Robert jest doskonałym obserwatorem i dostrzega więcej niż otoczenia. Potrafi wyciągnąć prawidłowe wnioski i nie zdarza się, że popełnia podobne pomyłki. W pracy zawodowej Robert jest sumiennym oraz odpowiedzialnym pracownikiem. Doskonale spełnia się na kierowniczych stanowiskach, szczególnie, że jest urodzonym liderem. Także jest twórcą ciekawych i kreatywnych pomysłów, które zazwyczaj okazują się trafne.
Robert nie lubi uczestniczyć w żadnych konfliktach i najczęściej to on jest stroną godzącą. Ale to nie znaczy, że nie potrafi bronić własnego zdania, gdyż dzięki opanowaniu oraz inteligencji wygrywa w każdej dyskusji. Choć odnosi w życiu wiele sukcesów, to jednak przez wrodzoną skromność nie lubi znajdować się w centrum uwagi otoczenia. W przyjaźni okazuje się pomocnym oraz wiernym przyjacielem, gotowym do wielkich poświęceń w imię dobra najbliższych. Również szczęście rodzinne stawia na pierwszym miejscu, zwłaszcza, że dom traktuje jako jedną z największych wartości. Dlatego już od wczesnych lat marzy o rodzinie pełnej miłości oraz szacunku.
W życiu uczuciowym poszukuje kobiety, która podobnie jak on, marzy o własnym gniazdku rodzinnym. Od partnerki wymaga wierności oraz bezinteresownej miłości. Robert okazuje się dobrym ojcem i mężem, szczególnie, że wyjątkowo dba o potrzeby najbliższych oraz aktywnie uczestniczy w wychowaniu dzieci.
Patronem imienia jest Robert, opat z La Chaise-Dieu, urodzony w Owernii pod koniec X stulecia, w rodzinie spokrewnionej z Odonem z Cluny. W 1018 roku rozpoczął naukę pod opieką kanoników od Św. Juliana w Brioude. W 1026 roku został kanonikiem, a po święceniach kapłańskich objął stanowisko administratora dóbr klasztornych. W grudniu 1043 roku z dwoma towarzyszami osiadł w głębokim borze pod Brioude i rozpoczął życie na wpół pustelnicze, na wpół apostolskie. W 1050 roku założył klasztor Casa Dei: La Chaise-Die. Zmarł 17 kwietnia 1067 roku, zaś jego wspomnienie zaczęto obchodzić 24 kwietnia. Patronowi poświęcono kilka pism hagiograficznych.
Imię to nosiła znana postać Roberta Guiscarda, normandzkiego księcia Neapolu i Sycylii, sojusznika papieża Grzegorza VII w walce z cesarzem Henrykiem IV. W Polsce imię to pojawiło się we wczesnym średniowieczu.
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.