Dzień Czosnku 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Czosnku zostało 186 dni, czyli 6 miesięcy i 4 dni.

W 2025 roku Dzień Czosnku przypada na 19 kwietnia (sobota).

Jedni go kochają, inni nienawidzą. Czosnek obchodzi swoje święto 19 kwietnia. Bardzo zdrowy i aromatyczny, czosnek dodaje smaku potrawom w wielu kuchniach świata. Oznacza to, że czosnkowy oddech nie zna granic.

Czosnek jest lekarstwem natury

A dokładniej rzecz biorąc, antybiotykiem. Działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Babcie miały rację, miażdżąc czosnek i dodając go do mleka wraz z miodem. Właśnie po zmiażdżeniu czosnku pojawiają się jego właściwości lecznicze. Allicyna, która się wtedy uwalnia może w ciągu 3 minut zabić kolonię bakterii, a przynajmniej tak działa w warunkach laboratoryjnych. Czosnek to również źródło witamin B i C, potasu, żelaza, magnezu i antyoksydantów. Czosnek powinien być stosowany nie tylko w przypadku przeziębienia, ale też chorób serca, podwyższonego ciśnienia, cukru i cholesterolu. Może pomóc w przypadku bólu głowy i problemów ze snem. Pomimo tych wszystkich właściwości nie powinniśmy spożywać czosnku w zbyt dużych ilościach, ponieważ możemy to odpokutować problemami żołądkowymi. Inne naturalne antybiotyki to cebula, imbir, miód, cytryna czy aloes.

Fani czosnku powinni udać się do Berlina albo San Francisco

Jak można się domyślić, wszystkie dania serwowane w tych restauracjach zawierają w sobie czosnek. W berlińskim „Knofel” można zamówić „skunksowe orzechy”, pieczywo czosnkowe, mięsa i szaszłyki doprawione czosnkiem, czosnkowe desery i czosnkowe piwo – jedna wizyta w tym miejscu może poskutkować czosnkowym oddechem na wiele dni. Miejsce cieszy się dużą popularnością, więc warto zarezerwować stolik.

„The Stinking Rose” w San Francisco swoją nazwą nawiązuje do czasów antycznych. Czosnek był wtedy nazywany cuchnącą różą. Dania w menu to głównie kuchnia amerykańska i włoska. Wystrój lokalu nawiązuje do Draculi, a na jednej ze ścian można znaleźć obraz "Stworzenie Adama” w nowej wersji – Bóg przekazuje Adamowi czosnek. Klienci mogą tu zamówić krewetki marynowane w czosnkowej zalewie, steki, makarony i pizze. Na przystawkę klienci dostają miseczkę upieczonego czosnku i anchois. Zamiast berlińskiego piwa tutaj czosnkiem smakuje nawet wino. Druga siedziba restauracji mieści się w Beverly Hills – restauracje razem w ciągu roku zużywają 50 ton czosnku!

Nie bój się czosnkowego oddechu

W Święto Czosnku nie ma się czego wstydzić i należy nosić swój oddech z dumą. Możemy upiec pieczywko czosnkowe, dodać go do marynaty albo wykorzystać w kuchni włoskiej. W ten dzień warto też docenić lecznicze właściwości „cuchnącej róży” i zrobić z niej nalewkę albo syrop na zimę.

Anegdoty i ciekawostki
Czosnek to jedna z najstarszych upraw. Egipcjanie ofiarowali go niewolnikom, którzy budowali piramidy w przekonaniu, że doda im siły i wydłuży życie.
Ostry smak czosnku jest wynikiem reakcji chemicznej, która zachodzi, gdy pękają jego komórki. Z tego powodu czosnek jest zwykle miażdżony przed użyciem, a jego smak jest bardziej intensywny podczas mielenia.
Średnie spożycie czosnku na świecie to około 302 ząbki na osobę rocznie.