Imieniny Zygmunta

👨 Zygmunt ♂️

Do najbliższych imienin Zygmunta zostało 59 dni, czyli 1 miesiąc i 29 dni.

Zygmunt obchodzi swoje imieniny najczęściej 2 maja (czwartek)

Pochodzenie imienia

Zygmunt to imię pochodzenia germańskiego. Imię wywodzi się od słów: sigu oznaczającego 'zwycięstwo' i munt, 'opieka'. Imię oznacza dosłownie "ten, którego opieka zapewnia zwycięstwo".

Charakterystyka osób noszących imię Zygmunt

Zygmunt to mężczyzna o skomplikowanym charakterze. Nieraz miewa chwiejne nastroje i często może mieć zły humor. Należy przyznać, że jest niestały w poglądach i może sprawiać wrażenie oportunisty. Nie należy do słownych ludzi i często zapomina o złożonych obietnicach. Zygmunt nieraz przypomina wulkan energii, dlatego wciąż jest zajęty i raczej nie może pochwalić się nadmierną ilością wolnego czasu. Na pierwszym miejscu stawia własne potrzeby i czasami zachowuje się dość egoistycznie.

Zygmunt nie przykłada większej wagi do rozwoju osobistego i raczej szybko kończy naukę. Lecz to nie oznacza, że należy do płytkich osób, gdyż posiada ciekawe zainteresowania. Nie lubi marnować życia na jałowe czynności i często angażuje się w działania, które przynoszą wymierne korzyści. Jest materialistą i często marzy o sławie oraz bogactwach. Obawia się przyszłości i należy do oszczędnych osób. Nie lubi podejmować radykalnych decyzji i ucieka od wszelkich zmian w swoim życiu. Ceni sobie spokój oraz porządek, tak więc każdą zmianę traktuje jako zamach na swoje bezpieczeństwo.

W pracy zawodowej, Zygmunt nastawiony jest na osiągnięcie dużego sukcesu. Niestety, ale ma tendencję do egoistycznych postaw i często dąży od celu po przysłowiowych trupach. I dopiero jawne oskarżenia przywołują Zygmunta do porządku. Nie jest zwolennikiem pomagania innym ludziom, gdyż zawsze pracuje na własny rachunek. Nie lubi ingerować w niczyje problemy i także ucieka od nadmiernej bliskości. Ma problemy z wyrażaniem własnych emocji, dlatego do każdej relacji podchodzi z dystansem. Lecz nie jest samotnikiem, bowiem lubi spędzać czas w gronie najbliższych znajomych. Należy przyznać, że wybiórczo traktuje znajomości i tylko wpływowe osoby mają szansę na zyskanie jego zaufania.

W miłości, Zygmunt poszukuje kobiety, która wyróżnia się zaradnością oraz pewnością siebie. Jest zwolennikiem równouprawnienia i często wiąże się z kobietami niezależnymi finansowo. Nie marzy o dużej rodzinie i często decyduje się na stały związek dość późno. Jest wymagającym partnerem i nie każda kobieta zdobędzie jego serce.

Patron imienia

Patronem imienia jest św. Zygmunt, król Burgundii i męczennik. W celu odbycia pokuty za śmierć syna, Zygmunt udał się do klasztoru w Agaunum, w pobliżu Szwajcarii, który sam ufundował, i w charakterze mnicha prowadził tam surowe życie. Po niedługim czasie Burgundia została zaatakowana przez króla Teodoryka. Święty przegrał wojnę i został zmuszony do ucieczki wraz z żoną i dziećmi. W czasie pościgu sprzymierzony z Teodorykiem król Franków, Klodomir, pochwycił Zygmunta i wraz z rodziną uprowadził do Orleanu. Następnie w miejscowości Culmiers wrzucono wszystkich do studni. Ciało Zygmunta przeniesiono do kościoła opactwa św. Maurycego. Św. Zygmunt jest patronem miasta Płocka i w katedrze płockiej ma osobną kaplicę. W ikonografii atrybutem Świętego jest studnia, w której został utopiony.

Ciekawostki

W Polsce imię to upowszechniło się od czasów Jagiellonów. Imię pojawiło się najpierw na Litwie a stamtąd zostało zaczerpnięte do dynastii Jagiellonów. Następnie rodów panujących dostało się do szerszych warstw szlacheckich.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.