Imieniny Weroniki

👩 Weronika ♀️

Do najbliższych imienin Weroniki zostały 172 dni, czyli 5 miesięcy i 19 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Weronika obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 13 stycznia (poniedziałek), 4 lutego (wtorek), 17 maja (sobota) i 9 lipca (środa).

Pochodzenie imienia

Imię Weronika to późnorzymska forma imienia greckiego (macedońskiego) Berenik. W czasach średniowiecznych imię tłumaczono jako ier- eik-n „święte oblicze” i łączono je z legendą o „chuście Weroniki”.

Charakterystyka osób noszących imię Weronika

Weroniki to osoby bardzo pobożne, które zawsze kierują się w życiu określonymi wartościami religijnymi. To kobiety godne zaufania, ceniące uczciwość oraz sprawiedliwość. Nie dążą do osiągnięcia celu za wszelką cenę i wiedzą, że nie warto iść po trupach. Weroniki znane są z wierności oraz lojalności, bowiem w każdej sytuacji gotowe są bronić dobra najbliższych.
W pracy zawodowej, zawsze zachowują się sprawiedliwie wobec współpracowników i wolą zdobyć sukces swoją wytrwałością oraz ciężką pracą. Nie uciekają do kłamstwa oraz oszustw, gdyż na pierwszym miejscu stawiają wartości moralne i etyczne. Bardzo często traktowane są jako wzór do naśladowania i nieraz uważane są jako idealne osoby bez żadnej skazy.
Weroniki potrafią uczyć się na błędach i nigdy nie popełniają podobnych pomyłek. To kobiety, które również potrafią umiejętnie wykorzystać swoją wiedzę oraz umiejętności praktyczne. Bardzo często niosą bezinteresowną pomoc i gotowe są do wielkich poświęceń. Weroniki wzbudzają zaufanie od samego początku znajomości i dlatego mogą pochwalić się dużą ilością bliższych oraz dalszych znajomych.
Weroniki to tradycjonalistki, które nie lubią radykalnych zmian w życiu. Jednak nie bronią za wszelką cenę swojego zdania i należą do tolerancyjnych osób. Nie potępiają otoczenia za odmienne poglądy lub zbyt wyzwolone zachowania. Ale one same słyną z mocno zakorzenionych wartości moralnych.
Weroniki bardzo chętnie troszczą się o inne osoby i nie potrafią żyć w pojedynkę. Zazwyczaj wcześnie zakładają rodzinę i wśród najbliższych czują się spełnione jako matki, żony i kobiety. Nie mają problemu z rezygnowania z ambicji zawodowych i preferują tradycyjny model rodziny. Nie przepadają za szalonymi romansami i dążą do stabilizacji życiowej. Od partnera oczekują wierności oraz poświęcenia dla rodziny, gdyż próbują stworzyć związek oparty na harmonii oraz zaufaniu.
Weronki doskonale godzą swoje obowiązki i najważniejsze jest dla nich posiadanie potomstwa. W takcie wychowywania dzieci czują satysfakcję oraz spełnienie osobiste. To doskonałe matki, które całkowicie oddają serce w pielęgnowaniu szczęścia rodzinnego.

Patron imienia

Patronką imienia jest Weronika, matrona jerozolimska. Według legendy, spotkała kroczącego na Golgotę Chrystusa, zaś potem zaczęto utożsamiać ją z niewiastą dotkniętą krwotokiem lub z Martą z Betanii, siostrą Łazarza i Marii. To na jej chuście po otarciu twarzy Jezusa Chrystusa pojawił się jego wizerunek.

Ciekawostki

Imię pojawiło się w Polsce w czasach średniowiecza. Imię było błędnie przypisywane słowom vera („prawda”) i eikon („obraz”). Imię nawiązywało do legendy o św. Weronice, która otarła chustą twarz Chrystusowi. W ten sposób na chuście powstał wizerunek Jezusa określany jaki Veraikon.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.