Dzień Kostki do Gry 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Kostki do Gry zostało 221 dni, czyli 7 miesięcy i 7 dni.

W 2024 roku Dzień Kostki do Gry przypada na 4 grudnia (środa).

Każdy z na ją zna i kiedyś nią grał – biały sześcian z czarnymi kropkami. Kości to najstarszy znany rodzaj gry. Kostka do gry ma bogatą historię, chociaż nie wiadomo, która kultura stworzyła ją pierwsza. Wiadomo za to, że swoje święto obchodzi 4 grudnia.


Kto wymyślił kości?

Nie jest to do końca pewne, ponieważ wiele kultur przypisuje sobie ten wynalazek. Możliwe, że powstały w kilku, niepowiązanych ze sobą częściach świata. Sofokles twierdził, że kostkę wynalazł jego rodak, Palamedes podczas oblężenia Troi. Archeolodzy z kolei twierdzą, że w grobowcach w Egipcie datowanych na 2000 rok p.n.e. znaleźli kości pochodzące nawet z 6000 p.n.e. Inni twierdzą, że takie same przedmioty znaleziono wtedy w Iranie i Azji Mniejszej. Kości podobne do współczesnych odkryto też 600 lat p.n.e. w Chinach. Mnogość opcji wydaje się sugerować, że kostki wymyślono niezależnie od siebie w kilku starożytnych kulturach.


Dzisiaj wiemy, że o wyniku rzutu kością decyduje łut szczęścia. Kiedyś jednak wierzono, że za wyrzuconą ilość oczek odpowiadają Bogowie. Dlatego podczas gry w kości decydowano o podziale majątku, ustalano prawa i przepowiadano przyszłość. Starożytne kości niczym nie przypominały tych współczesnych. Robiono je z orzechów, muszli i kamieni. Z czasem kości ewoluowały i tworzono je z kłykci zwierząt.

Oczywiście wraz z powstaniem kości do gry powstała... gra w kości. Rzymianie i Grecy kochali tę formę hazardu. Ta moda przeszła też do średniowiecza. Podobno francuscy profesorowie nauczyli jej swoich studentów. Wraz z rozwojem technologii kości powstawały ze szkła, kamieni i minerałów oraz brązu. Przez pewien okres ten rodzaj gry był tępiony, również w Polsce. Osoba nakryta na tej praktyce mogła być wychłostana albo nawet wygnana. Konkurencją dla kości stały się karty, a potem loteria.


Chociaż współcześnie gra w kości nie jest już popularna, to kostki do gry wykorzystujemy do wielu gier planszowych, np. klasycznego chińczyka. Współczesne tworzywa sztuczne ułatwiły też tworzenie kostek wielościennych, nawet takich o 20 ściankach albo w kształcie trójkąta. Taki rodzaj kostek jest najczęściej wykorzystywany w przypadku gier RPG i tych planszowych, bardziej rozbudowanych. Chociaż aplikacje mogłyby zastąpić kostki i podawać losowy wynik podyktowany algorytmem, to kostki dalej mają się dobrze, jak na wynalazek sprzed kilku tysięcy lat.


Znajdź nową grę planszową

Planszówki przeżywają renesans, dlatego święto kostki do gry to idealny moment na poznanie nowej gry. Everdell, Ubongo, Jumanji – istnieje teraz wiele gier ciekawszych od chińczyka. Warto wypróbować grę z ciekawą kostką, np. w kształcie cylindra.