Imieniny Agnieszki

👩 Agnieszka ♀️

Do najbliższych imienin Agnieszki zostały 192 dni, czyli 6 miesięcy i 8 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Agnieszka obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 21 stycznia (wtorek) i 20 kwietnia (niedziela).

Pochodzenie imienia

Imię Agnieszka pochodzi od greckiego słowa „hagn” co znaczy „czysta, nieskalana”. Imię posiada w języku łacińskim swój odpowiednik, czyli Agnes. Imię nawiązuje do innego łacińskiego słowa „agnus”, inaczej „baranek”. Imię Agnieszka także związane jest z tym symbolem, bowiem baran zwiastuje początek wiosny, zaś to imię kojarzone jest ze świętą Agnieszką przedstawianą wraz z baranami.

Charakterystyka osób noszących imię Agnieszka

Imię Agnieszka często nadawana jest dziewczynkom ze względu na zdrobniałą formę. Ale to pieszczotliwe imię może zmylić, gdyż Agnieszki bardzo szybko okazują się niezależne i pewne siebie. Imię wskazuje na silny charakter i otwarty rozsądek, którym Agnieszki kierują się w życiu. To otwarty umysł i zaradność sprawiają, że potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji. Jednak czasami Agnieszki potrzebują szczególnego wsparcia ze strony bliskich, a nadmierna pewność siebie jest maską, za którą kryje się niezwykle wrażliwe serce.
Agnieszki nie cierpią rutyny i prowadzą życie pełne wrażeń. Mimo różnych sytuacji, to Agnieszki są konsekwentne w swoich przekonaniach i nie poddają się manipulacjom ze strony otoczenia. Nie zmienią zdania oraz nie posuną się do oszczerstw skierowanych wobec bliskich osób. A rodzina i przyjaciele zawsze są na pierwszym miejscu w życiu Agnieszki. Choć wydaje się, że nie mają czasu na spotkania towarzyskie, to Agnieszki w przypadku pilnej sytuacji potrafią rzucić wszystko i znaleźć się przy przyjacielu. Często kobiety o tym imieniu zapominają o własnych potrzebach lub głęboko skrywają przed światem prawdziwe emocje. Próbują zawsze być silne, ale wewnątrz tłumią burzę uczuć, co może stać się przyczyną konfliktów z partnerem.
Agnieszki w miłości wymagają poświęcenia oraz determinacji ze strony partnerów. Jednak mimo życia pełnego wrażeń i braku czasu wolnego to marzą o stabilizacji i partnerze, przy którym może zwolnić tempo i odpocząć. W uczuciach są wierne i potrafią nie tylko darzyć głęboką miłością, ale przede wszystkim przyjaźnią, która nieraz trwa przez całe życie.

Patron imienia

Patronką imienia jest św. Agnieszka, która już w czasach starożytnych należała do najbardziej popularnych wyświęconych męczenników. Według podań, św. Agnieszka jako 12-letnia dziewczynka poniosła okrutną śmierć na stadionie Domicjana około 305 roku. Na miejscu jej śmierci zostało zbudowane jedno z najpiękniejszych miejsc Rzymu – Piazza Navona. Niedaleko grobu świętej powstała bazylika pod jej wezwaniem. Legendy mówią, że św. Agnieszka słynęła z niezwykłej urody, którą podziwiało wielu zalotników, ale dziewczyna złożyła śluby czystości i odrzuciła wszystkich wielbicieli. Rozgoryczeni młodzieńcy oskarżyli św. Agnieszkę o chrześcijaństwo. Dziewczyna mimo namowom i groźbom tortur nie zrzekła się swojej wybranej drogi życiowej. Została odesłana do domu publicznego w celu złamania jej przysięgi, ale wzbudzając w tym miejscu powszechny szacunek nie padła ofiarą gwałtu. Sędziowie wydali kolejny wyrok i św. Agnieszka została rzucona w ogień, lecz gdy wyszła z tego nietknięta, to skazano ją na ścięcie. Przed wykonaniem wyroku, została obnażona przed tłumem, ale za sprawą cudu okryła się płaszczem z włosów.
Św. Agnieszka jest patronką dziewic, dzieci, harcerek oraz ogrodników. Przedstawiana jest wraz z barankiem, posiadającym nimb lub dwie korony – symbole dziewictwa i męczeństwa. Do jej atrybutów należą gałązka palmowa, kość słoniowa, lampka oliwna, lilia, miecz oraz zwój. We wschodniej tradycji, św. Agnieszka przedstawiana jest w żółtych szatach i z krzyżem męczeńskim.

Ciekawostki

Istnieje zwyczaj, że w dniu św. Agnieszki poświęca się baranki hodowane przez trapistów w rzymskim opactwie Tre Fontane, a następnie przekazywane siostrom benedyktynkom z klasztoru przy kościele św. Cecylii na Zatybrzu. Z wełny zakonnice tworzą paliusze, nakładane przez papieża 29 czerwca ( w dniu świętego Piotra i Pawła) świeżo mianowanym metropolitom Kościoła katolickiego.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.