Światowy Dzień Zapalenia Płuc 2022

Obchody Światowego Dnia Zapalenia Płuc były 21 dni temu.

W 2022 roku obchody Światowego Dnia Zapalenia Płuc przypadły na 12 listopada (sobota).

12 listopada obchodzimy dzień choroby, która nie wywołuje u nas takiego przerażenia jak rak, chociaż co roku powoduje miliony zgonów. Mowa o zapaleniu płuc, które w wielu rejonach świata dalej jest dużym zagrożeniem.


Zapalenie płuc ma wiele źródeł

Choroba może mieć podłoże wirusowe, grzybicze, bakteryjne i alergiczne. Różne rodzaje zapalenia płuc wymagają innych sposobów leczenia. Objawy mogą przypominać na początku grypę i inne schorzenia dróg oddechowych: gorączkę, kaszel, duszności, ból klatki piersiowej. Zapalenie płuc zazwyczaj rozwija się jednak bardzo szybko i objawia się intensywniej. Przypadki kiedy objawy się ukrywają są najgroźniejsze, ponieważ nieleczona choroba może mieć poważne powikłania, np. pojawienie się płynu w opłucnej, ropień płuca oraz wysiękowe zapalenie opłucnej. Wszystkie te schorzenia są groźne, mogą wymagać pobytu w szpitalu i prowadzić do śmierci.


Niektóre osoby są bardziej narażone na zapalenia płuc. Należą do nich dzieci, szczególnie wcześniaki, osoby starsze, osoby z wadami układu oddechowego i krążenia, z osłabionym układem odpornościowym, alergiami, palące papierosy, chorujące na cukrzycę i miażdżycę. Choroba może jednak dosięgnąć każdego, nawet osób w pełni zdrowych. W samej Europie na zapalenie płuc i związane z nim powikłania umiera rocznie milion osób. Pomimo dostępu do antybiotyków, choroba dalej powoduje duże zagrożenie, nawet w krajach rozwiniętych. Sytuacja wygląda dramatycznie gorzej w krajach z gorszym dostępem do medycyny. Indie, Chiny, Afganistan, Etiopia – to tylko niektóre z państw, gdzie zapalenie płuc jest poważnym zagrożeniem.


Dzień Zapalenia Płuc został ustanowiony przez Światową Koalicję przeciwko Zapaleniu Płuc u Dzieci. Akcja jest wspierana przez WHO, UNICEF i CDC (Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom). Choroba zagraża szczególnie dzieciom, dlatego głównym celem Dnia Zapalenia Płuc jest zwiększania świadomości na temat przeciwdziałania chorobie i jej leczenia.


Dowiedz się więcej o zagrożeniu

To idealny dzień, żeby zwiększyć swoją wiedzę na temat zapalenia płuc. Warto znać jego objawy i sposoby leczenia. Dzięki temu możemy pomóc komuś z rodziny czy przyjaciół, kiedy myślą, że to „tylko przeziębienie”.

Występowanie Światowego Dnia Zapalenia Płuc w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek12.11.2020Światowy Dzień Zapalenia Płuc 2020
Piątek12.11.2021Światowy Dzień Zapalenia Płuc 2021
Niedziela12.11.2023Światowy Dzień Zapalenia Płuc 2023
Wtorek12.11.2024Światowy Dzień Zapalenia Płuc 2024
Środa12.11.2025Światowy Dzień Zapalenia Płuc 2025
Czwartek12.11.2026Światowy Dzień Zapalenia Płuc 2026
Piątek12.11.2027Światowy Dzień Zapalenia Płuc 2027
Niedziela12.11.2028Światowy Dzień Zapalenia Płuc 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 12 listopada