Imieniny Adama

👨 Adam ♂️

Do najbliższych imienin Adama zostało 185 dni, czyli 6 miesięcy i 2 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Adam obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 24 grudnia (wtorek) i 6 kwietnia (niedziela).

Pochodzenie imienia

Dokładne znaczenie imienia nie jest znane. W czasach Józefa Flawiusza uważano, że Adam oznacza 'czerwony', bowiem Adam miał być ulepiony z czerwonej gliny. Obecnie przyjmuje się, że imię to pochodzi z sumeryjskiego ada-mu 'mój ojciec' albo z akadyjskiego ad-mu 'zbudowany, zrodzony', albo jeszcze z arabskiego adama 'łączyć się'. Istnieje również teza mówiąca, że imię pochodzi hebrajskiego adhamah 'ziemia' i znaczy 'rolnik', albo 'że człowiek, z ziemi powstały, do ziemi wróci'.

Charakterystyka osób noszących imię Adam

Adam to mężczyzna, który posiada bardzo skomplikowany charakter. To także niezależna dusza, która nad wszystko pragnie nieskrępowanej wolności. Nie toleruje żadnych barier i zawsze kieruje się własnymi poglądami. Nie potrafi zaangażować się w związki miłosne i woli szalone romanse oraz gorące flirty niż stabilizację życiową. Ale gdy zakocha się, to najchętniej ograniczyłby całkowicie wolność partnerki.
Adam to także dusza towarzystwa, która uwielbia spędzać wolny czas w otoczeniu najbliższych przyjaciół. To mężczyzna otwarty na nowe znajomości, lecz nieraz nie zdaje sobie sprawy, że związek powinien opierać się także na wierności. Adam wyróżnia się również nadmierną pewnością siebie i pewnym egocentryzmem. Wobec siebie zachowuje pobłażliwość, lecz wobec kobiet stawia wygórowane wymagania. Idealna partnerka powinna przede wszystkim odznaczać się wielką urodą, a także zaradnością życiową. Nieraz pod wpływem jednej wady potrafi całkowicie zakończyć związek. Adam wciąż poszukuje swojego ideału i przez taką postawę, potrafi zmarnować wiele szans na miłość.
To mężczyzna, który dużą wagę przywiązuje do wyglądu zewnętrznego i ma tendencję do oceniania innych osób przez pryzmat ich atrakcyjności. Jednak już tak mocno nie dba o własny rozwój intelektualny i przez to często traktowany jest przedmiotowo. Ale jego wygląd może rekompensować jego braki w inteligencji, zwłaszcza, że może pochwalić się ogromnym powodzeniem wśród kobiet. Adam potrafi brylować w towarzystwie pań i często zawiera dość wpływowe znajomości. To mężczyzna znany ze swojego szczęścia i często zrządzeniem losu odnosi sukcesy zawodowe. Zazwyczaj nie wkłada dużo siły w pracę i woli spędzić życie na różnych przyjemnościach.
Jak już wspomniano, Adam w miłości poszukuje idealnej partnerki, która przede wszystkim będzie tolerowała jego zachowanie i w żaden sposób nie ograniczy jego wolności. To mężczyzna, który nie składa obietnic, a jego związki zazwyczaj trwają bardzo krótko. Adam wciąż czeka na wielką miłość, lecz nie chce nic w sobie zmieniać. Często uważa się za idealnych partnera i nie rozumie pretensji partnerek. A jedyne wyjście upatruje w zerwaniu danej znajomości.

Patron imienia

Głównym patronem imienia jest Adam, praojciec rodzaju ludzkiego. Pierwsze informacje o życiu Adama pojawiły się w Księdze Rodzaju. Los Adama również poruszany był w licznych legendach żydowskich, muzułmańskich oraz w literaturze apokryficznej. W średniow

Ciekawostki

Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w Polsce w 1194 roku, w następujących formach: Adam, Adem, Jadam, Jedam. Od imienia pochodzą również nazwiska, na przykład Adamczowski, Adamczewski, Adamkow, Adamkowicz, Adamowicz.

Astrologia

Znak zodiaku: Byk, Panna
Ciało niebieskie: Księżyc
Szczęśliwy kolor: czerwony
Szczęśliwy kamień: kryształ górski, diament
Szczęśliwa liczba: 1
Szczęśliwy dzień: wtorek, niedziela

Zdrobnienia

Adaś, Adi, Adasiek

Odpowiedniki w językach obcych

Adamo (it)

Znani imiennicy

Adam Asnyk - poeta i dramatopisarz
Adam Małysz - sportowiec, głównie skoki narciarskie

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.