Imieniny Alfonsa

👨 Alfons ♂️

Do najbliższych imienin Alfonsa zostały 72 dni, czyli 2 miesiące i 11 dni.

Alfons obchodzi swoje imieniny najczęściej 1 sierpnia (czwartek)

Pochodzenie imienia

Alfons to imię męskie pochodzenia germańskiego, powstałe z elementów al ("cały") lub adal ("szlachetny ród") oraz funs ("szybki, chętny, życzliwy").

Charakterystyka osób noszących imię Alfons

Alfons to mężczyzna, który dużą wagę przykłada do świata wewnętrznego. Często sprawia wrażenie, że jest zamknięty w sobie i niechętnie dzieli się emocjami. To człowiek o nieśmiałej oraz spokojnej duszy. Lubi przebywać w znanych i odosobnionych miejscach. Alfons jest także domatorem, choć często udaje się w samotne podróże. Nie przykłada większej wagi do spraw materialnych i dlatego wydaje się, że żyje chwilą bez zamartwiania się o przyszłość.

Alfons nie lubi tłumów i z dużą nieufnością traktuje nieznajomych. Nie jest zbyt wylewny i raczej w emocjach zachowuje się dość powściągliwie. Nie ma dużego grona przyjaciół, lecz spędza czas w towarzystwie kilku najbliższych osób. Jest również bardzo rodzinny i dobro najbliższych stawia na pierwszym miejscu. Często podejmuje decyzje, uwzględniając potrzeby rodziny i dlatego gotowy jest do zrezygnowania z własnych ambicji na rzecz innych. Choć wydaje się być samotnikiem z wyboru, to emanuje wyjątkowym urokiem. Posiada gorące serce oraz krystaliczną duszę. Uwielbia pomagać innym i dlatego traktowany jest z największym szacunkiem. A jest postawa nieraz stawiana jest jako wzór do naśladowania.

W pracy zawodowej, Alfons dąży do osiągnięcia sukcesu, lecz zazwyczaj działa samotnie. Nie lubi poddawać się czyjeś woli i chętnie zajmuje stanowiska związane z kreatywnym oraz twórczym podejściem. Choć jest cichy i opanowany, to posiada niezliczoną ilość doskonałych pomysłów, które potrafią zadziwić otoczenie. Alfons posiada wszechstronnie rozwiniętą wyobraźnię, przejawiającą się w twórczym działaniu. Często okazuje się, że ma artystyczne talenty, choć nie lubi się nimi chwalić.

W miłości, Alfons poszukuje kobiety, która wyróżnia się spokojną naturą. On sam niechętnie przebywa w towarzystwie hałaśliwych i zbyt pewnych siebie pań, dlatego zwraca szczególną uwagę na nieśmiałe kobiety. Od wczesnych lat marzy o własnym gniazdku rodzinnym i cóż, szybko dąży do osiągnięcia stabilizacji uczuciowej. Alfon jest dobrym i kochającym partnerem, zwłaszcza, że kobiety darzy z największym szacunkiem.

Patron imienia

Patronem imienia jest Święty Alfons Maria Liguori, biskup i doktor Kościoła. Alfons Maria urodził się 27 września 1696 r. w Marinelli pod Neapolem, w zamożnej rodzinie szlacheckiej. W 1727 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1762 roku papież Klemens XIII mianował Alfonsa biskupem-ordynariuszem w miasteczku S. Agata dei Goti. Alfons Liguori zmarł 1 sierpnia 1787 roku w wieku 91 lat. W ikonografii św. Alfons przedstawiany jest w czarnej, zakonnej sutannie lub w szatach biskupich. Czasami trzyma krzyż lub ma różaniec na szyi. Często stoi przy nim anioł z pastorałem i mitrą.

Ciekawostki

W dawnej Polsce imię Alfons pojawiało się dość rzadko. Dopiero zostało spopularyzowane w XVIII i XIX wieku. Co ciekawe, około 1870 roku imię to zyskało na popularności, ale w kolejnych latach straciło na znaczeniu, po opublikowaniu komedii A. Dumasa Monsieur Alphonse. Obecnie imię to w języku polskim nabrało znaczenia pejoratywnego, oznaczającego suterena, utrzymanka.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.