Imieniny Bartosza

👨 Bartosz ♂️

Do najbliższych imienin Bartosza zostało 39 dni, czyli 1 miesiąc i 8 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Bartosz obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 24 sierpnia (sobota) i 21 kwietnia (poniedziałek).

Pochodzenie imienia

Bartosz to zdrobniała forma od imienia Bartłomiej. Jest to imię pochodzenia aramejskiego, nazwisko odojco¬w¬skie Bar-Tholomai, oznaczające 'syn Tolmy' lub 'syn oracza'.

Charakterystyka osób noszących imię Bartosz

Bartosz to osoba, która uwielbia wyróżniać się swoim niebanalnym charakterem lub wyglądem. To człowiek, który postrzegany jest jako ekscentryk, często żyjący we własnym świecie. Jednak to nie umniejsza szacunku, który wzbudza wśród bliskich i dalszych znajomych. Bartosz jest nie tylko prawdomówny, ale przede wszystkim sprawiedliwy oraz uczciwy. Posiada złote serce i zawsze jest gotowy do wielkich poświęceń, nawet w imię utopijnych idei.
Bartosz to wierny i lojalny towarzysz życia, który nigdy nie posunie się do zdrady wobec wszystkich osób. Dlatego tak chętnie przyjaciele powierzają jemu tajemnice oraz wstydliwe sekrety. Na pierwszym miejscu stawia dobro najbliższych, nawet kosztem swojego szczęścia. To ambitny mężczyzna, który nieraz przeżywa poważne rozterki duszy.
Bartosz kieruje się w życiu własnymi przekonaniami i nie zmienia swojego zdania pod wpływem otoczenia. Wierzy w ponadczasowe wartości moralne, więc często uważany jest za staromodnego dziwaka. To tradycjonalista, który krzewi dawne tradycje i zazwyczaj jest skarbnicą wiedzy dotyczącej historii Ojczyzny. Choć odbierany jest za lekko niezaradnego życiowo, to on nie przejmuje się krzywdzącą opinią i żyje według własnego upodobania.
Od wczesnych lat przejawia się jego pracowitość, zwłaszcza w obowiązkach domowych. Nie lubi marnować życia na ulotne przyjemności, lecz woli rozwijać oraz przyswajać nowe umiejętności praktyczne. To człowiek o wszechstronnych zainteresowaniach i bardzo interesujących poglądach.
Bartosz nie wdaje się w szalone romanse, lecz marzy o własnej rodzinie. Uwielbia spędzać czas w domu w gronie dzieci i partnerki. Marzy aby stworzyć idealny dom, w którym będzie panowała wzajemna miłość i szacunek. Dlatego zawsze znajduje czas dla najbliższych i zrobi wszystko, aby jego stadko rodzinne czuło się szczęśliwe. W życiu uczuciowym poszukuje kobiety o podobnych charakterze i szczególną uwagę zwraca na usposobienie potencjalnej kandydatki. Ceni sobie kobiecy instynkt opiekuńczy i poszukuje partnerki, z którą będzie mógł urzeczywistniać marzenia o idealnej rodzinie.

Patron imienia

Nie istnieje patron o dokładnym imieniu Bartosz. Zazwyczaj patronem tego imienia jest święty Bartłomiej, jeden z apostołów. Kult patrona datowany jest od V wieku, zaś obecnie Grecy obchodzą jego uroczystość 11 czerwca, Ormianie 8 grudnia i 25 lutego, Etiopczycy 18 lipca i 20 listopada. Kościół łaciński święto Apostoła od wieku VIII obchodzi 24 sierpnia. W dawnych wiekach postawiono ponad 150 kościołów pod jego wezwaniem na ziemiach polskich. W ikonografii św. Bartłomiej jest przedstawiany w długiej tunice, przepasanej paskiem, czasami jako muskularny mężczyzna. Bywa ukazywany ze ściągniętą z niego skórą. Jego atrybutami są: księga, nóż, zwój.

Ciekawostki

W średniowieczu imię było w Polsce bardzo popularne, podobnie jak wszystkie imiona apostołów. Identyfikowano je z polskim wyrazem bartodziej (wyrabiacz barci), o czym świadczy Kazanie o św. Bartłomieju. Pierwszy zapis o tym imieniu pojawił się w polskich źródłach w 1216 roku.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.