Imieniny Apolonii

👩 Apolonia ♀️

Do najbliższych imienin Apolonii zostały 202 dni, czyli 6 miesięcy i 18 dni.

Apolonia obchodzi swoje imieniny najczęściej 9 lutego (niedziela)

Pochodzenie imienia

Imię to wywodzi się z języka greckiego. Imię to dosłownie oznacza „należąca do Apolla”.

Charakterystyka osób noszących imię Apolonia

Apolonia to kobieta, która wyróżnia wielką szczerością. Zawsze mówi to, co myśli i raczej nigdy nie ucieka się do nieszczerości. Bywa, że ta cecha jest traktowana z pewną rezerwą, jednak należy przyznać, że Apolonia nie przejmuje się żadnymi krytycznymi uwagami pod swoim adresem. To kobieta, która jest indywidualistką w każdej dziedzinie życia.
Jak już wspomniano, Apolonia jest uczciwa w swoich zamiarach. Nigdy nie zdecyduje się na kłamstwo lub manipulację, bowiem uważa, że każda prawda, nawet ta najgorsza jest lepsza niż piękne kłamstwo. Apolonia posiada złote serce i krystaliczną duszę. Choć może wydawać się zbyt pewna siebie, to jednak uwielbia pomagać innym. Często przypomina dobrego anioła, który niesie bezinteresowną pomoc potrzebującym. Ale jej działania odznaczają się wielką mądrością, bowiem ona uważa, że nie każda pomoc jest potrzeba, a zazwyczaj wystarczy szczera rozmowa. Czasami staje się powierniczką cierpiących dusz, gdyż posiada już rzadko spotykany dar słuchania.
Apolonia wzbudza wielki szacunek i często stawiana jest jako wzór do naśladowania. Bywa, że woli zmierzać krętymi ścieżkami niż iść za tłumem, zwłaszcza, że zawsze kieruje się swoimi przekonaniami. Apolonia wyróżnia się wielką uczciwością w każdej dziedzinie życia, szczególnie, że coraz więcej osób uczestniczy w przysłowiowym wyścigu szczurów. Już od wczesnych lat zadziwia otoczenie swoją dojrzałością emocjonalną, bowiem z rozwagą podchodzi do każdej sytuacji. Często czuje się odpowiedzialna za innych i niestety, ale za bardzo przejmuje się problemami innych.
Apolonia lubi wpływać na innych i czasami sprawia wrażenie, że musi mieć wszystko pod kontrolą. Nie cierpi, gdy ktoś kwestionuje jej zdanie i bywa, że może z tego powodu wpaść w najróżniejsze konflikty. Jednak jej zachowanie wynika z dobroci serca, które wyróżnia się bezinteresowną miłością wobec cierpiących i potrzebujących. Apolonia nie należy do pamiętliwych osób i raczej szybko zapomina oraz wybacza. Dlatego nie można powiedzieć, że jest mściwa lub zawistna.
Również w pracy zawodowej, Apolonia odznacza się sumiennością oraz odpowiedzialnością. Chętnie zajmuje stanowiska związane z kontaktami ludzkimi, bowiem jak mało kto, wyróżnia się empatią oraz altruistyczną postawą.
W miłości, Apolonia poszukuje mężczyzny zaradnego i inteligentnego. Chętnie przebywa w męskim towarzystwie i nie można zarzucić jej braku pewności siebie. Często przyciąga męskie spojrzenie, bowiem w jej przypadku, mądrość oraz uroda idą ze sobą w parze. Choć nie jest zwolenniczką krótki romansów, to jednak uwielbia flirtować z przystojnymi mężczyznami. Jednak nie bawi się męskimi uczuciami i woli poczekać na prawdziwą miłość. Od związku wymaga poczucia bezpieczeństwa i pewnej stabilizacji, bowiem gdy postanawia nawiązać poważną relację, to angażuje całe swoje serce.

Patron imienia

Patronką imienia jest Święta Apolonia, dziewica i męczennica. Jej męczeństwo zostało opisane w jednym z listów św. Dionizego Wielkiego. Zginęła męczeńską śmiercią przez spalenie na stosie. Święta uchodzi za patronkę wzywaną w chorobach zębów i dziąseł. Wedłu podań ludowych, w niektórych regionach Polski w wigilię św. Apolonii poszczono, żeby patronka od bólu zębów raczyła je zachować w zdrowiu. W ikonografii św. Apolonia przedstawiana jest z kleszczami, którymi wyrwano jej zęby. Do jej atrybutów należą: korona, księga, palma męczeństwa oraz stos, na którym spłonęła.

Ciekawostki

Imię to pojawiło się w Polsce w 1370 roku. Zostało przyjęte z kalendarza łacińskiego i dotarło do ziem polskich wraz z chrześcijaństwem.

Astrologia

Znak zodiaku: Bliźnięta
Ciało niebieskie: Wenus
Szczęśliwy kolor: różowy
Szczęśliwy kamień: kwarc
Szczęśliwa liczba: 10
Szczęśliwy dzień: Poniedziałek

Zdrobnienia

Pola, Apola, Apolcia, Apolinka, Loneczka, Lonia, Lońka, Polcia

Znani imiennicy

Apolonia Chałupiec - aktorka znana jako Pola Negri, gwizda kina niemego
Apollonia Kotero - amerykańska aktorka, piosenkarka, modelka, projektantka i menadżerka
Apolonia Ponińska - XVII wieczna arystokratka

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.