Imieniny Cypriana

👨 Cyprian ♂️

Do najbliższych imienin Cypriana zostało 231 dni, czyli 7 miesięcy i 19 dni.

Cyprian obchodzi swoje imieniny najczęściej 10 marca (poniedziałek)

Pochodzenie imienia

Cyprian to imię pochodzenia łacińskiego. Imię to zostało utworzone od nazwy wyspy Cypr przyrostkiem „-ianus”. Imię dosłownie oznacza "człowiek pochodzący z Cypru, Cypryjczyk”.

Charakterystyka osób noszących imię Cyprian

Cyprian to mężczyzna, wyróżniający się wielką uczciwością oraz sprawiedliwością. W życiu kieruje się określonymi zasadami moralnymi i raczej nie zmienia swoich poglądów pod wpływem otoczenia. Jest typowym tradycjonalistą, który konsekwentnie dąży do osiągnięcia celu. Jednak nie podąża po przysłowiowych trupach, lecz szanuje uczucia innych. Bywa perfekcyjny, zwłaszcza, że nie cierpi bałaganu i ma tendencję do pedantyzmu.

Cyprian chętnie pomaga innym, szczególnie, że sprawia wrażenie urodzonego altruisty. Uwielbia angażować się wszelkie społeczne akcje, więc taka postawa wzbudza powszechny szacunek. Lubi działać na rzecz innych i co najważniejsze, nie oczekuje żadnego podziękowania. Każda jego pomoc wyróżnia się bezinteresownością, szczególnie, że Cyprian kocha ludzi i otaczający go świat. Z radością patrzy w przyszłość, a swoim optymizmem dzieli się ze wszystkimi potrzebującymi.

W pracy zawodowej, wyróżnia się pracowitością oraz sumiennością. Zawsze przykłada się do swoich zadań i nie zdarza się, aby nie wywiązał się z obowiązków zawodowych. Lubi zajmować stanowiska związane z kontaktami ludzkimi i chętnie działa, jako wolontariusz. Bywa bardzo ambitny, szczególnie, że lubi zdobywać szczyty. Chętnie stawia przed sobą trudne zadania, bowiem traktuje każdy cel, jako próbę swoich możliwości. Niestety, ale często nie mierzy swoich sił na zamiary i porywa się z motyką na słońce. I dopiero dotkliwa porażka uświadamia Cyprianowi granice jego możliwości.

Cyprian posiada liczne talenty, zwłaszcza artystyczne. Lubi spełniać się w twórczych działaniach i cóż, ma do tego wszelkie predyspozycje. Ale zazwyczaj jego sztuka bywa niedoceniana lub mało znana, bowiem on nie przechwala się własną twórczością.

W życiu miłosnym, Cyprian poszukuje kobiety, która posiada dobry oraz wyrozumiały charakter. Lubi przebywać w towarzystwie atrakcyjnych pań, lecz nie korzysta z nadarzających się okazji i czeka na prawdziwą miłość swojego życia. Jest wiernym oraz kochającym partnerem, który wyjątkowo dba o potrzeby rodziny. Marzy o domu pełnym miłości oraz ciepła, które rozgrzewa serca oraz duszę najbliższych.

Patron imienia

Patronem imienia jest Cyprian, biskup Kartaginy. Caecilius Cyprianus Tascius urodził się około 200-210 roku w rodzinie pogańskiej, najprawdopodobniej w Kartaginie. Jego ojciec był senatorem. W 246 roku Cyprian przyjął chrzest. W 247 roku został wyświęcony na prezbitera, a rok później zajął stanowisko biskupa Kartaginy. W 250 roku ukrył się przed prześladowaniami i z kryjówki kierował biskupstwem. Został ścięty mieczem 14 września 258 roku. Św. Cyprian z Kartaginy jest największą postacią wśród świętych Kościoła Afryki północnej, obejmującej wybrzeże Morza Śródziemnego od Cieśniny Gibraltarskiej do Libii i Egiptu. W ikonografii św. Cyprian przedstawiany jest w szatach biskupich. Do jego atrybutów należą: biskupi krzyż, księga, gałązka palmowa, miecz, paliusz, pastorał.

Ciekawostki

W Polsce imię to pojawiło się w XII wieku. Co ciekawe, dawniej imię to wymawiano Cypryjan i dlatego wciąż funkcjonuje zdrobnienie Cypryś. Od imienia również pochodzą nazwiska, np. Jan Cyprian.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.