Imieniny Marka

👨 Marek ♂️

Do najbliższych imienin Marka zostało 12 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Marek obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 25 kwietnia (czwartek), 18 czerwca (wtorek) i 24 marca (poniedziałek).

Pochodzenie imienia

Marek to imię łacińskie (męska forma Marcus i żeńska Marca), jedno z niewielu imion znanych w Rzymie od czasów archaicznych. Na przykłąt nosił to imię wybitny pisarz oraz mówca, Marcus Tullius Cicero. Imię Marcus również pochodzi od imienia boga wojny, Marsa.

Charakterystyka osób noszących imię Marek

Marek to mężczyzna wyróżniający się opanowaniem oraz sumiennością. Jest dobrym pracownikiem, który zawsze perfekcyjnie wywiązuje się z postawionych przed nim zadań. Marek jest ambitny i zawsze odważnie dąży do osiągnięcia celu. Niestety, na swojej drodze często spotyka liczne przeszkody, które mogą utrudnić drogę do sukcesu. Marek marzy o wielkiej karierze, zwłaszcza w dziedzinach naukowych, lecz często stawia przed sobą wygórowane wymagania, którym może nie sprostać. Potrafi odnaleźć się w prawie w każdej sytuacji, lecz traci swoją pewność siebie w trakcie stresujących wydarzeń.
Często Marek czuje się niedoceniany przez otoczenie, szczególnie, że posiada liczne kompleksy, które utrudniają dalszy rozwój duchowy i zawodowy. To mężczyzna, potrzebujący odpowiedniego wsparcia i bodźca do działania. Posiada również wrażliwe serce, które łatwo zranić. Niestety, zbyt mocno przejmuje się opinią otoczenia i nieraz długo rozdrapuje stare rany na duszy. Marek ma liczne zalety i uzdolnienia, lecz często sprawia wrażenie zagubionego. Nie lubi podejmować radykalnych decyzji, zwłaszcza, że obawia się przyszłości.
Marek to indywidualista, wyróżniający się z tłumu szarych ludzi. Uwielbia podkreślać swoje charakterystyczne cechy, przez co na długo zapada w pamięć. Nie lubi, gdy ktoś narzuca swoją wolę i próbuje go zdominować. Niestety, łatwo popada w liczne konflikty z otoczeniem i cóż, posiada więcej wrogów niż przyjaciół.
Marek dąży do wygodnego i spokojnego życia. Uwielbia spędzać czas na różnych przyjemnościach, ale to nie znaczy, że zaniedbuje rozwoju osobistego. To meżczyzna pełen pasji, zwłaszcza do sztuki i muzyki. Posiada artystyczną duszę, dlatego tak chętnie uczestniczy w kreatywnych zajęciach.
W życiu uczuciowym poszukuje partnerki, która będzie potrafiła zapanować nad jego charakterem. Jego kobieta marzeń również powinna podejmować za niego ważne decyzje, bowiem pod wpływem stresu, zaczyna popełniać błędy. Jest wiernym partnerem, choć może uciekać od domowych obowiązków. Jest doskonałym ojcem, który ogromną wagę przykłada do wychowania dzieci. Choć może nie zgadzać się z parterką w wielu sprawach, to dobro rodziny stawia na pierwszym miejscu.

Patron imienia

Patronem imienia jest Marek, ewangelista. Święty Marek w księgach Nowego Testamentu występuje pod imieniem Jan i pochodził z Palestyny. Marek był uczniem św. Piotra. Prawdopodobnie zaraz po zesłaniu Ducha Świętego św. Piotr udzielił Markowi chrztu. Święty Marek jest patronem pisarzy, notariuszy, murarzy, koszykarzy i szklarzy oraz miast: Bergamo, Wenecji, a także Albanii. Przyzywany podczas siewów wiosennych oraz w sprawach pogody. W ikonografii św. Marek ukazywany jest w stroju arcybiskupa, w paliuszu albo jako biskup wschodniego rytu. Trzyma w dłoni zamkniętą lub otwartą księgę. Symbolizuje go m.in. lew ze skrzydłami - jedno z ewangelicznych zwierząt, lew u stóp, drzewo figowe, zwój.

Ciekawostki

W Polsce imię pojawiło się w 1228 roku w formie Marek. Co ciekawe, w średniowieczu imienia tego używały również kobiety. Imię żeńskie Marka zostało zanotowane w 1263 roku.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.