Imieniny Wacława

👨 Wacław ♂️

Do najbliższych imienin Wacława zostało 70 dni, czyli 2 miesiące i 8 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Wacław obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 28 września (sobota) i 4 kwietnia (piątek).

Pochodzenie imienia

Wacław to zapożyczona postać z języka czeskiego dwuczłonowe imię słowiańskie, któremu odpowiadała polska forma Więcesław. Imię dosłownie oznacza „ten, który zdobędzie więcej sławy”.

Charakterystyka osób noszących imię Wacław

Wacław to mężczyzna o walecznym i odważnym sercu. Często broni swojego zdania i nigdy nie poddaje się w przypadku porażki. Wacław nieraz przypomina lwa, który musi walczyć o swoje terytorium. Dużą wagę przykłada do ponadczasowych wartości moralnych i nimi kieruje się w życiu. Jest tradycjonalistą oraz konserwatystą, a wszelkie zmiany traktuje jako zamach na jego bezpieczeństwo. Wacław wyróżnia się sumiennością oraz odpowiedzialnością w każdej dziedzinie życia. Często jego postawa stawiana jest jako wzór do naśladowania, a on sam dobrze czuje się w roli autorytetu.

W pracy zawodowej dąży do odniesienia sukcesy, lecz nie za wszelką cenę. Nie można odmówić Wacławowi odpowiedzialności, gdyż każde zadanie musi doprowadzić do końca. Niczego nie odkłada na później, bowiem należy do terminowych osób. Wacław wzbudza powszechny podziw oraz szacunek. Często stawiany jest jako wzór do naśladowania. Dobrze czuje się na kierowniczych stanowiskach, bowiem uwielbia wydawać rozkazy. Ale na szczęście, okazuje się dobrym i mądrym przywódcą. Nie jest autorytarny, lecz z cierpliwością kieruje zespołem ludzi. A dzięki takie postawie, ma szansę na zdobycie licznych zaszczytów.

W życiu osobistym, Wacław lubi spędzać czas w otoczeniu doświadczonych i inteligentnych osób. On sam dużą wagę przykłada do rozwoju osobistego, dlatego może poszczycić się wszechstronną wiedzą i ciekawymi zainteresowaniami. Często traktowany jest jako wyrocznia, gdyż jego rady okazują się wyjątkowo trafne. Jest dobrym i wiernym przyjacielem, który szczególnie pielęgnuje przyjaźń. A przyjaciele mogą zawsze liczyć na pomocną dłoń Wacława.

W miłości, Wacław poszukuje kobiety o krystalicznej duszy i złotym sercu. Nie każda przyjaciółka ma szansę na zdobycie jego serca, gdyż Wacław należy do wybrednych mężczyzn. Marzy o partnerce, która wyznaje tradycyjne poglądy i raczej nie będzie dążyła do sprawowania władzy w domu. I tylko kobieta o spokojnym sercu ma szansę na założenie rodziny z Wacławem. Należy przyznać, że Wacław jest wyrozumiałym ojcem i kochającym mężem. Wyjątkowo dba o rodzinne ognisko i żywo interesuje się wychowywaniem dzieci.

Patron imienia

Patronem imienia jest św. Wacław, męczennik. Wacław był synem księcia Czech, Wratysława I, i Drahomiry lutyckiej. Święty książę został zamordowany 28 września 929 roku w wskutek spisku. Ciało Wacława pochowano w kościele św. Wita, zamienionym potem na katedrę, kiedy w Pradze zostało założone biskupstwo. Ku czci św. Wacława wystawiono w Czechach ok. 180 kościołów oraz ok. 100 kaplic. Z jego podobizną bito monety czeskie. Św. Wacław jest patronem Czech, Moraw, Pragi i katedry krakowskiej na Wawelu. W ikonografii do atrybutów Świętego należą: anioł podający włócznię, aniołowie niosący jego trumnę, korona, sztylet, którym go zabito, zbroja rycerska z białym orłem na tarczy lub proporcu.

Ciekawostki

Imię Wacław pojawiło się w Polsce w XII wieku i występowało w następujących formach: Więcesław, Więcsław, Więsław. W początkowym etapie, imię upowszechniło się w rodzie Piastów śląskich. Co ciekawe, w dawnej polszczyźnie wackiem nazywano woreczek na pieniądze, a rzemieślnika, który je wyrabiał, zwano wackarzem.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.