Terminy ferii zimowych w 2021 r.

2019-05-11 | Autor: KaJ | Szkoła
Wszystkich z pewnością zaskoczyło, że już na początku kwietnia poznaliśmy datę ferii zimowych w roku szkolnym 2020/2021. Zwyczajowo podawana ona była do wiadomości publicznej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pod koniec czerwca.

Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2020/2021 przypadają następująco:

- Województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie: 18 - 31 stycznia 2021 roku
- Województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie: 25 stycznia - 7 lutego 2021 rok
- Województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie: 1 lutego - 14 lutego 2021 roku
- Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie: 15 - 28 lutego 2021 roku.

Do lat 90. XX wieku dzieci z całej Polski miały ferie w dwóch pierwszych tygodniach lutego. Następnie terminy wyznaczali kuratorzy oświaty w poszczególnych województwach. Obecnie datę przerwy zimowej wyznacza Minister Edukacji, ten system obowiązuje od roku szkolnego 2003/2004. Wszystkie województwa podzielono na cztery grupy. Terminy przerwy zimowej zmieniają się cyklicznie, zgodnie z zasadą, że jeśli w określonej grupie województw ferie zimowe zaczynały się w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku termin wyznaczany był na pierwszą połowę lutego, a po dwóch latach na drugą. Z tej rotacji wykluczono województwo podlaskie oaz warmińsko-mazurskie ze względu na terminy świąt prawosławnych, które przypadają w innych terminach niż te katolickie. Warto zauważyć, że pierwszy zestaw województw w myśl nowego systemu nieco różnił się od tego obecnego. Rozdzielono m. in. województwo łódzkie i mazowieckie , czy połączono podlaskie i warmińsko mazurskie.Plany i głosy, by rozłożyć ferie na kilka tygodni coraz częściej pojawiały się w opinii publicznej. Chodziło przede wszystkim o komplikacje podczas korzystania z ośrodków wypoczynkowych i bazy turystycznej w popularnych w okresie zimy województwach. Kiedy wszyscy zaczynali ferie w jednym tygodniu, zdecydowanie trudniej było znaleźć nocleg i był on droższy, do tego dodać należy zakorkowane kurorty, zapchane pociągi czy tłumy na wyciągach. To wszystko zdecydowanie obniżało komfort wypoczynku. Dla branży turystycznej było to również zagrożenie, że zrażeni klienci zaczną chętniej korzystać z ferii zagranicznych. Obecnie właściciele ośrodków turystycznych dzięki reformie MEN wzmożony ruch notują przez półtora miesiąca ferii, a nie tylko przez dwa tygodnie, podobnie zresztą jak inni przedstawiciele lokalnego biznesu, m.in. restauracje, kluby czy animatorzy.

Gdzie młodzież wypoczywa w ferie zimowe? Pierwsza odpowiedź, która się nasuwa to góry. Zakopane, Karpacz, Szklarska Poręba, Wisła, Szczyrk czy Białka Tatrzańska to tylko kilka najpopularniejszych kurortów w Polsce, a przecież również w wielu innych znajdziemy tłumy amatorów pięknych widoków, jazdy na nartach, snowboardu czy górskich tradycji. Prawda jest jednak taka, że w ferie zimowe ośrodki w całej Polsce są oblegane przez dzieci, młodzież i całe rodziny. W końcu Mazury, Pomorze, Kraków, Wrocław czy Warszawa także mają wiele do zaoferowania pod względem atrakcji turystycznych. Warto wspomnieć, że coraz więcej osób wybiera wczasy zagraniczne, jedni egzotyczne ciepłe kraje jak Kuba, Tajlandia, Malediwy, Egipt, Maroko, inni odwiedzają Włochy, Grecję, Hiszpanię, czy naszych sąsiadów ze Słowacji.

Informacje Ministerstwa Edukacji Narodowej o tym, kiedy przypadają ferie zimowe w 2021 roku warto spożytkować i zawczasu zarezerwować nocleg w hotelu czy bilety lotnicze. Z pewnością będzie taniej.