Imieniny Aliny

👩 Alina ♀️

Do najbliższych imienin Aliny zostało 329 dni, czyli 10 miesięcy i 25 dni.

Alina obchodzi swoje imieniny najczęściej 16 czerwca (poniedziałek)

Pochodzenie imienia

Imię Alina jest pochodzenia germańskiego, które powstało jako forma pochodna od imienia Adhelaida lub Adelina. Niektóre źródła podkreślają związek imienia z imieniem Halina, co dosłownie oznacza „ładna, dostojna, spokojna”. Językoznawcy również wskazują na nazwę pruskiej rzeki Łyny, która w różnych formach brzmi Alna oraz Alne. W języku pruskim Alina oznacza „samicę jelenia, łanię”. W języku polskim imię występuje w formie Alina oraz Halina, która czasem utożsamiana jest z Heleną. Imię zostało spopularyzowane dzięki J. Słowackiemu, autorowi „Balladyny”.

Charakterystyka osób noszących imię Alina

Kobiety o tym imieniu to urodzone optymistki, które nawet w najgorszej sytuacji próbują odnaleźć pozytywne strony. Aliny często uważają, że każdy człowiek jest dobry i należy wybaczać ludzkie grzeszki. Kobiety noszące to imię uwielbiają harmonię i piękno, dlatego zawsze dbają o estetyczny wygląd otoczenia. Podobnie zachowują się w kontaktach międzyludzkich, gdyż nie cierpią wszelkich kłótni i waśni. To one pierwsze przepraszają i dążą do skutecznego rozwiązania problemu.
Ale wbrew pozorom, Aliny nie należą do delikatnych i niepoprawnych romantyczek. To kobiety o złożonej osobowości, które nieraz zaskakują rodzinę oraz przyjaciół. Aliny potrafią mocno stąpać po ziemi i kierować się rozsądkiem, zwłaszcza w sytuacjach, które stanowią zagrożenie dla bliskich osób. Kobiety o tym imieniu, choć często wybaczają to nie darzą sympatią wszystkich znajomych. Często stronią od zbyt zarozumiałych i ambitnych osób.
Alina potrafi wykazać się odwagą oraz wytrwałością, ale pod maską twardej kobiety skrywa delikatną oraz uduchowioną duszyczkę. Dlatego otacza ją aura tajemnicy, która przyciąga odważnych i inteligentnych mężczyzn. To w jej przypadku sprawdza się powiedzenie, że pozory potrafią mylić. Aliny przed światem chowają wrażliwą naturę, czekającą na odkrycie przez partnera. Aliny podobnie jak bohaterka „Balladyny” posiada niezwykły urok, który działa jak magnes na męskie spojrzenia. Kobiety o tym imieniu wyróżniają się wdziękiem, który przebija się z pod maski twardego charakteru. I tylko prawdziwa miłość odsłoni jej prawdziwą naturę.
Aliny obawiają się, że będą postrzegane jako zbyt kobiece i wymagające nieustannej opieki. To niezależność sprawia, że kobiety o tym imieniu zawsze próbują przejmować inicjatywę w działaniu. Aliny wyróżniają się wysoko rozwiniętą intuicją, która pozwala na trafne ocenienie sytuacji i podjęcie decyzji. Jednak w przypadku porażki, szybko popadają w negatywny nastrój i czują, że ich świat legł w gruzach. W takich sytuacjach Aliny potrzebują pomocy, ale duma nie pozwala im na zwrócenie się do bliskich o pomoc.

Patron imienia

Patronką kobiet o imieniu Alina jest św. Alina z Forest. Święta pochodziła z rodziny pogańskiej i przyjęła chrzest bez wiedzy rodziców. W celu ograniczenia kontaktów z chrześcijanami, kobieta została zamknięta w domu. Jednak w wyniku rany zadanej przez strażnika zmarła w 640 roku. Od początku jej śmierci chrześcijanie nazywali ja błogosławioną i wkrótce jej grób stał się miejscem licznych pielgrzymek. Do dziś św. Alina wzywana jest w przypadku chorób oczu i leczenia wzroku.

Ciekawostki

W ikonografii św. Alina przedstawiana jest w stroju księżniczki i z oderwanym jednym ramieniem. Czasami na obrazach św. Alina uzdrawia niewidomego mężczyznę lub towarzyszy jej anioł.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.