Czesław posiada silnie rozwinięty instynkt opiekuńczy i zazwyczaj z największą troską traktuje najbliższych. To mężczyzna, który lubi opiekować innymi i dlatego tak chętnie angażuje się we wszelkie działania charytatywne. To urodzony altruista i lider społeczny, który poświęca swój czas na czynienie dobra. Czesław traktowany jest jako dobry anioł, który zawsze jest gotowy do wielkich poświęceń. Wzbudza swoją szlachetną postawą powszechny podziw i darzony jest ogromnym szacunkiem. On sam nie lubi znajdować się w centrum uwagi i woli koncentrować swoje wysiłki na niesieniu pomocy.
W pracy zawodowej Czesław kieruje się sumiennością oraz wytrwałością. To odpowiedzialny pracownik, który z uporem dąży do osiągnięcia celu. Ceni sobie stabilizację finansową i najczęściej to stanowi jego cel pracy. Nie ma zbyt dużych ambicji, lecz jest zadowolony z tego co posiada. A w przypadku porażki nie rezygnuje z obranej drogi, ale odważnie walczy ze wszelkimi przeciwnościami losu. Potrafi umiejętnie wykorzystać swoje zalety, lecz nie chcę osiągnąć celu, za wszelką cenę. To mężczyzna o dobrym sercu, którego zachowanie odznacza się sprawiedliwością. Nigdy nie posunie się do zdrady lub fałszywych świadectw wobec współpracowników. I co ważne, nie zna uczucia zazdrości, tak więc zawsze składa szczere gratulacje.
W życiu miłosnym, Czesław dąży do pewnej stabilizacji uczuciowej i nie poświęca czasu na przelotne romanse. Posiada określone wymagania wobec kobiety i tylko taka partnerka, która wyróżnia się zaletami duszy i dużą inteligencją ma szanse na podbicie serca Czesława. Również często marzy o własnym stadku rodzinnym i zazwyczaj chciałby posiadać duże grono najbliższych osób. Doskonale spełnia się jako ojciec i mąż, więc może pochwalić się udanym życiem rodzinnym.
Istnieje jedyny patron tego imienia, o którym niewiele wiadomo, bowiem szczegóły jego biografii uległy wymieszaniu z życiem św. Jacka. Według późniejszych biografów był rodzonym bratem Jacka i krewnym biskupa krakowskiego Iwona, zaś niektórzy podają, że przed wstąpieniem do zakonu piastował godność kustosza sandomierskiego. Wiadomo, że w 1222 roku przybył z innymi dominikanami do Krakowa i został przeorem we Wrocławiu, gdzie bp Wawrzyniec oddał dominikanom kościół Św. Wojciecha. Zmarł we Wrocławiu 15 lipca 1242 roku.
Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się na ziemiach polskich w 1397 roku, w formie Czesław i Czasław. Imię Czesław może być także odrębnym imieniem utworzonym z elementów cza- (co dosłownie oznacza „czekać) i –sław.
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.