Imieniny Cecylii

👩 Cecylia ♀️

Do najbliższych imienin Cecylii zostało 347 dni, czyli 11 miesięcy i 11 dni.

Cecylia obchodzi swoje imieniny najczęściej 22 listopada (piątek)

Pochodzenie imienia

Imię Cecylia pochodzi od łacińskiego słowa „caecus”, co oznacza: ciemny, ślepy, wątpliwy. Imię nawiązuje do nazwy rzymskiego rodu Caecilius lub Caecilianus.

Charakterystyka osób noszących imię Cecylia

Cecylie to kobiety, które nigdy nie poddają się w przypadku poniesionej porażki i zawsze dumnie idą przez życie. Należą do praktycznych i nadzwyczaj konsekwentnych osób, bowiem uparcie dążą do osiągnięcia celu, lecz nie za wszelką cenę. To znaczy, że całkowicie nie poświęcają się pracy zawodowej, ale znajdują złoty środek między pracą a domem. Nigdy nie przynoszą spraw zawodowych do domu, bowiem uważają, że sprawy rodzinne są najważniejsze. To najbliższe osoby sprawiają, że czują się szczęśliwe i spełnione, zaś wśród przyjaciół odnajdują spokój po ciężkich chwilach.

Cecylie nie obawiają się ciężkiej pracy i z chęcią wykonują wszystkie powierzone im zadania. Dlatego czasami mogą czuć się zmęczone lub wykorzystywane przez otoczenie. Jednak każde zadanie musi przez nie zostać wykonane idealnie. To kobiety, które dążą do osiągnięcia perfekcji i boją się nieprzewidzianych zmian. Jak już wspomniano, Cecylie należą do towarzyskich osób i chętnie spędzają czas wśród grona znajomych. Choć zazwyczaj są sympatyczne, to wobec obcych osób zachowują chłodną rezerwę. Dopiero po bliższym i dłuższym poznaniu, pozwalają na pewną dozę zaufania.

Cecylie nie lubią czuć się zdominowane przez kogokolwiek. Często działają wbrew woli innych i zawsze kierują się zdrowym rozsądkiem. Jednak na porażki reagują wybuchami gniewu i uczuciem przygnębienia. Dopiero po wykrzyczeniu emocji, Cecylie odzyskują spokój ducha. A jakie są w miłości? Cecylie nigdy nie odczuwają zazdrości oraz zaborczości wobec partnera. Ale to nie znaczy, że całkowicie ufają mężczyznom, bowiem zawsze przed zdecydowaniem się na poważny związek, dokładnie sprawdzają potencjalnego partnera. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zrywają znajomość, gdyż obawiają się późniejszego zranienia lub odrzucenia. Jednak, gdy spotkają miłość swojego życia potrafią oddać całe swoje serce oraz duszę. Zrobią wszystko, aby partner czuł się szczęśliwy przy ich boku. Jak się często okazuje, Cecylie to nie tylko wspaniałe przyjaciółki, ale także matki i żony, bowiem rodzina zawsze dla nich jest na pierwszym miejscu.

Patron imienia

Patronką imienia jest św. Cecylia Rzymianka, która należy do najsłynniejszych męczennic Kościoła Rzymskiego. Nie zachowały się żadne źródła dotyczące czasu jej życia oraz męczeńskiej śmierci. Jedyny dokument pochodzi z V wieku i opisuje jej okrutną śmierć. Według tego źródła, Cecylia słynęła z wielkiej urody i była dobrze urodzoną Rzymianką. Gdy poznała chrześcijaństwo złożyła śluby czystości, choć rodzice obiecali już jej rękę również dobrze urodzonemu poganinowi Walerianowi. Zdołała nawrócić na wiarę chrześcijańską narzeczonego oraz jego brata, Tyburcjusza. Legenda mówi, że Cecylia i jej narzeczony otrzymali od anioła na znak czystości dwa wieńce – z róż i lilii. Gdy rozpoczęły się prześladowania chrześcijan, Cecylia wraz Walerianem zostali skazani na śmierć. Kata próbował trzy razy obciąć głowę młodej kobiecie, lecz dopiero ona skonała po trzech dniach. Św. Cecylia jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych.

Ciekawostki

Imię Cecylia nosiła sławna dama sportretowana przez Leonarda da Vinci. Obraz zatytułowany: „Dama z gronostajem” jest nie tylko jednym z najsłynniejszych dzieł malarskich, ale także jednym z najdroższych. Artysta uwiecznił Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.