Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Krótkofalowca zostało 87 dni, czyli 2 miesiące i 28 dni.
W 2025 roku Światowy Dzień Krótkofalowca przypada na 18 kwietnia (piątek).
Światowy Dzień Krótkofalowca upamiętnia utworzenie w 1925 roku międzynarodowej organizacji ruchu krótkofalowego. Coroczne obchody nawiązują do Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej (IARU), która zrzesza społeczności z różnych krajowych organizacji w celu propagowania krótkofalarstwa bez ograniczeń.
Przedstawiciele Unii działają w niezależny sposób w poszczególnych regionach świata. Na danych kontynentach obowiązują odrębne przepisy i różny podział częstotliwości radiowej. W tym dniu, organizowane są wydarzenia radiooperatorskie, które dążą do przybliżenia problematyki amatorskiego radia. Niektóre stowarzyszenia inicjują okolicznościowe zawody krótkofalarskie.
Światowy Dzień Krótkofalowca jest także okazją do wyróżnienia i podziękowania krótkofalowcom za ich pracę w czasie klęsk żywiołowych. Przykładem są powodzie w Polsce w 1997 i 2010 roku lub kataklizmy wywołane przez tsunami w Azji, w Australii, czy w Japonii. Krótkofalowcy służą zawsze pomocą, gdy profesjonalny sprzęt służ ratowniczych zawodzi lub potrzebują dodatkowego wsparcia.
Polski Związek Krótkofalowców powstał 24 lutego 1930 roku i od tego czasu zrzesza polskich radioamatorów. Celem działalności PZK jest wydawanie dyplomów specjalistycznych, organizowanie krajowych oraz międzynarodowych zawodów krótkofalowych, redagowanie „Krótkofalowca Polskiego”, czy pomaganie swoim członkom w egzekwowaniu prawa do uprawiania krótkofalarstwa, w tym do stawiania anten. A w jaki sposób można zostać krótkofalowcem? Wystarczy dołączyć do najbliższego klubu lub oddziału PZK i zdobywać wiedzę pod okiem profesjonalistów i miłośników krótkofalówek. W całej Polsce działają 52 kluby zrzeszające fanów tego sprzętu. Należy wiedzieć, że wśród światowych krótkofalowców znajdują się sławne osoby, takie jak aktor Marlon Brandon, fizyk i laureat nagrody Nobla Joe Taylor, czy pierwszy kosmonauta Jurij Gagarin.