Imieniny Tymoteusza

👨 Tymoteusz ♂️

Do najbliższych imienin Tymoteusza zostało 38 dni, czyli 1 miesiąc i 8 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Tymoteusz obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 21 maja (wtorek), 22 sierpnia (czwartek), 24 stycznia (piątek) i 26 stycznia (niedziela).

Pochodzenie imienia

Tymoteusz to imię pochodzenia greckiego Timótheos, złożone z dwóch elementów: time 'cześć' i -theos 'Bóg'.

Charakterystyka osób noszących imię Tymoteusz

Tymoteusz uwielbia postępować według własnych przekonań i niechętnie poddaje się czyjeś woli. Również w miłości dąży do zachowania swojej wolności i raczej ucieka od zobowiązań. W życiu uczuciowym poszukuje kobiety, która zachwyci go szlachetnością serca i spokojem duszy. Jednak początkowo skupia się na zdobywaniu wykształcenia, realizowaniu własnych ambicji oraz robieniu kariery i dopiero po odniesieniu sukcesów w tych dziedzinach życia, postanawia się ustatkować.

Tymoteusz to mężczyzna o ciekawym charakterze oraz wielkim poczuciu humoru. Jest skrajnym optymistą, który uwielbia rozbawiać innych. Często to on zaraża dobrym nastrojem ponure otoczenie. To człowiek, który tak naprawdę nigdy nie przejmuje się żadnymi problemami i cóż, żyje chwilą. Wie jak czerpać z życia przyjemność, a młodość traktuje, jako chwilę szaleństwa.

Nieraz Tymoteusz przypomina wulkan energii, która porywa otoczenie. Uwielbia przebywać wśród ludzi i chętnie pomaga potrzebującym. Często pomaga innym w rozwiązywaniu wszelkich problemów, nawet tych beznadziejnych. Ale mimo swojej wesołości, potrafi twardo stąpać po ziemi, zwłaszcza, gdy jego najbliżsi borykają się z różnymi problemami.

Tymoteusz lubi otaczać się gronem bliższych oraz dalszych znajomych, szczególnie, że jest jak najbardziej pożądaną osobą w towarzystwie. Okazuje się, że jest urodzonym organizatorem i to on inicjuje rozmaite imprezy oraz spotkania. Nie cierpi spędzać samotnie czasu i uwielbia przyjmować gości, dlatego jego dom staje się miejscem spotkań oraz różnych, ciekawych wydarzeń. Tymoteusz jest osobą godną zaufania, bowiem okazuje się być wiernym oraz lojalnym towarzyszem. Nigdy nie zdradza znajomych, a przyjaźń jest dla niego jedną z najważniejszych wartości.

Ale mimo tego, że otoczony jest znajomymi, to na pierwszym miejscu stawia dobro rodziny. Najbliższych traktuje z największą miłością oraz szacunkiem, zwłaszcza, że jest bardzo do nich przywiązany. Również w miłości szuka odpowiedniej partnerki, z którą będzie mógł stworzyć własne gniazdko rodzinne.

Patron imienia

Patronem imienia jest święty biskup Tymoteusz, wierny i oddany uczeń oraz współpracownik św. Pawła. Św. Paweł często wysyłał Tymoteusza w trudnych i poufnych sprawach do poszczególnych gmin, które założył, m.in. do Koryntu, Filippi i Tesalonik. Św. Tymoteusz został biskupem Efezu. Wedłg podań, św. Tymoteusz poniół męczeńską śmierć za Trajana z rąk rozjuszonego tłumu pogańskiego, kiedy miał odwagę publicznie zaprotestować przeciwko krwawym igrzyskom, zaś według Martyrologium Rzymskiego, biskup został zamordowany, w wyniku sprzeciwu oddania czci pogańskiej bogini Diany, która w Efezie miała swoje centralne sanktuarium. Święti jest patronem Krety, zaś jego relikwie przeniesiono z Efezu do Konstantynopola w 356 roku i umieszczono je w bazylice Dwunastu Apostołów. Natsepnie w XII wieku, krzyżowcy wywieźli relikwie do włoskiego miasta Termoli, gdzie zostały odnalezione przypadkiem 7 maja 1945 roku. W ikonografii św. Tymoteusz przedstawiany jest w tunice lub jako biskup w liturgicznych szatach. U jego stóp leżą kamienie.

Ciekawostki

Imię to pojawiło się prawdopodobnie we wczesnym średniowieczu, bowiem imię to nosił na początku XI wieku biskup poznański, Włoch z pochodzenia. Imię nigdy nie zdobyło większej popularności i od imienia Tymoteusz pochodzą nazwiska: Tyma, Tymek, Tymków, Tymczak, Tymkiewicz, Tymański, Tymowski oraz nazwa miejscowa Tymowa.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.