Dzień Zielarza 2023

Obchody Dnia Zielarza były 52 dni, czyli 1 miesiąc i 22 dni temu.

W 2023 roku obchody Dnia Zielarza przypadły na 17 kwietnia (poniedziałek).

Dzień Zielarza (Herbalist Day) to święto przypadające 17 kwietnia, jego celem jest uhonorowanie zielarzy i ich roli, jaką odgrywają w dzisiejszych czasach. To właśnie oni badają właściwości lecznicze roślin i ziół, które od zarania dziejów towarzyszą człowiekowi.

Dzień Zielarza


Święto, nazywane także Dniem Podziękowania Zielarzowi, powstało w 2014 roku z inicjatywy Herbal Academy z Bedford, Massachusetts. W Stanach Zjednoczonych powstało także inne, bardzo podobne święto – Dzień Ziół obchodzony w pierwszą sobotę maja.

Zioła są bez wątpienia jednym z największych darów natury. Dostarczały pożywienia naszym przodkom a także chroniły ich przed chorobami, kiedy medycyna nie była jeszcze zbyt rozwinięta. Dziś także odgrywają ważną rolę w naszym życiu – istnieje wiele ziół zapewniających zastosowania lecznicze, kulinarne, kosmetyczne i aromatyczne. Używamy ziół do przyprawiania potraw, są szeroko stosowane w leczeniu najróżniejszych dolegliwości czy stanowią składnik wielu kosmetyków i produktów upiększających.

Kim jest zielarz?


Zawód zielarza z pewnością jest jednym z najstarszych znanych ludzkości, choć na dobre zyskał na znaczeniu w średniowieczu. W XVII i XVIII wieku kilka uniwersytetów w Europie oferowało specjalistyczne kursy i stopnie naukowe dla zielarzy, powstały też instytucje poświęcone tej profesji.

Zielarze próbują przede wszystkim znaleźć pierwotną przyczynę schorzenia lub choroby, a następnie leczyć ten stan za pomocą ziół. Wykorzystują swoją wiedzę o roślinach do tworzenia herbat, olejków, kremów do skóry i kapsułek do leczenia różnych schorzeń.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej tak opisuje zawód zielarza: Pozyskuje, przechowuje i sprzedaje zioła, wyroby zielarskie, kosmetyczne oraz suplementy diety. Do jego zadań należy także poszukiwanie i poznawanie nowych właściwości roślin leczniczych, kontrolowanie ich pod kątem działań niepożądanych, doradzanie ludziom zainteresowanymi ziołami, współpraca z firmami zajmującymi się uprawą i przetwórstwem ziół i roślin leczniczych, a także z lekarzami.

Zielarstwo a ziołolecznictwo


Warto rozróżnić dwa podstawowe pojęcia, często mylone ze sobą: zielarstwo i ziołolecznictwo.

Zielarstwo jest działem wiedzy, który zajmuje się zagadnieniami związanymi z roślinami leczniczymi, od hodowli, uprawę poprzez zbiory, suszenie, na pakowaniu i przechowywaniu kończąc. Zielarstwo jest jedną z gałęzi rolnictwa i dostarcza roślinnych surowców leczniczych dla ziołolecznictwa.

Ziołolecznictwo z kolei jest działem medycyny i farmakologii, który odpowiada za wytwarzanie leków ziołowych oraz stosowanie ich w profilaktyce i terapii chorób. Pojęcie to używane jest także do określenia gałęzi medycyny alternatywnej wykorzystującej do leczenia preparaty roślinne.

Pierwsze wzmianki o ziołolecznictwie datuje się na czasy starożytne, a prym wiódł w tym Egipt. Rośliny lecznicze uprawiano przy świątyniach, a leki sporządzane były w specjalnych komnatach, według przepisów, których Egipcjanie posiadali około 1000. W Europie tradycje te kontynuowali starożytni Grecy,

Innym terminem związanym z ziołami jest naturopatia, której głównym założeniem jest zdolność organizmu do samoleczenia. Jej metody oparte są na naturalnych, nieinwazyjnych praktykach, pomijając często badania diagnostyczne, chemiczne leki czy szczepionki, stąd dziedzina ta jest często przedmiotem sporów.

Występowanie Dnia Zielarza w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota17.04.2021Dzień Zielarza 2021
Niedziela17.04.2022Dzień Zielarza 2022
Środa17.04.2024Dzień Zielarza 2024
Czwartek17.04.2025Dzień Zielarza 2025
Piątek17.04.2026Dzień Zielarza 2026
Sobota17.04.2027Dzień Zielarza 2027
Poniedziałek17.04.2028Dzień Zielarza 2028
Wtorek17.04.2029Dzień Zielarza 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 17 kwietnia