Imieniny Czesława

👨 Czesław ♂️

Imieniny Czesława były 5 dni temu.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Czesław obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 20 lipca (sobota) i 20 kwietnia (niedziela).

Pochodzenie imienia

Czesław to słowiańskie imię złożone, z pierwszego członu występującego pod postacią rzeczownika, oznaczającego „cześć, czci”, zaś w drugim członie występuje częsty w imiennictwie słowiańskim element -sław. Obok imienia męskiego Czesław w użyciu jest też żeńskie imię Czesława. W literaturze niesłowiańskiej czasem podaje się, że imię Czesław (Ceslaus) jest formą skróconą imienia Więcesław (Venceslaus).

Charakterystyka osób noszących imię Czesław

Czesław to mężczyzna, który na pierwszym miejscu sprawia dobro rodziny. Od najmłodszych lat jest bardzo zżyty z najbliższymi i nieraz pod ich wpływem podejmuje poważne decyzje. Czesław to dusza towarzystwa, źle znosząca samotność. Uwielbia spędzać czas w gronie znajomych, zwłaszcza osób o podobnym do niego charakterze. W życiu kieruje się silnymi wartościami moralnymi oraz uczuciami, tak więc głos rozsądku schodzi na dalszy plan.
Czesław posiada silnie rozwinięty instynkt opiekuńczy i zazwyczaj z największą troską traktuje najbliższych. To mężczyzna, który lubi opiekować innymi i dlatego tak chętnie angażuje się we wszelkie działania charytatywne. To urodzony altruista i lider społeczny, który poświęca swój czas na czynienie dobra. Czesław traktowany jest jako dobry anioł, który zawsze jest gotowy do wielkich poświęceń. Wzbudza swoją szlachetną postawą powszechny podziw i darzony jest ogromnym szacunkiem. On sam nie lubi znajdować się w centrum uwagi i woli koncentrować swoje wysiłki na niesieniu pomocy.
W pracy zawodowej Czesław kieruje się sumiennością oraz wytrwałością. To odpowiedzialny pracownik, który z uporem dąży do osiągnięcia celu. Ceni sobie stabilizację finansową i najczęściej to stanowi jego cel pracy. Nie ma zbyt dużych ambicji, lecz jest zadowolony z tego co posiada. A w przypadku porażki nie rezygnuje z obranej drogi, ale odważnie walczy ze wszelkimi przeciwnościami losu. Potrafi umiejętnie wykorzystać swoje zalety, lecz nie chcę osiągnąć celu, za wszelką cenę. To mężczyzna o dobrym sercu, którego zachowanie odznacza się sprawiedliwością. Nigdy nie posunie się do zdrady lub fałszywych świadectw wobec współpracowników. I co ważne, nie zna uczucia zazdrości, tak więc zawsze składa szczere gratulacje.
W życiu miłosnym, Czesław dąży do pewnej stabilizacji uczuciowej i nie poświęca czasu na przelotne romanse. Posiada określone wymagania wobec kobiety i tylko taka partnerka, która wyróżnia się zaletami duszy i dużą inteligencją ma szanse na podbicie serca Czesława. Również często marzy o własnym stadku rodzinnym i zazwyczaj chciałby posiadać duże grono najbliższych osób. Doskonale spełnia się jako ojciec i mąż, więc może pochwalić się udanym życiem rodzinnym.

Patron imienia

Istnieje jedyny patron tego imienia, o którym niewiele wiadomo, bowiem szczegóły jego biografii uległy wymieszaniu z życiem św. Jacka. Według późniejszych biografów był rodzonym bratem Jacka i krewnym biskupa krakowskiego Iwona, zaś niektórzy podają, że przed wstąpieniem do zakonu piastował godność kustosza sandomierskiego. Wiadomo, że w 1222 roku przybył z innymi dominikanami do Krakowa i został przeorem we Wrocławiu, gdzie bp Wawrzyniec oddał dominikanom kościół Św. Wojciecha. Zmarł we Wrocławiu 15 lipca 1242 roku.

Ciekawostki

Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się na ziemiach polskich w 1397 roku, w formie Czesław i Czasław. Imię Czesław może być także odrębnym imieniem utworzonym z elementów cza- (co dosłownie oznacza „czekać) i –sław.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.