Imieniny Andrzeja

👨 Andrzej ♂️

Do najbliższych imienin Andrzeja zostały 184 dni, czyli 6 miesięcy .

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Andrzej obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 30 listopada (sobota) i 4 lutego (wtorek).

Pochodzenie imienia

Andrzej to imię pochodzenia greckiego. Imię to jest zdrobnieniem dwuczłonowych imion męskich typu Andróbulos, Androgénes, Androkrátes, Andromedes, Andrón-kos. Imię zawiera wyraz an-r, oznaczający 'mąż, mężczyzna'.

Charakterystyka osób noszących imię Andrzej

Andrzej to cichy mężczyzna, który bardzo rzadko uczestniczy aktywnie w dyskusjach lub w rozmowach. Nie należy do ekstrawertyków i zazwyczaj żyje we własnym świecie. Nie lubi znajdować się w centrum uwagi otoczenia i woli zajmować pozycję obserwatora. Jednak to nie znaczy, że Andrzej nie ma nic ciekawego do powiedzenia, gdyż zazwyczaj jest bardzo inteligentnym mężczyzną. Zabiera głos tylko wtedy, gdy zostanie do tego zmuszony, ale jego dość oszczędne słowa wywierają ogromne wrażenie.
Jednak małomówność Andrzeja może być także cenną zaletą, bowiem posiada rzadką umiejętność słuchania drugiej osoby. Jego przyjaciele zawsze powierzają Andrzejowi swoje tajemnice, gdyż wiedzą, że nie ma skłonności do oceniania innych osób. To mężczyzna, który nie kieruje się pierwszym wrażeniem i nie wyraża pochopnych opinii. Andrzej nigdy nie składa obietnic bez pokrycia. Znany jest z honorowych postaw i nigdy nie ucieka do oszustw. To człowiek, który kieruje się w swoim życiu ważnymi wartościami moralnymi i etycznymi.
Kolejną zaletą Andrzeja jest sumienność, gdyż nigdy nie zostawia niczego na później i zawsze musi wypełnić perfekcyjnie swoje obowiązki. Taka postawia wzbudza powszechny szacunek i sprawia, że Andrzej nie może narzekać na brak wpływowych znajomości. To mężczyzna o złotym sercu i krystalicznej duszy, który wnosi ze sobą spokój.
W pracy zawodowej, Andrzej wyróżnia się odpowiedzialnością, bowiem każde zadanie traktuje jak najbardziej poważnie. Nie spocznie, dopóki nie wykona swojej pracy, gdyż odznacza się dużą wytrwałością. Potrafi osiągnąć spektakularny sukces, lecz nie chwali się tym i woli gratulować innym osobom. Nie lubi podejmować radykalnych decyzji, lecz nie ucieka w przypadku trudnych sytuacji i odważnie walczy z każdym problemem.
W sferze uczuciowej, Andrzej poszukuje partnerki, która zaakceptuje jego ciche usposobienie. Jednak kobiety widzą najczęściej w nim mężczyznę nadmiernie miękkiego i o mało męskim charakterze. Ale pozory są mylące, bowiem to prawdziwy skarb, który potrafi sprawić, że partnerka będzie czuła się szczęśliwa. Andrzej stawia zawsze dobro rodziny nad swoje i nieraz zrobi wszystko co w jego mocy aby nic nie zmąciło spokoju najbliższych. To mężczyzna, który nie przepada za szalonymi, lecz krótkimi romansami i dąży do osiągnięcia stabilizacji życiowej.

Patron imienia

Patronem imienia jest Andrzej, apostoł, rybak rodem z Betsaidy galilejskiej, który wraz z bratem Szymonem osiadł w Kafarnaum. Wierny towarzysz Jezusa Chrystusa, który nigdy nie zawahał się w swojej wierze. W Ewangelii pojawia się bardzo często i jego życie zostało opisane również przez pisma apokryficzne. Wedle świadectwa pochodzącego z IV wieku, w Grecji, a dokładnie w Patras, poniósł męczeńską śmierć z głową zwisającą ku ziemi. Również w IV wieku przeniesiono jego relikwie do Bizancjum. Święty Andrzej jest także patronem rybaków, podróżników, rzeźników, udanych małżeństw.

Ciekawostki

Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w źródłach polskich w czasach wczesnośredniowiecznych. Imię zostało przejęte z języka łacińskiego i uległo różnym przekształceniom w celu przystosowania imienia do fonetyki polskiej. W XVII-XVIII wieku najczęściej używano formy Jędrzej.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.