Światowy Dzień Majsterkowicza 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Majsterkowicza zostały 234 dni, czyli 7 miesięcy i 20 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Majsterkowicza przypada na 3 grudnia (wtorek).

W kalendarzu świąt nietypowych widnieje święto, o którym szczególnie warto pamiętać. Poświęcone jest wszystkim majsterkowiczom, czyli osobom, które lubią naprawiać rzeczy codziennego użytku oraz samodzielnie tworzyć nowe. Wielu z nich to pasjonaci, którzy w sobie tylko znany sposób potrafią zrobić coś z niczego, cokolwiek tylko przyjdzie im do głowy, choćby huśtawka, lampion, stojak czy zabawki dla dzieci (np. samochód, statek). Święto nie tylko ma docenić tych wszystkich ludzi i pomoc, jaką często oferują innym, ale przede wszystkim zachęcić do majsterkowania. Niesie ono za sobą wiele zalet, choćby uczy kreatywnego myślenia i poprawia zdolności manualne.

Adam Słodowy - „patron” majsterkowiczów

Inicjatywa Dnia majsterkowicza narodziła się w Polsce, a data obchodów zbiega się z dniem urodzin Adama Słodowego, czyli 3 grudnia. Starszym pokoleniom nie trzeba przedstawiać tego pana, młodsi mogą jednak nie wiedzieć. Słodowy to legenda telewizji, przez 24 lata prowadził program „Zrób to sam". Już pierwszy odcinek (wyemitowany w 1954 roku), w którym Słodowy pokazał jak zbudować karmnik dla ptaków, okazał się hitem. Przez ponad 20 lat uczył Polaków jak z ogólnie dostępnych rzeczy, np. kawałek sklejki, wkład do długopisu, blacha z puszki czy szprycha rowerowa robić przedmioty codziennego użytku i zabawki. Program emitowano do 1983 roku, łącznie wyemitowano 505 odcinków.

Obchody Dnia Majsterkowicza

Jak świętować ten dzień? Odpowiedź nasuwa się sama - wziąć w ręce narzędzia! W naszym domu, albo u mamy, sąsiadki zawsze znajdzie się coś, co wymaga naprawy. Zazwyczaj niewiele trzeba, by z kranu przestała kapać woda, zalepić dziurę w ścianie czy dokręcić drzwi od szafki. Drugą opcją jest zaangażowania się w Dzień Majsterkowicza to stworzenie użytecznego przedmiotu codziennego użytku, choćby półki na książki. Jeszcze lepszym pomysłem będzie zaproszenie do zabawy sąsiadów, wspólnie można zrobić np. ławkę przed blokiem, albo karmniki dla ptaków.

Dla rodziców, zwłaszcza tatusiów, Dzień Majsterkowicza to najlepsza okazja, by efektywnie i przyjemnie spędzić czas z dzieckiem. W sklepach dostępne są choćby gotowe zestawy do majsterkowania dla najmłodszych, np. pojazd, statek do zbudowania, mały domek czy szafka. Pociecha z pewnością ucieszy się też z własnych narzędzi do zabawy, takich jak imadło, śrubokręt, młotek. To oczywiste, że dziecko podpatruje rodziców, więc w ten sposób można zaszczepić w nim bakcyla do majsterkowania. To przyniesie tylko same korzyści!

Występowanie Światowego Dnia Majsterkowicza w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota03.12.2022Światowy Dzień Majsterkowicza 2022
Niedziela03.12.2023Światowy Dzień Majsterkowicza 2023
Środa03.12.2025Światowy Dzień Majsterkowicza 2025
Czwartek03.12.2026Światowy Dzień Majsterkowicza 2026
Piątek03.12.2027Światowy Dzień Majsterkowicza 2027
Niedziela03.12.2028Światowy Dzień Majsterkowicza 2028
Poniedziałek03.12.2029Światowy Dzień Majsterkowicza 2029
Wtorek03.12.2030Światowy Dzień Majsterkowicza 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 3 grudnia