Imieniny Bożeny

👩 Bożena ♀️

Do najbliższych imienin Bożeny zostało 96 dni, czyli 3 miesiące i 5 dni.

Bożena obchodzi swoje imieniny najczęściej 13 marca (środa)

Pochodzenie imienia

Bożena to starosłowiańskie imię, utworzone przez skrócenie imion dwuczłonowych, np. Bożebor, Bożeciech, Bożydar. Do pierwszego członu dodano przyrostek spieszczający imię: -ana, -ena, -ina. Imię dosłownie oznacza „obdarowana przez Boga” lub „darowana od Boga”. Na początku imię istniało w formie Bożana i Bożechna, natomiast forma Bożena była znana w języku czeskim, zaś w Polsce zaczęła się pojawiać regularnie dopiero w XIX wieku.

Charakterystyka osób noszących imię Bożena

Bożeny to kobiety niezwykle energiczne oraz zaradne. Posiadają wrodzoną smykałkę do prowadzenia interesów i potrafią zrobić coś z niczego. To utalentowane kobiety, które dużą wagę przykładają do osiąganego sukcesu. Bożeny nie należą to spokojnych osób, bowiem ich wybuchowe charaktery oraz huśtawki emocjonalne, przez niejednego są dobrze poznane.
Bożeny uwielbiają dużo mówić i dyskutować, zwłaszcza, gdy wiedzą, że mają rację w danej sprawie. To typ dominujących kobiet, które zrobią wszystko, aby osiągnąć zamierzony cel. Uwielbiają dominować i rozkazywać innym, choć często nadużywają swojej władzy. Bożeny są stałe w swoich przekonaniach i jak lwice bronią swojego zdania, nawet gdy przypuszczają, że są w błędzie. To kobiety, w których walkę toczy dobro i zło, a to potencjale zyski głównie wpływają na podejmowane decyzje.
Bożeny posiadają olbrzymią energię, która popycha je do działania w różnych dziedzinach życia. Nie należą do pamiętliwych osób i bardzo szybko wybaczają, jeżeli daną osobę darzą sympatią. Jednak biada wrogowi, który stanie do walki z Bożenami o sukces zawodowy. Ich upór, wytrwałość oraz bezwzględność szybko pokonają innych współpracowników. Bożeny mimo dużej ilości obowiązków, potrafią znaleźć chwilę dla siebie i ten czas spędzają w gronie bliskich znajomych. Uwielbiają spotykać się z przyjaciółkami i omawiać ostatnie wydarzenia z ich życia.
Jak już wspomniano, Bożeny mają talent do interesów i chętnie służą radami dotyczącymi prowadzenia biznesu. Choć często odczuwają lęk przed radykalnymi zmianami i trudnymi decyzjami, to podejmują ryzyko, zwłaszcza w sferze biznesowej. W pracy stawiają na odpowiedzialność oraz solidność. Nie cierpią pracować z osobami, które więcej czasu poświęcają na przyjemności niż na własny rozwój. Bożeny obawiają się, że w wyniku porażek mogą stracić cały swój dobytek i dlatego tak zacięcie walczą o każdy sukces. Gdy osiągną zamierzony cel, to czują się docenione oraz dowartościowane. Otoczenie nie zawsze rozumie postępowanie Bożen, ale to im nie przeszkadza w dalszej walce. Odwaga oraz upór to cechy, które pomagają jej prawie zawsze zwyciężać.

Ciekawostki

Imię nosiła w pierwszej połowie XI wieku żona księcia czeskiego, Oldrzicha.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.