Międzynarodowy Dzień Organów 2024

Obchody Międzynarodowego Dnia Organów były 36 dni, czyli 1 miesiąc i 6 dni temu.

W 2024 roku obchody Międzynarodowego Dnia Organów przypadły na 20 kwietnia (sobota).

Organy to potężny, fascynujący i wyjątkowy instrument. Organizacja The Royal College of Organists postanowiła wypromować jego zalety na szerszą skalę i uchwaliła coroczne święto - Międzynarodowy Dzień Organów (International Organ Day), przypadający w trzecią lub czwartą sobotę kwietnia.

Międzynarodowy Dzień Organów


Międzynarodowy Dzień Organów organizowany jest przez The Royal College of Organists (RCO), organizację charytatywną z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Celem tego wydarzenia jest zachęcenie ludzi do odkrywania uroków muzyki organowej – nie tylko słuchania, ale i nauki gry, wyszukiwania występów i dedykowanych wydarzeń oraz wspierania rozwoju nowych pokoleń muzyków i entuzjastów.

Ważnym elementem obchodów tego święta jest premiera internetowego programu The Organ Show, dostępnego w serwisie Youtube. Zawiera on mieszankę reportaży, czatów, wywiadów z gośćmi z całego świata. Transmisja na żywo z udziałem publiczności odbywa się w dniu święta, a materiały dostępne są później na kanale www.youtube.com/RCOFilms.

Pierwsza edycja święta w 2020 roku przypadła na czas pandemii, tak więc większość wydarzeń z okazji Międzynarodowego Dnia Organów została odwołana lub odbyła się całkowicie w wirtualnym świecie. Na szczęście dziś uczestnicy mogą cieszyć się koncertami na żywo, warsztatami czy wykładami, a główny pokaz organowy transmitowany jest na oficjalnym kanale wydarzenia.

Organy – wyjątkowy instrument


Organy to instrument muzyczny nieporównywalny z żadnym innym, zarówno jeśli chodzi o rozmiary, liczbę źródeł fal dźwiękowych czy sumarycznej mocy emitowanej do otoczenia. Choć gra na nich tylko jeden człowiek, to w takich aspektach jak głośność, brzmienie, barwa przewyższają orkiestrę symfoniczną. Najczęściej znajdują się w prestiżowych salach koncertowych, aulach czy kościołach.

Trzy zasadnicze cechy organów to dźwięk tworzony poprzez powietrze przepływające przez piszczałki pogrupowane w głosy, a także traktura (system przenoszenia ruchu pomiędzy klawiszem a zaworami sterującymi poszczególnymi piszczałkami organów) oraz miech (urządzenie do tłoczenia powietrza).