Często Marek czuje się niedoceniany przez otoczenie, szczególnie, że posiada liczne kompleksy, które utrudniają dalszy rozwój duchowy i zawodowy. To mężczyzna, potrzebujący odpowiedniego wsparcia i bodźca do działania. Posiada również wrażliwe serce, które łatwo zranić. Niestety, zbyt mocno przejmuje się opinią otoczenia i nieraz długo rozdrapuje stare rany na duszy. Marek ma liczne zalety i uzdolnienia, lecz często sprawia wrażenie zagubionego. Nie lubi podejmować radykalnych decyzji, zwłaszcza, że obawia się przyszłości.
Marek to indywidualista, wyróżniający się z tłumu szarych ludzi. Uwielbia podkreślać swoje charakterystyczne cechy, przez co na długo zapada w pamięć. Nie lubi, gdy ktoś narzuca swoją wolę i próbuje go zdominować. Niestety, łatwo popada w liczne konflikty z otoczeniem i cóż, posiada więcej wrogów niż przyjaciół.
Marek dąży do wygodnego i spokojnego życia. Uwielbia spędzać czas na różnych przyjemnościach, ale to nie znaczy, że zaniedbuje rozwoju osobistego. To meżczyzna pełen pasji, zwłaszcza do sztuki i muzyki. Posiada artystyczną duszę, dlatego tak chętnie uczestniczy w kreatywnych zajęciach.
W życiu uczuciowym poszukuje partnerki, która będzie potrafiła zapanować nad jego charakterem. Jego kobieta marzeń również powinna podejmować za niego ważne decyzje, bowiem pod wpływem stresu, zaczyna popełniać błędy. Jest wiernym partnerem, choć może uciekać od domowych obowiązków. Jest doskonałym ojcem, który ogromną wagę przykłada do wychowania dzieci. Choć może nie zgadzać się z parterką w wielu sprawach, to dobro rodziny stawia na pierwszym miejscu.
Patronem imienia jest Marek, ewangelista. Święty Marek w księgach Nowego Testamentu występuje pod imieniem Jan i pochodził z Palestyny. Marek był uczniem św. Piotra. Prawdopodobnie zaraz po zesłaniu Ducha Świętego św. Piotr udzielił Markowi chrztu. Święty Marek jest patronem pisarzy, notariuszy, murarzy, koszykarzy i szklarzy oraz miast: Bergamo, Wenecji, a także Albanii. Przyzywany podczas siewów wiosennych oraz w sprawach pogody. W ikonografii św. Marek ukazywany jest w stroju arcybiskupa, w paliuszu albo jako biskup wschodniego rytu. Trzyma w dłoni zamkniętą lub otwartą księgę. Symbolizuje go m.in. lew ze skrzydłami - jedno z ewangelicznych zwierząt, lew u stóp, drzewo figowe, zwój.
W Polsce imię pojawiło się w 1228 roku w formie Marek. Co ciekawe, w średniowieczu imienia tego używały również kobiety. Imię żeńskie Marka zostało zanotowane w 1263 roku.
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.