Istnieje kilka teorii wyjaśniających utworzenie obchodów Dnia Singli. Najbardziej rozpowszechnioną teorią jest to, że święto wyrosło z kultury akademika Uniwersytetu Nanjing. Historia jednego źródła jest taka, że w 1993 r. Czterech studentów akademika Mingcaowuzhu Uniwersytetu Nanjing („Wszyscy samotni mężczyźni”) dyskutowało o tym, jak oderwać się od monotonii bycia singlem i zgodzili się, że 11 listopada będzie dniem wydarzeń i uroczystości ku czci bycia singlem. W języku chińskim cyfra 1 przypomina „goły kij”, co jest slangowym określeniem samotnego mężczyzny. Data 11.11 ma cztery cyfry „1”, czyli reprezentuje całą grupę samotnych mężczyzn. Działania te rozprzestrzeniły się na uniwersytet i ostatecznie trafiły do szerszego społeczeństwa. Rozprzestrzenianie wzrosło wraz z wykorzystaniem mediów społecznościowych, a wydarzenie stało się coraz bardziej popularne we współczesnej chińskiej kulturze i społeczeństwie.
Dzień Singli jest okazją do spotkania samotnych osób i organizacji przyjęć. Święto było początkowo obchodzone tylko przez młodych mężczyzn, stąd początkowa nazwa „Dzień Kawalera”. Jednak obecnie jest powszechnie obchodzony przez obie płcie. Imprezy „w ciemno” są popularne w tym dniu, próbując zmienić pojedynczy status uczestników. Niektóre uniwersytety organizują specjalne programy w celu zebrania singli na uroczystości.
W 2011 roku Dzień Singli stał się Dniem Singli stulecia, ponieważ ta data miała sześć "jedynek", co zwiększyło znaczenie tej okazji. W 2011 r. 11 listopada w Chinach miała miejsce ponadprzeciętna liczba uroczystości małżeńskich. W samym Pekinie było to ponad 4000 par (normalnie średnio jest ok. 700 par dziennie).
Dziś Dzień Singli staje się coraz bardziej popularny także poza Chinami. Wiele krajów Azji Południowo-Wschodniej jest to szczególne święto. Do celebrowania tej szczególnej daty przekonuję się także kraje kultury zachodniej, ale zarówno w Polsce, jak i wielu krajach europejskich data 11 listopada ma charakter święta patriotycznego, a jest to oczywiście związane rocznicą zakończenia I wojny światowej w 1918 r. W Polsce Dzień Singla obchodzony jest w dniu 15 listopada, w dniu wspomnienia św. Faustyna, uważanego za patrona singli.
Międzynarodowy Festiwal Zakupów Dzień Singli szybko przerodził się także w ogromne święto zakupów, popularne szczególnie wśród młodych osób. Jeden z głównych graczy sprzedaży internetowej, platforma Alibaba tylko w ciagu Dnia Singli sprzedaje towary warte dziesiątki miliardów dolarów amerykańskich. W 2009 r., pierwszym roku tej kampanii zakupowej, konsumenci wydali około 10 mln USD, a zaledwie 2 lata później, 11.11.2011, wynik wyniósł już 800 mln USD. Ta tendencja wzrostowa utrzymuje się przez lata. W 2012 r. sprzedaż na platformie firmy Alibaba obroty sięgnęły już 3 mld USD, w 2015 - 14 mld USD, w 2018 - 31 mld USD, a w 2020 ponad 74 mld dolarów amerykańskich. Festiwal zakupów szybko stał się wydarzeniem globalnym. Sprzedaż w tym dniu jest znacznie większa niż w tzw. Czarny Piątek (Black Friday), który w Stanach Zjednoczonych jest znany jako największe święto zakupów. Dzień Singli to niezaprzeczalnie największy festiwal zakupów na świecie.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony