Sebastian jest tradycjonalistą, ceniącym dawne zwyczaje i ponadczasowe wartości moralne. Choć w życiu kieruje się określonymi zasadami, to zazwyczaj jest tolerancyjny wobec odmiennych przekonań.
Sebastian ma jasno sprecyzowane plany na przyszłość i wie co chce osiągnąć. Nie poddaje się w przypadku porażki i wytrwale dąży do odniesienia sukcesu. W pracy zawodowej wyróżnia się ambicją oraz wytrwałością, szczególnie, że wzorowo wywiązuje się ze swoich obowiązków. Wzbudza powszechnie sympatię, a jego poczucie humoru potrafi poprawić nastrój najgorszym ponurakom.
Sebastian miewa zmienne nastroje i nieraz popada w melancholię. Choć z natury jest optymistą, to jednak przejmuje się swoją przyszłością. Obawia się niestabilności finansowej i dlatego raczej jest oszczędny niż rozrzutny. Lubi spędzać czas w towarzystwie wiernych przyjaciół, ale także przykłada wagę do rozwoju osobistego. Choć nie lubi marnować czasu nad książkami, to czerpie wiedzę z życia i wyróżnia się doświadczeniem życiowym. Kocha dalekie podróże i nie ma żadnych problemów ze zmianą miejsca zamieszkania. Szybko przystosowuje się do nowych warunków, a każdą zmianę w życiu traktuje jako fascynującą przygodę lub niespodziankę od losu.
W życiu uczuciowym, Sebastian poszukuje prawdziwej miłości. Szczególną uwagę zwraca na atrakcyjne i inteligentne kobiety, choć w ich obecności traci swoją pewność siebie. To mężczyzna, który nie jest obojętny na wdzięki kobiece, ale gdy zdecyduje się na związek, to gotowy jest do zachowania pełnej wierności. Czasami marzy o stabilizacji uczuciowej i szybko dąży do założenia własnego gniazdka rodzinnego. Dużą wagę przykłada do potrzeb rodziny i dobro najbliższych stawia na pierwszym miejscu. Jest opiekuńczym, czułym mężem oraz ojcem, zwłaszcza, że uwielbia dzieci.
Patronem imienia jest św. Sebastian, męczennik. Według Opisu męczeństwa nieznanego autora z roku 354 oraz komentarza św. Ambrożego do Psalmu 118, wiemy o jego życiu i męczeńskiej śmierci. Ojciec Sebastiana pochodził ze znakomitej rodziny urzędniczej w Narbonne (Galia), zaś matka pochodziła z Mediolanu. Według św. Ambrożego Sebastian był dowódcą przybocznej straży samego Dioklecjana. Został zabity za wypomnienie Dioklecjanowi prześladowań chrześcijan. Jednak został wyleczony przez pewną bogobojną niewiastę i po odzyskaniu zdrowia, powrócił do cesarza w celu wypomnienia krzywd. Został zamordowany, a jego ciało wrzucono do Cloaca Maxima. Zwłoki zostały wydobyte i pochowane w katakumbach między 287 a 288 roku. Sebastian jest patronem Niemiec, inwalidów wojennych, chorych na choroby zakaźne, kamieniarzy, łuczników, myśliwych, ogrodników, rusznikarzy, strażników, strzelców, rannych i żołnierzy. W ikonografii przedstawiany jest w białej tunice lub jako obnażony młodzieniec, przywiązany do słupa albo drzewa, przeszyty strzałami. Do jego atrybutów należą: krucyfiks, palma męczeństwa, włócznia, miecz, tarcza, dwie strzały w dłoniach, przybity wyrok śmierci nad głową.
Imię Sebastian pojawiło się w Polsce w czasach średniowiecza. Zdobyło dużą popularność w renesansie i w czasach nowożytnych. Od tego imienia pochodzą również nazwiska: Sobek, Sobkiewicz, Sobecki, Sobański, Sobczak, Sobczuk, Sobczański, Sobczyński.
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.