą narzekać na brak zainteresowania z jego strony.
Marceli lubi otaczać innych opieką i wyjątkowo troszczy się o najbliższych. Nie jest obojętny wobec krzywdy cierpiących, lecz odważnie walczy z każdą niesprawiedliwością. W życiu kieruje się emocjami i to pod wpływem chwili podejmuje ważne decyzje. Ale na szczęście, każda decyzja okazuje się trafna. Marceli ma tendencję do niepotrzebnego zamartwiania się przyszłością. Często snuje najczarniejsze opowieści i obawia się wszelkich niespodzianek od losu. Niestety, lecz taka postawa może sprawić, że zmarnuje szansę na poprawę swojego życia.
Marceli nie należy do konfliktowych osób. Ucieka od wszelkich waśni i nieporozumień i często woli zrezygnować z walki niż popsuć relacje z otoczeniem. Jest wiernym przyjacielem, zawsze chętnym do niesienia pomocy. To urodzony altruista, gotowy do wielkich poświęceń.
W pracy zawodowej, Marceli wyróżnia się sumiennością oraz odpowiedzialnością. Bywa ambitny i przebojowy, lecz często brakuje mu wiary we własne możliwości. Ma szansę na odniesienie dużego sukcesu, więc nie powinien obawiać się konsekwencji swoich decyzji. Marceli może pochwalić się wszechstronną inteligencją oraz ciekawymi zainteresowaniami. Uwielbia spędzać wolny czas nad książkami i cóż, to z nich czerpie swoją wiedzę.
W życiu miłosnym, Marceli poszukuje kobiety o spokojnym oraz opanowanym sercu. Nie jest zwolennikiem gorących, lecz krótkich romansów, więc już od wczesnych lat młodości marzy o stabilizacji uczuciowej. Wyjątkowo dba o potrzeby rodziny i aktywnie uczestniczy w budowaniu szczęścia najbliższych. Marceli jest kochającym partnerem oraz wyrozumiałym ojcem, który dużą wagę przykłada do wychowania dzieci.

Patron imienia

Patronem imienia jest Święty Marceli I, papież i męczennik. Marceli był synem Benedykta, zaś jego pontyfikat trwał dość krótko, od maja 306 roku do 16 stycznia 307 roku. Cesarz Maksencjusz oskarżył papieża Marcelego I o wywołanie publicznych niepokojów. Obito patrona rózgami, a następnie zesłano na wygnanie. Marceli jest patronem Raciborza oraz stajennych. W ikonografii św. Marceli przedstawiany jest w stroju papieskim. Do jego atrybutów należą: dyscyplina, konie przy żłobie, osioł.

Ciekawostki

Imię to pojawiło się w Polsce w XI wieku i bywało utożsamiane z Marcelinem. Często pojawiało się w sferach duchownych, bowiem imię to nosili, na przykład biskupi Poznania, Włocławka, Kruszwicy.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.