Dzień Biznesmena 2024

Obchody Dnia Biznesmena były 38 dni, czyli 1 miesiąc i 8 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Biznesmena przypadły na 13 listopada (środa).

Dzień Biznesmena to święto wszystkich osób, które prowadzą swoją działalność, albo choćby zajmują ważne stanowisko w firmie. Patronem ludzi biznesu jest Homobonus, datę jego śmierci wybrano na termin obchodów Dnia Biznesmena.

Kim jest biznesmen

13 listopada przypada dość nowoczesne święto, mianowicie Dzień Biznesmena. W pewnym sensie każdy z nas nim jest, jeśli można pod to podczepić zdobywanie pieniędzy z różnych źródeł. W tym artykule zasugerujemy się jednak definicją ze słowników. Według słownika języka polskiego biznesmen to człowiek prowadzący rozległe interesy lub właściciel firmy handlowej, produkcyjnej lub usługowej. Angielskojęzyczna definicja (w końcu to nie polskie słowo) brzmi: człowiek, który pracuje w biznesie, zwłaszcza na ważnym stanowisku w firmie lub który jest właścicielem własnej firmy. Nie wolno zapominać, że w taką rolę wcielają się również kobiety – biznesmenki radzą sobie zresztą równie dobrze jak panowie.

Homobonus – patron biznesmenów

Piszemy, że jest to nowoczesne święto, ponieważ dawniej nie używano określenia biznesmen, choć już setki lat temu żył człowiek, który uważany jest za patrona ludzi interesu. To Omobono Tucenghi, znany również jako Homobon z Cremony (łacińskie odpowiednik to Homobonus), który zajmował się handlowaniem wełną Jego imię tłumaczy się jako „dobry człowiek” i za takiego właśnie uchodził – wyróżniał się pracowitością, uczciwością i hojnością. Mimo, że odziedziczył po ojcu duży majątek, nie miał oporów, by żyć pośród biednych ludzi. Świętym nie został przez przypadek, aktywnie uczestniczył w życiu Kościoła i nabożeństwach. Zmarł 13 listopada 1197 roku podczas mszy, i już dwa lata później został kanonizowany. Jego ciało znajduje się w krypcie katedry w Cremonie. Homobonus jest patronem biznesmenów, więc często można zobaczyć jego podobiznę w korporacjach, w formie maskotki czy statuetki.


Urlop dla biznesmena

Nie jednej osobie marzy się zawód biznesmena, w końcu jest on niezależny, nie musi wykonywać poleceń innych, tłumaczyć się ze swoich decyzji. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę jak trudne to zajęcie. Dla pracownika na etacie, praca kończy się przykładowo o 16.00, kiedy wraca do domu. Biznesmen żyje sprawami swojej firmy cały czas. Pierwszy ma do wykonania określone zadania, szef musi natomiast myśleć o wszystkim – ofercie firmy, pensjach załogi, atmosferze w zespole, zwolnieniach lekarskich, konkurencji, podatkach itp. Jak się często mówi, szef nie nigdy nie ma urlopu. W Dniu Biznesmena, który przypada 13 listopada, w dniu śmierci Homobonusa, wszystkim przedsiębiorcom oprócz zdrowia warto więc życzyć spokoju, odpoczynku.

Obchody Dnia Biznesmena

Dzień wolny to dla człowieka biznesu tylko jedna z możliwości na celebrowanie swojego święta. Można zorganizować wypad na piwo, dobrą kolację ze współpracownikami albo zaprosić znajomych na grę w Monopol. Dobrym uczynkiem i przy okazji zabiegiem marketingowym będzie działalność charytatywna, przeprowadzenie zbiórki pieniężnej na szczytny cel. Ci, którzy lubią świat szkoleń i konferencji mogą wziąć udział w takim wydarzeniu.

Dzień biznesmena to nowe święto, dlatego warto je wypromować na większą skalę. A to dla wielu podmiotów świata biznesu szansa, by się do tego przyczynić. Przykładowo szkoły biznesu, zarządzania itp. mogą organizować drzwi otwarte, albo zasponsorować stypendium wybitnej jednostce. Ci biznesmeni, którym wiedzie się naprawdę nieźle mogą zorganizować galę połączoną z koncertem czy kabaretem. Możliwości jest wiele, ale o tym przecież każdy biznesmen wie!