Imieniny Anastazji

👩 Anastazja ♀️

Do najbliższych imienin Anastazji zostały 173 dni, czyli 5 miesięcy i 20 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Anastazja obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 11 listopada (poniedziałek), 25 grudnia (środa), 27 lutego (czwartek) i 15 kwietnia (wtorek).

Pochodzenie imienia

Anastazja to imię pochodzenia grecko-chrześcijańskiego. W języku pospolitym anastasis oznacza „powstanie, zmartwychwstanie”.

Charakterystyka osób noszących imię Anastazja

Jaka jest Anastazja? To kobieta, która przykłada dużą wagę do rozwoju osobistego. Uwielbia spędzać czas nad książkami i chętnie pogłębia swoje zainteresowania. Może pochwalić się licznymi pasjami i cóż, nie należy do osób, które marnują swoje życie. Często traktowana jest jako ekspertka w wielu dziedzinach życia, a ona sama lubi znajdować się w centrum zainteresowania otoczenia. Anastazja sprawia wrażenie wiecznie niecierpliwej, a jej ciekawość sprawia, że nie potrafi spędzić zbyt wiele czasu w jednym miejscu. Lubi podróżować i chętnie wybiera się w dalekie wędrówki, bowiem wierzy, że podróże nie tylko stanowią ciekawą rozrywkę, ale również pouczającą.

Anastazja nie jest zbyt rodzinna i nie marzy o założeniu własnego gniazdka domowego. Nie jest zwolenniczką szybkiej stabilizacji życiowej i woli skupić się na własnym rozwoju. Nie jest także marzycielką, bowiem twardo stąpa po ziemi. W życiu kieruje się zdrowym rozsądkiem i raczej nie pozwala sobie na fantazje. Uważa, że marzenia tylko przeszkadzają w życiu, a najważniejsze są realne działania. Dlatego zmierza do jasno określonego celu i jest przekonana, że osiągnie duże sukcesy.

Anastazja nie przejmuje się uwagami najbliższych dotyczącymi jej życia. Zawsze kieruje się swoimi przekonaniami i nie zważa na upływające lata. Młodość poświęca na zdobywanie doświadczenia życiowego i wspinanie się po szczeblach kariery, więc po prostu nie ma czasu na zakładanie rodziny i opiekowaniu się gromadką dzieci. Często sprawia wrażenie, że to jej potrzeby są najważniejsze, a uczucia innych znajdują się drugim miejscu. Jednak nie jest zbyt obiektywna i nie cierpi wszelkich krytycznych uwag pod swoim adresem. Nie potrafi pracować nad swoimi wadami i często woli zerwać znajomość ze szczerą osobą, niż skupić się nad własnymi słabościami. Ale należy przyznać, że jest bardzo pracowita i zawsze wywiązuje się ze swoich obowiązków. To kobieta, która potrafi zaangażować innych do działania i sama stawiana jest jako wzór do naśladowania. Potrafi odnieść każdy sukces, choć często kosztem własnego szczęścia. Niestety, ale Anastazja bywa zbyt uparta, aby dostrzec, że pewne zachowania negatywnie wpływają na jej zdrowie.

Anastazja reprezentuje prawdziwy typ kobiecości. Wyróżnia się urodą oraz zachowaniem, które przyprawia mężczyzn o zawrót głowy. Bywa subtelna, delikatna, ale również drapieżna i zdecydowana. Potrafi walczyć o swoje dobro i raczej nie rezygnuje z obranej drogi. Jednak przy tym zachowuje się tak kobieco, że każde jej zachowanie jest wybaczane przez otoczenie. Również w miłości poszukuje licznych przygód. Jak już wspomniano, Anastazja nie jest zwolenniczką poważnych związków, więc uwielbia flirtować oraz rzucać się w wir krótkich miłostek. I dopiero w późniejszym wieku postanawia ustabilizować swoje życie miłosne.

Patron imienia

Patronką imienia jest Święta Anastazja, męczennica. Anastazja urodziła się w Rzymie w połowie III wieku jako córka poganina i chrześcijanki. Jej przewodnikiem duchowym był św. Chryzogon, który został skazany na śmierć. Święta towarzyszyła skazanemu do ostatnich chwil i w końcu sama została wtrącona do więzienia w Sirmium i w 304 roku skazano ją na spalenie żywcem. Święta jest patronką wdów i męczennic. W ikonografii przedstawiana jest z palmą w ręku, z mieczem, nożyczkami albo naczyniem na maść. Często jest ukazywana na stosie albo przywiązana do pala.

Ciekawostki

Imię to pojawiło się w Polsce na początku XIII wieku, a dokładnie zostało już poświadczone w dokumentach w 1220 roku. Do Polski dotarło z tradycji kościelnych i początkowo występowało w postaci Anastazyja i Nastazyja . Częściej występowało na ziemiach ruskich, szczególnie w formach zdrobniałych: Nastka i Nastia.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.