Światowy Dzień Zapalenia Płuc 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Zapalenia Płuc zostały 122 dni, czyli 3 miesiące i 30 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Zapalenia Płuc przypada na 12 listopada (wtorek).

12 listopada obchodzimy dzień choroby, która nie wywołuje u nas takiego przerażenia jak rak, chociaż co roku powoduje miliony zgonów. Mowa o zapaleniu płuc, które w wielu rejonach świata dalej jest dużym zagrożeniem.


Zapalenie płuc ma wiele źródeł

Choroba może mieć podłoże wirusowe, grzybicze, bakteryjne i alergiczne. Różne rodzaje zapalenia płuc wymagają innych sposobów leczenia. Objawy mogą przypominać na początku grypę i inne schorzenia dróg oddechowych: gorączkę, kaszel, duszności, ból klatki piersiowej. Zapalenie płuc zazwyczaj rozwija się jednak bardzo szybko i objawia się intensywniej. Przypadki kiedy objawy się ukrywają są najgroźniejsze, ponieważ nieleczona choroba może mieć poważne powikłania, np. pojawienie się płynu w opłucnej, ropień płuca oraz wysiękowe zapalenie opłucnej. Wszystkie te schorzenia są groźne, mogą wymagać pobytu w szpitalu i prowadzić do śmierci.


Niektóre osoby są bardziej narażone na zapalenia płuc. Należą do nich dzieci, szczególnie wcześniaki, osoby starsze, osoby z wadami układu oddechowego i krążenia, z osłabionym układem odpornościowym, alergiami, palące papierosy, chorujące na cukrzycę i miażdżycę. Choroba może jednak dosięgnąć każdego, nawet osób w pełni zdrowych. W samej Europie na zapalenie płuc i związane z nim powikłania umiera rocznie milion osób. Pomimo dostępu do antybiotyków, choroba dalej powoduje duże zagrożenie, nawet w krajach rozwiniętych. Sytuacja wygląda dramatycznie gorzej w krajach z gorszym dostępem do medycyny. Indie, Chiny, Afganistan, Etiopia – to tylko niektóre z państw, gdzie zapalenie płuc jest poważnym zagrożeniem.


Dzień Zapalenia Płuc został ustanowiony przez Światową Koalicję przeciwko Zapaleniu Płuc u Dzieci. Akcja jest wspierana przez WHO, UNICEF i CDC (Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom). Choroba zagraża szczególnie dzieciom, dlatego głównym celem Dnia Zapalenia Płuc jest zwiększania świadomości na temat przeciwdziałania chorobie i jej leczenia.


Dowiedz się więcej o zagrożeniu

To idealny dzień, żeby zwiększyć swoją wiedzę na temat zapalenia płuc. Warto znać jego objawy i sposoby leczenia. Dzięki temu możemy pomóc komuś z rodziny czy przyjaciół, kiedy myślą, że to „tylko przeziębienie”.

Występowanie Światowego Dnia Zapalenia Płuc w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota12.11.2022Światowy Dzień Zapalenia Płuc 2022
Niedziela12.11.2023Światowy Dzień Zapalenia Płuc 2023
Środa12.11.2025Światowy Dzień Zapalenia Płuc 2025
Czwartek12.11.2026Światowy Dzień Zapalenia Płuc 2026
Piątek12.11.2027Światowy Dzień Zapalenia Płuc 2027
Niedziela12.11.2028Światowy Dzień Zapalenia Płuc 2028
Poniedziałek12.11.2029Światowy Dzień Zapalenia Płuc 2029
Wtorek12.11.2030Światowy Dzień Zapalenia Płuc 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 12 listopada