Imieniny Olgi

👩 Olga ♀️

Do najbliższych imienin Olgi zostało 47 dni, czyli 1 miesiąc i 17 dni.

Olga obchodzi swoje imieniny najczęściej 11 lipca (czwartek)

Pochodzenie imienia

Olga jest imieniem przyjętym ze Skandynawii do języków wschodniosłowiańskich. Początkowo imię występowało w formie Helga, co dosłownie oznaczało „zdrowa, szczęśliwa”. Imię pochodzi ze słowa starogermańskiego „hails”.

Charakterystyka osób noszących imię Olga

Olgi słynną ze swojej wysoko rozwiniętej intuicji, którą zawsze kierują się w życiu. To kobiety posiadające ogromną zdolność do poznawania prawdziwej natury człowieka. Olgi dokładne obserwują otoczenie i potrafią zauważyć pewne zjawiska, które decydują o losie niektórych osób. Nigdy nie popełniają podobnych błędów i wyciągają trafne wnioski z pomyłek otoczenia. Nie marnują życia na ulotne przyjemności, lecz wolą poświęcić czas na zdobywanie cennego doświadczenia, które nieraz wysoko procentuje w przyszłości. Olgi znane są z niezwykle cennych rad, pomagające wybrnąć z najgorszych tarapatów. One zawsze gotowe są do wszelkich poświęceń i nigdy nie odmówią pomocy, dlatego najczęściej brakuje im czasu wolnego dla siebie.
Olgi uwielbiają zdobywać wiedzę i spędzać czas na łonie natury. Przyroda jest dla nich na tyle fascynująca, że często uciekają od miejskiego zgiełku do samotnych miejsc, w których odnajdują spokój duszy. To nieprzeciętnie inteligentne kobiety, umiejętnie wykorzystujące swoją wiedzę do czynienia dobra. W pracy zawodowej, Olgi nie tylko oczekują dobrego finansowego wynagrodzenia, lecz poszukują drogi do spełnienia swoich ambicji. Olgi należą do niezależnych kobiet, które nie potrafią podporządkować się innym osobom. Dopiero w prawdziwej miłości gotowe są do zrezygnowania z pewnej części własnej wolności.
W życiu uczuciowym, Olgi przypominają dziecko we mgle i nieraz ich uczucia są tak zagmatwane, że same nie potrafią znaleźć właściwej drogi. A taka sytuacja sprawia, że są stale rozdarte między potrzebą bliskości i pełnej miłości a zachowaniem niezależności. Dlatego tak często nie czują się szczęśliwe i potrafią zrezygnować z szansy na wielką miłość.
Olgi poszukują cierpliwych partnerów, bowiem często mogą potrzebować samotnych chwil. Dlatego tak ważny jest życiowy wybór odpowiedniego mężczyzny. Nie odnajdą szczęścia w ramionach partnera, który na pierwszym miejscu stawia całkowite poświęcenie partnerki w życiu uczuciowym. Jeżeli Olgi spotkają swoją drugą połowę, to spełnią się nie tylko jako matki i żony, ale jako kobiety, bowiem odnajdą swoje największe szczęście.

Patron imienia

Patronką imienia jest Olga Mądra, żona Igora, księcia ruskiego. Nie ma wielu informacji o tej osobie, zaś dopiero pewniejsze przekazy hagiograficzne datowane są na XII-XVI wiek. Prawdopodobnie święta pochodziła ze Skandynawii lub Bułgarii. W 945 roku owdowiała i objęła rządy regencyjne. Posiadała wyjątkowy talent organizatorski oraz wyróżniała się surowością. Chrzest przyjęła w latach pięćdziesiątych X stulecia i w 959 roku nawiązała kontakt z cesarzem Ottonem I, którego już jako Helena prosiła o przysłanie biskupa i księży. Regencja Olgi skończyła się między 960 a 964 rokiem. Zmarła zaś w 969 roku, a jej kult rozwinął się wraz z kultem Włodzimierza.

Ciekawostki

Imię Olga było bardzo popularne w czasach średniowiecza pojawiało się pod formami Olga, Holga, Alga. Obecnie imię występuje w Polsce rzadko.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.