Imieniny Rocha

👨 Roch ♂️

Do najbliższych imienin Rocha zostało 119 dni, czyli 3 miesiące i 27 dni.

Roch obchodzi swoje imieniny najczęściej 16 sierpnia (piątek)

Pochodzenie imienia

Roch to imię pochodzenia germańskiego, może wywodzić od germańskiego hrok - "kruk, wrona" albo od słowa oznaczającego "krzyczeć, wydawać okrzyk wojenny".

Charakterystyka osób noszących imię Roch

Roch to mężczyzna, który wyróżnia się ogromnymi pokładami cierpliwości oraz opanowania. Sprawia wrażenie, że nic nie jest w stanie wyprowadzić go z równowagi, więc nieraz przypomina niewzruszoną skałę. Ale Roch odznacza się przede wszystkim ogromną pracowitością oraz sumiennością. Nigdy nie zdarza się, aby nie wywiązał się ze swojego obowiązku i raczej każde zadanie jest w stanie zrealizować. Roch posiada dość romantyczną oraz artystyczną duszę i chętnie spełnia się w zawodach związanych z twórczym działaniem. Często buja w obłokach i tak naprawdę, to nie przejmuje się przyziemnymi problemami. W takich sytuacjach potrzebuje wsparcia ze strony najbliższych i bywa, że nie potrafi poradzić sobie z najprostszymi kłopotami. I dopiero w późniejszym wieku zaczyna przejawiać pewną zaradność życiową.

Również w pracy zawodowej, Roch poszukuje stanowiska, które sprawi, że będzie mógł połączyć przyjemne z pożytecznym. Nie lubi męczących działań, więc zazwyczaj woli wybrać mniej ambitne zajęcie. Bywa leniwy, ale on sam nigdy nie przyzna się do tego przed otoczeniem. Niestety, ale przez lenistwo może zmarnować swój potencjał. Jednak nie cierpi, gdy ktoś krytykuje jego postawę, bowiem wierzy w swoje możliwości i często uważa, że jest ponadprzeciętnie uzdolniony. Dlatego bywa dość arogancki lub egoistyczny. Ale nie można odmówić Rochowi altruistycznych postaw, które wzbudzają powszechny szacunek.

Roch to człowiek o dobrym sercu, który lubi od czasu do czasu pomagać innym. Może pochwalić się gronem bliskich przyjaciół, bowiem on dba szczególnie o dobre relacje. Nieraz oferuje swoją pomocną dłoń, a jego działania wyróżniają się bezinteresownością. Na pierwszym miejscu stawia dobro rodziny i to wśród najbliższych spędza swój wolny czas. Także w życiu miłosnym kieruje się marzeniami o założeniu własnej rodziny. Nie jest zwolennikiem krótkich miłostek, lecz pragnie stworzyć ognisko domowe. Uwielbia dzieci i chętnie angażuje się w ich wychowanie. Jest również wiernym oraz lojalnym partnerem, który pragnie przeżyć cały swój los z wybranką serca. Jego dom wyróżnia się harmonią oraz spokojem, bowiem potrafi zadbać o szczęście najbliższych.

Patron imienia

Patronem imienia jest św. Roch, o którym niewiele wiadomo. Urodził się w wieku XIV w Montpellier (południowa Francja). Jego rodzice mieli należeć do zamożniejszych w mieście. Zmarł przed rokiem 1420 w więzieniu, a jego relikwie przeniesiono do Voghera, a wreszcie do Wenecj. Roch jest patronem od zarazy, zaś od wieku XV należał do Czternastu Wspomożycieli. Św. Roch jest patronem Montpellier, Parmy, Wenecji; aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników, szpitali i więźniów. Uważany jest także za opiekuna zwierząt domowych. W ikonografii św. Roch przedstawiany jest jako młody pielgrzym lub żebrak w łachmanach, z psem liżącym mu rany albo biegnącym obok. Do jego atrybutów należą: anioł, anioł i pies trzymający w pysku chleb, pies, torba pielgrzyma.

Ciekawostki

Imię to pojawiło się w Polsce w XV wieku, zaś w XVI wieku występowało w następujących formach: Roch, Rocho. Co ciekawe, nazwa Roch oznaczała kiedyś wieżę szachową oraz polski herb szlachecki. Nazwa „roch” wywodziła się od perskiego słowa rokh, oznaczającego słonia bojowego, z wieżą na grzbiecie.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.