Imieniny Wincentego

👨 Wincenty ♂️

Do najbliższych imienin Wincentego zostało 59 dni, czyli 1 miesiąc i 29 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Wincenty obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 19 lipca (piątek), 27 września (piątek), 22 stycznia (środa), 8 marca (sobota) i 5 kwietnia (sobota).

Pochodzenie imienia

Imię Wincenty wywodzi się z języka łacińskiego. Imię zostało utworzone od czasownika, oznaczającego ‘zwyciężać’.

Charakterystyka osób noszących imię Wincenty

Wincenty to mężczyzna, który dużą wagę przykłada do zachowania dobrych relacji z otoczeniem. Należy do dusz towarzystwa i często spędza czas w gronie bliskich oraz dalekich znajomych. Chętnie bierze udział we wszelkich akcjach społecznych, dlatego wzbudza powszechny szacunek. Kocha życie i ludzi, więc jest ekstrawertykiem, który z wielkim optymizmem oraz entuzjazmem patrzy w przyszłość. Uwielbia zdobywać nowe doświadczenie życiowe i nie ogranicza się do wybranej dziedziny wiedzy. To człowiek pełen pasji oraz miłości do otoczenia. Czas młodości nie marnuje na ulotne przyjemności, lecz każdą chwile traktuje jako możliwość wzbogacenia swojego życia wewnętrznego.

Wincenty osiąga szybko dojrzałość psychiczną i także wyróżnia się skrystalizowanymi planami na przyszłość. Wie, co chce osiągnąć w życiu i dąży do określonego celu. Ale należy przyznać, że nie idzie po przysłowiowych „trupach”, lecz kieruje się w życiu wartościami moralnymi. Również w pracy zawodowej przestrzega zasad etycznych i woli podążać dłuższą drogą, niż zdecydować się na złamanie własnych przekonań. Wincenty ma szansę na odniesienie dużego sukcesu, szczególnie, że odznacza się ogromnym poczuciem odpowiedzialności oraz sumiennością w działaniu.

W życiu osobistym, Wincenty lubi otaczać się ludźmi i chętnie zapraszany jest na wszelkie spotkania towarzyskie. Często zaraża innych swoim optymizmem i tratowany jest z największą sympatią. Należy do aktywnych osób, dlatego chętnie angażuje się we wszelkie lokalne akcje. Nigdy nie odmawia pomocy, nawet kosztem własnego szczęścia. Często to on proszony jest o pomoc, a Wincenty zawsze oferuje swoją pomocną dłoń. Nie jest obojętny wobec krzywdy innych i nigdy nie przejdzie obok cierpienia niewinnych.

W miłości, Wincenty poszukuje kobiety, która podobnie jak on, wyróżnia się optymizmem oraz radością życia. Marzy o kobiecie, która będzie również jego przyjaciółką oraz towarzyszką we wszelkich chwilach życia. Jest wiernym partnerem, a jego związek przypomina jedną, wielką przygodę pełną miłości oraz namiętności.

Patron imienia

Patronem imienia jest św. Wincenty, zwany najczęściej Wincentym z Saragossy. Święty urodził się w III wieku, w hiszpańskim mieście Huesca w znakomitej rzymskiej rodzinie. Był archidiakonem w Saragossie. W czasie prześladowań chrześcijan za cesarza Dioklecjana został aresztowany i wtrącony do więzienia. Nie zrzekł się wiary mimo licznych cierpień. Został ukrzyżowany w Walencji 22 stycznia 304 roku. Jego kult szybko objął całą Europę i już w V wieku powstały kościoły pod swoim wezwaniem. Jedną z najsłynniejszych świątyń poświęconą Wincentemu z Saragossy jest największy kościół w Szwajcarii - katedra w Bernie. W XVI wieku, jego relikwie został spalone przez kalwinów. Święty Wincenty jest patronem Portugalii i Lizbony oraz wielu hiszpańskich miast, a także leśników, drwali i rolników oraz wytwórców i sprzedawców wina. W ikonografii Wincenty przedstawiany jest jako młody mężczyzna bez zarostu, ubrany w diakońskie szaty z dominującym kolorem czerwonym. W prawej dłoni trzyma kadzidło, w lewej naczynie na ładan (kadzidło). Do jego atrybutów należą: palma, dzbanek, księga, kruk.

Ciekawostki

Imię to pojawiło się w Polsce w czasach średniowiecznych. Od imienia pochodzą również nazwiska: Wincentowicz, Wiczkiewicz.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.