Michał posiada dużą inteligencję, lecz nie lubi chwalić się zaletami umysłu. Jest również bardzo pracowity, lecz pod warunkiem, że dane stanowisko spełnia jego oczekiwania. W przeciwnym razie gotowy jest do porzucenia pracy i szukania satysfakcji w kolejnym zawodzie. Michał czasami nie potrafi podjąć ważnych decyzji, szczególnie, że dotyczą jego przyszłości. Choć może sprawiać wrażenie, że nauka nie sprawia jemu żadnej przyjemności, to posiada głęboko wiedzę z wybranych dziedzin. Nie boi się bronić swoich przekonań i odważnie walczy ze wszelkimi przeciwnościami losu. Nie lubi uczestniczyć w konfliktach i zazwyczaj to on jest stroną godzącą.
Michał bardzo ceni tradycyjne wartości oraz moralne postępowanie. Dlatego nigdy nie zdecyduje się na zachowanie wbrew sumieniu. Jest tradycjonalistą i patriotą, więc zawsze dba o interesy Ojczyzny. Na pierwszym miejscu stawia dobro rodziny i gotowy jest do wielkich czynów w imię szczęścia najbliższych. Przywiązany jest do domu rodzinnego i zawsze znajduje czas dla rodziny. Michał jest wierny w miłości i dąży do stabilizacji uczuciowej. Nie lubi wdawać się w szalone romanse i czeka na swoją wybrankę serca. Gdy kocha, to miłość przysłania jemu cały świat, a reszta spraw schodzi na drugi plan. Jest dobrym partnerem,który wyjątkowo dba o potrzeby swojej partnerki. Nie zwraca większej uwagi na piękno kobiecego ciała, ale to umysł oraz dobry charakter sprawia, że Michał zdecydowany jest na stały i poważny związek.
Patronem imienia jest Michał, archanioł. W Starym Testamencie został ukazany jako jeden z najpotężniejszych duchów, niebieskiego wodza Izraela, który towarzyszy temu ludowi. Jest zarazem aniołem sprawiedliwości i sądu, ale także aniołem łaski i zlitowania. Grecy wspominali Michała 9 czerwca, 6 września i 8 listopada, natomiast Martyrologium Hieronimiańskie pod dniem 29 września mówiło o poświęceniu ku czci św. Michała bazyliki przy Drodze Salaryjskiej. Jednak najsławniejszą budowlą poświęconą archaniołowi jest kościół i klasztor na Mont-Saint-Michel pod Avranches, dokąd w 966 roku przybyli benedyktyni.
W Polsce imię pojawiło się w czasach średniowiecza, a dokładnie w 1220 roku, w następujących formach:Michał, Michael, Michial, Michiel, Michel, Michil, Mechel, Michałek, Michałko, Micher, Michno, Michol, Michul Na ziemiach wschodnich imię to występuje w formie Michaił, Michajło.
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.