Światowy Dzień Ochrony Dzikich Zwierząt 2024

Obchody Światowego Dnia Ochrony Dzikich Zwierząt były 17 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Ochrony Dzikich Zwierząt przypadły na 4 grudnia (środa).

4 grudnia 2012 roku uchwalono ważne święto – Światowy Dzień Ochrony Dzikich Zwierząt (World Wildlife Conservation Day). Jego głównym celem jest walka z kłusownikami, którzy z każdym rokiem pozbawiają życia coraz więcej zwierząt.

Historia Światowego Dnia Ochrony Dzikich Zwierząt

Kłusownictwo stanowi coraz poważniejszy problem. Mordercy polują na najróżniejsze gatunki zwierząt, by zdobyć takie łupy jak kości słoniowe, rogi nosorożców, pletwy rekinów czy futra. Są coraz lepiej zorganizowani, niestety przybywa też ludzi trudniących się polowaniem, uważane jest to bowiem za stosunkowo łatwe zajęcie przynoszące duże zyski. Nielegalny proceder przyczynia się do innych dramatów: podczas strzelanin z kłusownikami giną strażnicy, a sam handel dzikimi zwierzętami zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, takich jak Ebola, SARS i inne. Straty ponoszą też lokalne gospodarki uzależnione od turystyki związanej z tygrysami, słoniami, gorylami czy rekinami.

Sygnał do działania dał Departament Stanu USA, a dokładnie Hillary Clinton. 4 grudnia 2012 roku przedstawiła ona globalną strategię Białego Domu w celu rozwiązania problemu handlu dzikimi zwierzętami. Jak powiedziała słynna polityk, nie można wyprodukować tych stworzeń ani uzupełnić ich braku, a ludzie którzy je zabijają, niszczą gospodarkę i okradają następne pokolenie. Według Clinton czarny rynek handlu zwierzętami konkuruje pod względem wielkości jedynie z nielegalnym handlem bronią i narkotykami. Święto zostało uchwalone w Stanach Zjednoczonych, ale jego celem jest ochrona zwierząt w skali globalnej, także w Afryce czy Azji. Do Światowego Dnia Ochrony Przyrody przyłączyła się także organizacja WWF, czyli Światowy Fundusz na rzecz Przyrody.

Obchody Światowego Dnia Ochrony Dzikich Zwierząt

Celem święta jest ochrona zwierząt - z jednej strony bezpośrednia walka z kłusownikami, szkolenia urzędników w zakresie przestępstw przeciwko dzikiej przyrodzie, wprowadzanie programów pomocowych czy współpraca ze światowymi przywódcami w celu wypracowania globalnej strategii w tej słusznej sprawie. Z drugiej strony to uświadamianie ludzi odnośnie szkodliwych dla bezpieczeństwa, ekonomicznych i środowiskowych skutków kłusownictwa. Ważnym elementem kampanii Światowego Dnia Ochrony Dzikich Zwierząt jest zniechęcanie społeczeństwa do kupna produktów wykonanych z zagrożonych gatunków. Prawda jest taka, że dopóki będzie na nie wysoki popyt, kłusownicy będą robić wszystko, by zarobić.

Każdy może w aktywny sposób zaangażować się w obchody Światowego Dnia Ochrony Dzikich Zwierząt. Na stronie World Wildlife Fund znajduje się specjalna deklaracja-przysięga, którą wystarczy podpisać, by wyrazić swoją aprobatę do działań związanych z walką z kłusownikami. Można też przekazać datek na cele charytatywne na rzecz World Wildlife Fund. Darowizny przeznaczane są na szkolenie i wyposażenie strażników, którzy narażają swoje życie w walce z kłusownikami. W ramach obchodów święta warto poznać zagrożone gatunki w swoim kraju, dowiedzieć się jak można je chronić, edukować znajomych i rodzinę. W końcu to sprawa, która dotyczy wszystkich.

Występowanie Światowego Dnia Ochrony Dzikich Zwierząt w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela04.12.2022Światowy Dzień Ochrony Dzikich Zwierząt 2022
Poniedziałek04.12.2023Światowy Dzień Ochrony Dzikich Zwierząt 2023
Czwartek04.12.2025Światowy Dzień Ochrony Dzikich Zwierząt 2025
Piątek04.12.2026Światowy Dzień Ochrony Dzikich Zwierząt 2026
Sobota04.12.2027Światowy Dzień Ochrony Dzikich Zwierząt 2027
Poniedziałek04.12.2028Światowy Dzień Ochrony Dzikich Zwierząt 2028
Wtorek04.12.2029Światowy Dzień Ochrony Dzikich Zwierząt 2029
Środa04.12.2030Światowy Dzień Ochrony Dzikich Zwierząt 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 4 grudnia