Imieniny Aleksandry

👩 Aleksandra ♀️

Do najbliższych imienin Aleksandry zostało 177 dni, czyli 5 miesięcy i 24 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Aleksandra obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 12 grudnia (czwartek), 26 lutego (środa), 20 marca (czwartek) i 18 maja (niedziela).

Pochodzenie imienia

Imię Aleksandra ma swoje źródło w języku greckim i wywodzi się od słów alekso - "bronię" i aner, andros - "człowiek". Imię dosłownie znaczy: „obrońca ludzi” i pochodzi od męskiego odpowiednika Aleksandra. W Polsce imię pojawiło się w XIV wieku, ale stało się dopiero popularne w XIX wieku, głównie za sprawą pisarza Henryka Sienkiewicza. Choć Aleksandra pochodzi od męskiego imienia to posiada swoje magiczne, kobiece znaczenie.

Charakterystyka osób noszących imię Aleksandra

Kobiety o imieniu Aleksandra, niczym księżycowy kamień są piękne i tajemnicze. Ale wdzięk może być łudzący, gdyż Aleksandra potrafi boleśnie zakłuć. Niewątpliwie, kobieta o tym imieniu zaskakuje swoją energią oraz stanowczością. Jej świat jest w ciągłym ruchu, przez co czasami czuje się zmęczona i potrzebuje chwili odpoczynku, najlepiej w podróży. Aleksandry nie należą do spokojnych osób oraz nie wyobrażają sobie życia bez przygód. Często wybierają się w samotne wędrówki, które sprawiają, że Aleksandry odzyskują siły psychiczne i fizyczne.
Co ciekawe, Aleksandry mają wyjątkowy dar wpadania w tarapaty i często potrzebują pomocy ze strony bliskich. Wierna w przyjaźni i w prawdziwej miłości, ale potrafi pod wpływem chwili oraz emocji podejmować ważne decyzje, które niekoniecznie okazują się trafne. Jak prawdziwa dziewiątka, nastawiona jest na rozwój i osiągnięcie sukcesu. Czuje się niezależna i wolna, a każda próba jej zdominowania sprawia, że Aleksandra podejmuje odważną walkę z przeciwnikiem. Nie cierpi bierności i czekania na samoistne rozwiązanie problemu. Dlatego to ona jest zawsze aktywną stroną, która nigdy nie cofa się, nawet przed widmem porażki.
A jaka jest w miłości? Aleksandra potrafi kochać namiętnie, ale pod warunkiem, że partner zgodzi się na zdominowanie przez partnerkę. To ona opiekuje się partnerem i decyduje o najważniejszych sprawach w związku. Kobiety o tym imieniu, podobnie jak bohaterka „Potopu” Oleńska Billewiczówna, potrafią szybko zagarnąć swojego „Kmicica” pod pantofelek. Aleksandry świadome swojego kobiecego seksapilu uwielbiają podkreślać własne atuty. Dzięki temu mogą znajdować się w centrum uwagi oraz przyciągać męskie spojrzenia. To urodzona zdobywczyni, a jej kolekcja sukcesów zawodowych może zaimponować.
Aleksandra wzbudza powszechną sympatię i ma skłonności do nadmiernego marzycielstwa. W fantazjach odnosi spektakularne sukcesy i staje się władczynią świata. To władza i chęć jej posiadania sprawiają, że Aleksandra niczym sławny król Macedonii, zawsze dąży do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Patron imienia

Patronem imienia jest św. Aleksandra z Galacji, dzisiejszej Ankary. Aleksandra odmówiła uczestniczenia w procesji za posążkami Artemidy oraz Ateny i w trakcie wyznania wiary chrześcijańskiej została skazana na śmierć. Oprócz niej, podobny wyrok otrzymało sześcioro kobiet, które poświęciły swoje dziewictwo Chrystusowi. Przed wykonaniem kary śmierci, skazane miały paść ofiarami gwałtu, ale młodzi mężczyźni uciekli, gdy jedna z kobiet pokazała im swoje siwe włosy. Zamiast tej kary, zostały poddane okrutnym torturom, lecz każda kobieta wytrwała w wierze. Po torturach utopiono je w bagnach. Według innych źródeł, Aleksandra wraz z Towarzyszkami po zadanych cierpieniach została spalona w piecu.

Ciekawostki

Według polskiego prawa i negatywnej opinii Rady Języka Polskiego, zabronione było nadawanie polskich imion w formie zdrobniałej. Jednak imię „Ola” pochodzące ze zdrobnienia imienia Aleksandra, rejestrowane jest jako samodzielne imię.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.