Imieniny Czesławy

👩 Czesława ♀️

Do najbliższych imienin Czesławy zostały 32 dni, czyli 1 miesiąc i 2 dni.

Czesława obchodzi swoje imieniny najczęściej 20 lipca (sobota)

Pochodzenie imienia

Czesława to staropolskie imię żeńskie, które początkowo występowało jedynie w formie Czasława. Imię składa się z dwóch członów: z cza-("spodziewać się, oczekiwać") i -sława ("sława"). Imię dosłownie oznacza „tę, która oczekuje sławy". Męskim odpowiednikiem imienia jest Czasław i Czesław.

Charakterystyka osób noszących imię Czesława

Jakie są Czesławy? Kobiety o tym imieniu wyróżniają się łagodnym, spokojnym, opanowanym oraz sympatycznym charakterem. Czesławy zazwyczaj kierują się zdrowym rozsądkiem i praktycznie podchodzą do spraw życiowych. Nie pozwalają sobie na realizację szalonych pomysłów, gdyż z natury są nadzwyczaj spokojne. Bardzo trudno jest je wyprowadzić z równowagi, bowiem odznaczają się ogromną dawką cierpliwości. Zazwyczaj szybko wybaczają i nie chowają długo urazy, zwłaszcza wobec najbliższych osób. To ich przyjazna postawa sprawia, że szybko rozwiązują się wszelkie konflikty oraz waśnie. Czesławy swoją otwartością przyciągają do siebie wielu wartościowych przyjaciół, dla których ona staje się prawdziwą inspiracją.
Czesławy w obliczu porażki próbują nadrabiać dobrą miną i skrywają wszelkie zmartwienia przed światem. Nie lubią znajdować się w centrum uwagi otoczenia i wolą udzielać dobrych rad lub nieść pomoc z bocznych pozycji. To bliscy zawsze mogą liczyć na wsparcie Czesław, które w takich sytuacjach czują się dowartościowane oraz docenione. Kobiety o tym imieniu są doskonałymi gospodyniami, które szczególnie dbają o gości i członków rodziny. Nie mają żadnego problemu z przygotowaniem obiadu dla kilkunastu osób lub z niezapowiedzianą wizytą dalekich krewnych. Dlatego tak często są odwiedzane i nie mogą narzekać na samotność.
Czesławy obdarzone są niezwykłą intuicją, która pomaga w rozwiązywaniu wszelkich problemów. Kobiety o tym imieniu często kierują się w życiu tak zwanym szóstym zmysłem, nawet przy wyborze partnera. W miłości Czesławy szukają podobnych do siebie mężczyzn, dla których rodzina jest na pierwszym miejscu. Nie odnajdują szczęścia przy materialistach lub wiecznie młodych duchem partnerach. Kobiety noszące to imię dążą do symbiozy z partnerem na poziomie duchowym i oczekują dużej dozy wrażliwości oraz zmysłowości. Gdy odnajdują prawdziwą miłość, to potrafią kochać szczerze i do końca życia. A wierność oraz zaufanie stanowią fundament wszelkich uczuć. Dlatego Czesławy są cenionymi partnerkami oraz przyjaciółkami, gdyż miłość oraz przyjaźń stają się drogowskazami w życiu tych kobiet.

Patron imienia

Patronem zarówno formy żeńskiej i męskiej imienia jest św. Czesław, o którym niewiele wiadomo, bowiem szczegóły biograficzne wymieszały się z historią życia św. Jacka. Kroniki Długosza przekazują informację dotyczącą obrony grodu wrocławskiego przed najazdem Tatarów. Dzięki żarliwym modlitwom świętego gród ocalał. Po śmierci, św. Czesław został pochowany we Wrocławiu, gdzie zapoczątkowano jego kult, który trwa do dziś.

Ciekawostki

Istnieje hipoteza, która mówi, że imię powstało od członu Cza- w wyniku skrócenia członu Czści-, co stanowi wariant nienotowanego imienia Czcisława.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.