Imieniny Wojciecha

👨 Wojciech ♂️

Do najbliższych imienin Wojciecha zostało 9 dni.

Wojciech obchodzi swoje imieniny najczęściej 23 kwietnia (wtorek)

Pochodzenie imienia

Wojciech to staropolskie męskie imię pochodzenia słowiańskiego. Imię złożone jest z dwóch członów: woj- 'wojownik', a w drugim -ciech, ten sam, co i w wyrazach po-ciecha, u-ciecha.

Charakterystyka osób noszących imię Wojciech

Wojciech to mężczyzna, który wyróżnia się wielką pracowitością oraz zaradnością życiową. Należy przyznać, że Wojciech ma szansę na osiągnięcie wielkich sukcesów życiowych, lecz pod warunkiem, że zacznie kontrolować swoje emocje. To człowiek, który ma milion pomysłów na minutę i co najważniejsze, nie obawia się realizacji marzeń.
Dużą wagę przykłada do rozwoju osobistego i cóż, uczy się przez całe życie. Wiedzę traktuje jako jedną z najważniejszych wartości, dlatego stale poszerza swoje horyzonty. Posiada wszechstronne uzdolnienia i słynie ze swoich licznych talentów. To mężczyzna, który potrafi zrobić coś z niczego i zazwyczaj odnosi sukcesy w różnych dziedzinach życia. Choć posiada typowo logiczny i analityczny umysł, to w życiu kieruje się głosem emocji. Nieraz podejmuje decyzje pod wpływem chwili i raczej nie zastanawia się na przyszłymi konsekwencjami. Ale ma wielkie szczęście życiowe, dlatego jego decyzje zazwyczaj okazują się trafne.
Niestety, ale Wojciech jest również nieufny wobec innych ludzi. Z dystansem podchodzi do wszelkich znajomości i raczej nie należy do duszy towarzystwa. Nie lubi nawiązywać nowych znajomości i z dystansem podchodzi do wszelkich prób zbliżenia. Nie lubi opowiadać o sobie, szczególnie o swoich marzeniach, tak więc sprawia wrażenie zamkniętego w sobie. Jest wnikliwym obserwatorem i woli znajdować się w cieniu niż w centrum wydarzeń.
W miłości, Wojciech traci swoją pewność siebie. Nie czuje się dobrze w towarzystwie kobiet i raczej unika podobnego towarzystwa. Nie angażuje się w krótkie romanse i cóż, często ucieka od wszelkich zobowiązań. Wojciech szuka idealnej kandydatki na żonę i ma wysokie wymagania. Nie każda kobieta ma szansę na zdobycie jego serca, szczególnie, że on krytycznie podchodzi do znajomości damsko-męskich. Wojciech marzy o domu pełnym miłości oraz ciepła, dlatego od kobiety wymaga dużej dojrzałości emocjonalnej oraz psychicznej. Zazwyczaj jest idealnym mężem oraz wyrozumiałym ojcem, gdyż z cierpliwością podchodzi do wszelkich dziedzin życia osobistego. Dobro rodziny stawia na pierwszym miejscu i raczej nie zdarza się, żeby uciekał od obowiązków domowych.

Patron imienia

Patronem imienia jest św. Wojciech, męczennik, urodzony około 956 roku w czeskich Libicach, w możnej rodzinie Sławnikowiców. Kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa, Adalberta. Został zabity 23 kwietnia 997 roku przez pogan. Św. Wojciech jest patronem Kościoła w Polsce. Jego kult szybko ogarnął Węgry, Czechy oraz kolejne kraje Europy. Święty Wojciech jest jednym z trzech głównych patronów. Jest również patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej, warmińskiej i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz miast, m.in. Gniezna, Trzemeszna, Serocka. Ku czci św. Wojciecha zostały zrobione słynne drzwi gnieźnieńskie, na których w 18 obrazach-płaskorzeźbach, wykonanych w brązie, są przedstawione sceny z życia św. Wojciecha.
W ikonografii Święty występuje w stroju biskupim, w paliuszu, z pastorałem. Do jego atrybutów należą orzeł, wiosło oraz włócznie, od których zginął.

Ciekawostki

Imię Wojciech pojawiło się w Polsce XII wieku, w następujących formach: Wojciech, Wojciesz, Wojcieszko, Wojcik, Wojech, Wojek, Wojtasz, Wojtaszek, Woś, Wosiek.
Imię Adalbert nie jest odpowiednikiem imienia Wojciech. Jest ono drugim imieniem św. Wojciecha.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.