Imieniny Szczepana

👨 Szczepan ♂️

Do najbliższych imienin Szczepana zostało 100 dni, czyli 3 miesiące i 9 dni.

Szczepan obchodzi swoje imieniny najczęściej 26 grudnia (czwartek)

Pochodzenie imienia

Szczepan to imię pochodzenia greckiego, utworzone od słowa stéphanos, oznaczającego 'korona, wieniec'.

Charakterystyka osób noszących imię Szczepan

Szczepan to indywidualista, który dużą wagę przykłada do własnych ambicji i zmierzania swoimi ścieżkami. Nie lubi podążać za tłumem i raczej wyróżnia się w lokalnym społeczeństwie. Nie cierpi słuchać czyjś rad i zawsze działa według swoich przekonań. Nie zmienia poglądów i chętnie angażuje się we wszelkie dyskusje. Potrafi odważnie bronić swego zdania i nigdy nie poddaje się bez walki. Szczepan jest mężczyzną o silnym charakterze, dlatego nigdy nie załamuje się pod wpływem krytycznych sytuacji.
Szczepan lubi spędzać czas samotnie i nie dąży za wszelką cenę do zaskarbienia sympatii otoczenia. Nie przejmuje się opinią innych i nie zważa na zasady społeczne. Lubi mieć wszystko pod kontrolą i nie cierpi zaskakujących sytuacji. Nie jest zwolennikiem niespodzianek i woli być na wszystko przygotowanym. Niestety, lecz Szczepan ma tendencję do egocentryzmu i często uważa się za najmądrzejszego lub najlepszego w danej dziedzinie życia. Nie zważa na swoje słowa i cóż, jego bezpardonowa krytyka może wywołać niejeden konflikt.
Szczepan nie potrafi panować nad swoimi emocjami i często ulega licznym zachciankom. Posiada wybuchowy charakter, tak więc jego zachowanie jest raczej nieprzewidywalne. Również w pracy zawodowej kieruje się uczuciami, a taka postawa sprawia, że najchętniej czuje się na stanowiskach wymagających kreatywnego oraz twórczego podejścia.
Ale mimo tych wad, Szczepan posiada dobre serce oraz czystą duszę. Raczej jest optymistą i nieraz to on zaraża swoją radością. Choć wyróżnia się na tle innych ludzi, to potrafi wykorzystać tę cechę do czynienia dobra. Posiada także szczególne zdolności organizacyjne i nie raz to on realizuje trudne pomysły.
W życiu uczuciowym, Szczepan poszukuje kobiety, która zaakceptuje jego trudny charakter. Nie lubi wszelkich zobowiązań i raczej związki traktuje jako przygodę. Nie cierpi składać pochopnych przyrzeczeń, dlatego częściej wybiera niezobowiązujące znajomości niż poważne związki. Jest także dość kochliwy i gdy spotka miłość swojego życia, to gotowy jest do zaangażowania się w prawdziwą miłość. Choć zazwyczaj staje późno na ślubnym kobiercu, to jego małżeństwo wyróżnia się miłością oraz namiętnością.

Patron imienia

Patronem imienia jest św. Szczepan, męczennik. Według Dziejów Apostolskich, "pełen łaski i mocy Ducha Świętego" głosił Ewangelię z mądrością, której nikt nie mógł się przeciwstawić i w niedługim czasie został oskarżony przez Sanhedryn, że występuje przeciw Prawu i Świątyni. To wydarzenie miało miejsce w 36 roku, kiedy Piłat został odwołany ze swojego stanowiska, a nowy namiestnik jeszcze nie przybył. Został wykonany samo sądna Szczepanie i od tej chwili rozpoczęto akcję niszczenia chrześcijaństwa. Jego grób odkryto w 415 roku i szybko jego kult stał się powszechny. Co interesujące, dzień św. Szczepana związany jest z ciekawymi zwyczajami w Polsce. Na przykład w pierwszy dzień Świąt spędzano w domu, w drugi dzień obchodzono z życzeniami świątecznymi sąsiadów, dalszą rodzinę i znajomych. W czasie Mszy świętej rzucano w kościele zboże na pamiątkę kamienowania Świętego. Wieczór 26 grudnia nazywano "szczodrym", gdyż służba dworska składała panom życzenia i otrzymywała poczęstunek, a nawet prezenty. Po przyjęciu podarunków, smarowano miodem pułap i rzucano ziarno i jeżeli zboże przylgnęło, oznaczało dobrą wróżbą pomyślnych zbiorów. W ikonografii św. Szczepan występuje jako młody diakon w białej tunice lub w bogato tkanej dalmatyce. Do jego atrybutów należą: księga Ewangelii, kamienie na księdze lub w jego rękach, gałązka palmowa.

Ciekawostki

Imię to znane pojawiło się w Polsce od początków chrześcijaństwa. Dawniej imię Szczepan utożsamiono z imieniem Stefan. Co ciekawe, wyższe stanu używały imienia Stefan, zaś włościanie nazywani byli Szczepanami. Od tego imienia pochodzą również nazwiska, takie jak: Szczepanik, Szczepaniak, Szczepanowicz, Szczepanowski, Szczepański, Szczepanek, Szczepkowski oraz nazwy miejscowości: Sczepanowo i Szczepanów.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.