Imieniny Rafała

👨 Rafał ♂️

Do najbliższych imienin Rafała zostało 169 dni, czyli 5 miesięcy i 16 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Rafał obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 29 września (niedziela), 24 października (czwartek) i 24 stycznia (piątek).

Pochodzenie imienia

Rafał to imię hebrajskie zawierające element -el , oznaczający 'Pan'. Imię dosłownie oznacza 'Bóg uzdrawia'.

Charakterystyka osób noszących imię Rafał

Rafał to mężczyzna, który wyróżnia się spokojną oraz opanowaną duszą. Nie należy do konfliktowych osób i raczej jest stroną godzącą. Jednak nie potrafi bronić swoich przekonań i często przegrywa w słownych potyczkach. Rafał jest ostoją cierpliwości i ciężko wyprowadzić go z równowagi. Często przypomina głaz, odporny na wszelkie ataki. To człowiek, który potrafi panować nad swoimi emocjami, szczególnie, że w życiu kieruje się chłodną logiką, a uczucia znajdują się na drugim miejscu.
Rafał nie przykłada większej wagi do nauki i raczej nie lubi zdobywać wiedzy. Woli wykonywać praktyczne czynności niż poświęcać czas książkom. Niestety, ale taka postawa sprawia, że nie będzie w stanie rozwinąć skrzydeł i raczej nie przekroczy granic przeciętności. Nie jest również zdecydowanym mężczyzną, gdyż często nie potrafi podjąć jakichkolwiek decyzji. Ta niepewność związana jest również z pracą zawodową, bowiem Rafał obawia się wszelkich zmian w swoim życiu. Woli znane zło od nieznanego i cóż, często może zmarnować szansę na poprawę losu.
Rafał jest domatorem, który uwielbia spędzać czas w domu. Najchętniej nie opuszczałby swojego miejsca zamieszkania, szczególnie, że dom traktuje jako ostoję bezpieczeństwa. Ale jest także towarzyski, gdyż lubi spędzać czas w gronie najbliższych przyjaciół. Choć nie jest typem imprezowicza, to potrafi spotkać się ze znajomymi.
Rafał lubi znajdować się w centrum zainteresowania i cóż, często marzy o wzbudzaniu podziwu lub zazdrości. To mężczyzna, który dużą wagę przykłada do przedmiotów materialnych, bowiem uważa, że to one świadczą o jego wartości. Uwielbia widzieć w oczach otoczenia podziw, szczególnie, że w takich sytuacjach czuje się podziwiany.
Niestety, ale Rafał ma tendencję do nadmiernego marzycielstwa oraz kolorowania faktów. Często stara się pokazać w przejaskrawionym świetle i lubi opowiadać niestworzone historie o swojej odwadze, męstwie lub sukcesach. A taka postawa może wynikać z licznych kompleksów, które zakorzeniły się w duszy Rafała.
W życiu uczuciowym, Rafał poszukuje partnerki, która będzie bezkrytycznie podziwiała jego charakter. Marzy o kobiecie, wyróżniającej się urodą, inteligencją oraz dobrocią serca. Jest wiernym partnerem i dobrym mężem, ale pod warunkiem, że kobieta nie będzie ograniczała jego wolności. Rafał obawia się wszelkich zobowiązań i musi minąć dużo czasu, zanim zdecyduje się na sformalizowanie związku.

Patron imienia

Patronem imienia jest Rafał, Archanioł, który został przedstawiony w Księdze Tobiasza jako jeden z „siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański". Hebrajskie imię Rafael oznacza "Bóg uleczył" i z tym archaniołem związane są opowieści o cudownych uleczeniach. Co ciekawe, synody w Laodycei i w Rzymie zakazały nadawania imion siedmiu archaniołów, ale imiona Michała, Gabriela i Rafała zostały uchylone od zakazu. Św. Rafał Archanioł jest patronem aptekarzy, chorych, lekarzy, emigrantów, pielgrzymów, podróżujących, uciekinierów, wędrowców i żeglarzy. W ikonografii patron przedstawiany jest jako młodzieniec bez zarostu w typowym stroju anioła - tunice i chlamidzie. Do jego atrybutów należą: krzyż, laska pielgrzyma, niekiedy ryba i naczynie.

Ciekawostki

Imię Rafał pojawiło się w Polsce w czasach średniowiecza, a dokładnie w XII wieku, w następujących formach: Rafał, Rafałko, Rachwał. Od tego imienia pochodzą również nazwiska, na przykład Rachwał, Rafalski, Rachwalski, Rafałowski.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.