Imieniny Alicji

👩 Alicja ♀️

Do najbliższych imienin Alicji zostały 54 dni, czyli 1 miesiąc i 23 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Alicja obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 18 kwietnia (czwartek) i 21 czerwca (piątek).

Pochodzenie imienia

Imię Alicja najprawdopodobniej pochodzi od angielskiego zdrobnienia starogermańskiego imienia Adelheidis, co dosłownie oznacza: „niewiasta o szlachetnym obliczu i usposobienia”. Inne źródła podają genezę imienia wywodzącą się od greckiego słowa aletheia (alitia) – prawda. Imię również może pochodzić od męskiego imienia Aleksy (wł. Alessia). Imię zostało spopularyzowane dzięki tytułowej bohaterce stworzonej przez Lewisa Carolla w książce: „Alicja w Krainie Czarów”.

Charakterystyka osób noszących imię Alicja

Kobiety o imieniu Alicja wyróżniają się systematycznością w działaniu i doskonałemu wykonywaniu obowiązków. Choć Alicja ma wiele spraw na głowie, to dzięki swoim umiejętnościom planowania potrafi wszystko załatwić w krótkim czasie. Nie cierpi odkładać niczego na później i zawsze wykonuje każda pozycję z listy codziennych sprawunków. Dlatego świetnie łączy pracę zawodową z wykonywaniem domowych obowiązków. Alicje są doskonałymi gospodyniami, znajdując ogromną przyjemność w dbaniu o rodzinę i przyjaciół. Często posiadają duży talent kulinarny i lubią eksperymentować z nowymi daniami, które potrafią zachwycić wybrednych smakoszy. Dlatego goście tak dobrze czują się w domu Alicji.
Alicje zazwyczaj są bardzo lubiane i często zapraszane na spotkania towarzyskie. Choć wydaje się, że są urodzonymi ekstrawertyczkami, to w rzeczywistości skrywają wiele tajemnic. A aura sekretów dodaje im niezwykłego uroku. Przyjaciele uwielbiają spędzać czas w towarzystwie kobiet noszących to imię, gdyż Alicje znane są z wielkiej wierności w przyjaźni. Jednak mimo gorących uczuć, to Alicje mają tendencję do nierównego traktowania znajomych. Osoby, które są tak zaradne jak one spotykają się z większa sympatią tych kobiet. Alicje mogą odnieść ogromy sukces zawodowy, gdy zapanują nad emocjami i zwolnią tempo życia. Często Alicje skrywają w sobie męskie cechy osobowościowe, które ujawniają się w walce o awans lub wysoką pozycję społeczną, co często może doprowadzić do konfliktu między współpracownikami lub w życiu rodzinnym.
Choć wydaje się, że Alicje twardo stąpają po ziemi, to jednak lubią marzyć w obłokach i fantazjować o niespotykanych przedmiotach. Podobnie jak Alicja z Krainy Czarów, imienniczki bohaterki często zastanawiają się nad fantastycznymi zagadnieniami. Tak to już jest, że Alicje i dziewiątki wyróżniają się wrażliwością oraz uczuciowością. Wrodzona intuicja i skłonności do mistycyzmu sprawiają, że Alicje żyją na krawędzi dwóch światów: rzeczywistego oraz duchowego.

Patron imienia

W źródłach hagiograficznych istnieje niewiele świętych kobiet noszących imię Alicja. Jedną z najpopularniejszych świętych jest św. Alicja z zakonu dominikańskiego. Należała do grupy sióstr, które poświęciły swoje życie w umartwianiu ciała i duszy. Również niosły pomoc potrzebującym i pielęgnowały chorych. Św. Alicja była jedną z najgorliwszych z sióstr w zakonie i jej praca została dostrzeżona przez św. Katarzynę Sieneńską. Św. Alicja została wybrana na przełożoną sióstr pokutujących. Menologia dominikańskie zachowały jej pamięć pod dniem 21 czerwca.

Ciekawostki

Tytuł pierwszego polskiego przekładu „Przygód Alicji w Krainie Czarów” brzmiał: „Przygody Alinki w Krainie Cudów” (1910 rok). Do 2013 roku książka została przetłumaczona 9 razy. Przez wiele lat oryginalne dzieło wzbudzało wiele kontrowersji, na przykład w 1931 roku „Alicja w Krainie Czarów” trafiła na listę książek zakazanych w chińskiej prowincji Hunan, gdyż stwierdzono, że zwierzęta nie potrafią mówić ludzkim głosem i nie mogą być na tym samym poziomie co ludzie. Również krytycy przypuszczają, że książka została napisana pod wpływem środków halucynogennych.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.