Imieniny Angeliki

👩 Angelika ♀️

Do najbliższych imienin Angeliki zostało 199 dni, czyli 6 miesięcy i 16 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Angelika obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 6 grudnia (piątek), 4 stycznia (sobota) i 27 stycznia (poniedziałek).

Pochodzenie imienia

Imię Angelica pochodzi z języka greckiego i łacińskiego, co dosłownie oznacza „anioła” lub „posłańca”. W Polsce imię zostało spolszczone i często występuje w formie Andżelika, zastępując Anielę oraz Angelinę. W języku greckim słowo „angelos” początkowo oznaczało kurierów oraz posłańców, ale wraz z rozwojem chrześcijaństwa, imię przylgnęło do aniołów i duchowych postaci.

Charakterystyka osób noszących imię Angelika

Andżeliki to kobiety dążące do harmonii i piękna. Zawsze unikają zbędnego hałasu oraz bałaganu, który potrafi zaburzyć ich wewnętrzny porządek. Andżeliki zazwyczaj posiadają niezwykle delikatny i wrażliwy charakter, wskazujący na artystyczne zamiłowania. Jednak Andżeliki potrafią pokazać pazurki i zamienić anielskie skrzydła na diabelskie rogi. Andżeliki nie boją wyzwań i odważnie walczą o dobro najbliższych. Kobiety o tym imieniu znane są z ciętego języka i częstych zmian nastroju. Obce osoby mogą czuć się zaskoczone taką huśtawką emocjonalną, ale rodzina oraz znajomi są przyzwyczajeni do wybuchowego charakteru Andżelik.
Andżeliki głęboko skrywają swoje tajemnice i pilnie strzegą intymnych sekretów. I biada temu, kto bez pozwolenia naruszył ich osobiste terytorium. Andżeliki choć bywają drapieżne to potrafią, jak przysłowiowe anioły, przychylić nieba potrzebującym oraz najbliższym. Andżeliki często niosą bezinteresowną pomoc i nie oczekują żadnych podziękowań ze strony innych osób. Kobiety o tym imieniu posiadają wysoko rozwinięty instynkt, dzięki któremu szybko rozpoznają próbę manipulacji lub oszustwa. Jeżeli one są miłe i dobroduszne, to podobnych zachowań oczekują od otoczenia. Nie warto zwodzić Andżelik, gdyż one zawsze będą wiedziały o nieszczerych intencjach.
Andżeliki wyróżniają się niezwykle tajemniczym urokiem, który przyciąga zarówno kobiety jak i mężczyzn. To anielskie imię oddziałuje na otoczenie, tworząc aurę dobroci oraz spokoju. Ale pozory mogą mylić, zwłaszcza w przypadku Andżelik. I jak wiadomo, oprócz anielskich wysłanników istnieją diabełki, które potrafią płatać figle. Jednak mimo tej niepewności i może złośliwości, Andżeliki są nadzwyczaj towarzyskie i lubiane przez znajomych. Często spędzają czas poza domem i przez to zaniedbują własne potrzeby. Jednak, gdy już poczują się zmęczone to poszukują odpoczynku w ulubionych miejscach, które zazwyczaj przypominają pustelnię. I tam w swojej samotni, Andżeliki odnajdują spokój, tak potrzebny przed nadmiernym zgiełkiem świata.

Patron imienia

Patronkami imienia są bł. Maria Angelika Mastroti di Papasidero oraz bł. Angelika z Milazzo, włoska tercjarka franciszkańska z XVI wieku.

Ciekawostki

W rożnych krajach zachodniej Europy imię Andżelika pisane jest przez „g” oraz „c” (Angelica). Jednak w Polsce imię zostało spolszczone przez „dż” i „k”, gdyż g w polskim języku nie jest czytane jako „dż”. Również coraz częściej pojawia się imię w formie Andrzelika, która uznawana jest za niepoprawną i posiada negatywną opinię Rady Języka Polskiego.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.