Istnieje kilka teorii wyjaśniających utworzenie obchodów Dnia Singli. Najbardziej rozpowszechnioną teorią jest to, że święto wyrosło z kultury akademika Uniwersytetu Nanjing. Historia jednego źródła jest taka, że w 1993 r. Czterech studentów akademika Mingcaowuzhu Uniwersytetu Nanjing („Wszyscy samotni mężczyźni”) dyskutowało o tym, jak oderwać się od monotonii bycia singlem i zgodzili się, że 11 listopada będzie dniem wydarzeń i uroczystości ku czci bycia singlem. W języku chińskim cyfra 1 przypomina „goły kij”, co jest slangowym określeniem samotnego mężczyzny. Data 11.11 ma cztery cyfry „1”, czyli reprezentuje całą grupę samotnych mężczyzn. Działania te rozprzestrzeniły się na uniwersytet i ostatecznie trafiły do szerszego społeczeństwa. Rozprzestrzenianie wzrosło wraz z wykorzystaniem mediów społecznościowych, a wydarzenie stało się coraz bardziej popularne we współczesnej chińskiej kulturze i społeczeństwie.
Dzień Singli jest okazją do spotkania samotnych osób i organizacji przyjęć. Święto było początkowo obchodzone tylko przez młodych mężczyzn, stąd początkowa nazwa „Dzień Kawalera”. Jednak obecnie jest powszechnie obchodzony przez obie płcie. Imprezy „w ciemno” są popularne w tym dniu, próbując zmienić pojedynczy status uczestników. Niektóre uniwersytety organizują specjalne programy w celu zebrania singli na uroczystości.
W 2011 roku Dzień Singli stał się Dniem Singli stulecia, ponieważ ta data miała sześć "jedynek", co zwiększyło znaczenie tej okazji. W 2011 r. 11 listopada w Chinach miała miejsce ponadprzeciętna liczba uroczystości małżeńskich. W samym Pekinie było to ponad 4000 par (normalnie średnio jest ok. 700 par dziennie).
Dziś Dzień Singli staje się coraz bardziej popularny także poza Chinami. Wiele krajów Azji Południowo-Wschodniej jest to szczególne święto. Do celebrowania tej szczególnej daty przekonuję się także kraje kultury zachodniej, ale zarówno w Polsce, jak i wielu krajach europejskich data 11 listopada ma charakter święta patriotycznego, a jest to oczywiście związane rocznicą zakończenia I wojny światowej w 1918 r. W Polsce Dzień Singla obchodzony jest w dniu 15 listopada, w dniu wspomnienia św. Faustyna, uważanego za patrona singli.
Międzynarodowy Festiwal Zakupów Dzień Singli szybko przerodził się także w ogromne święto zakupów, popularne szczególnie wśród młodych osób. Jeden z głównych graczy sprzedaży internetowej, platforma Alibaba tylko w ciagu Dnia Singli sprzedaje towary warte dziesiątki miliardów dolarów amerykańskich. W 2009 r., pierwszym roku tej kampanii zakupowej, konsumenci wydali około 10 mln USD, a zaledwie 2 lata później, 11.11.2011, wynik wyniósł już 800 mln USD. Ta tendencja wzrostowa utrzymuje się przez lata. W 2012 r. sprzedaż na platformie firmy Alibaba obroty sięgnęły już 3 mld USD, w 2015 - 14 mld USD, w 2018 - 31 mld USD, a w 2020 ponad 74 mld dolarów amerykańskich. Festiwal zakupów szybko stał się wydarzeniem globalnym. Sprzedaż w tym dniu jest znacznie większa niż w tzw. Czarny Piątek (Black Friday), który w Stanach Zjednoczonych jest znany jako największe święto zakupów. Dzień Singli to niezaprzeczalnie największy festiwal zakupów na świecie.