Światowy Dzień Ergonomii 2022

Obchody Światowego Dnia Ergonomii były 76 dni, czyli 2 miesiące i 15 dni temu.

W 2022 roku obchody Światowego Dnia Ergonomii przypadły na 12 listopada (sobota).

Ergonomia to nauka, która przydaje nam się każdego dnia, chociaż często o tym nie wiemy. Dzięki niej nasza praca może być wygodniejsza i bardziej efektywna. Święto ergonomii obchodzimy 12 listopada.


Ergonomia ułatwia Twoją pracę

Jest to nic innego jak nauka o pracy, a dokładnie dostosowanie pracy i jej warunków do preferencji człowieka. Biorąc pod uwagę, że przeciętny Polak spędza w pracy od 40 do 60 godzin tygodniowo, każdy z nas powinien znać zasady ergonomii, a jeszcze lepiej powinien ją znać nasz pracodawca. W końcu dzięki tej nauce powinniśmy być bardziej wydajni bez żadnych negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Nasze miejsce pracy powinno być przemyślane tak, żeby nie stwarzało żadnych zagrożeń i przeciwdziałało chorobom i zaburzeniom, np. bólami pleców czy ramion podczas pracy biurowej albo przepuklinie przy pracy fizycznej. Istnieje kilka podstawowych zasad, które powinno przestrzegać każde miejsce pracy. Pierwsza z nich dotyczy oświetlenia. Praca przy monitorze bardzo obciąża nasz wzrok, dlatego oświetlenie powinno być odpowiednio dobrane (nie może być ani za jasne, ani za ciemne). Pracodawca nie powinien też oszczędzać i inwestować w zimne energooszczędne światło – nasze oczy lepiej odbierają oświetlenie ciepłe. Monitor powinien być na odpowiedniej wysokości, dlatego czasami potrzebne są podpórki. Krzesło i biurko również musi być odpowiednio dostosowane i dopasowane do rozmiarów pracownika – czasami może to wymagać podnóżka.


Ergonomia to też odpowiednie zaplanowanie pracy, częste przerwy i zapewnienie pracownikowi odpowiednich narzędzi. Należy pamiętać, że takie elementy jak rośliny w miejscu pracy czy temperatura pokoju też wpływają na komfort.


Zadbaj o swoją ergonomię, ale też jej wymagaj

Często sami możemy zadbać o właściwe warunki w pracy – ustawić odpowiednio monitor, krzesło czy przynieść swoją ulubioną roślinkę. O wiele czynników musi jednak zadbać pracodawca. Warto znać swoje prawa i wiedzieć czego możemy wymagać od szefa – np. tego, żeby temperatura w pracy nie spadała poniżej pewnej granicy.