Imieniny Dagmary

👩 Dagmara ♀️

Do najbliższych imienin Dagmary zostały 242 dni, czyli 7 miesięcy i 28 dni.

Dagmara obchodzi swoje imieniny najczęściej 12 grudnia (czwartek)

Pochodzenie imienia

Imię Dagmara jest żeńską formą imienia męskiego Dagmar, które wywodzi się z imienia dynastycznego u plemion frankońskich. Imię jest pochodzenia celtyckiego i oznacza: „'mąż jasny jak dzień”. Czasami imię Dagmara traktowane jest jako żeński odpowiednik Dagoberta, gdyż jeden z jeden z książąt frankońskich (Austrazji) używał obu imion: Dagobert = Dagomar / Dagmar.

Charakterystyka osób noszących imię Dagmara

Dagmary to kobiety, które wprawiają wszystko w ruch. Ich aktywność czasami przypomina istny żywioł, wzbudzający zamieszanie w każdej sytuacji. Dagmary nie należą do spokojnych osób i nie cierpią spędzać czasu bezczynnie. To kobiety, które mają miliony pomysłów i nigdy tak naprawdę nie zaznają nudy. Uważają, że twórcze osoby nigdy nie nudzą się, tak więc one co chwilę wpadają na szalone pomysły, które najczęściej realizują. Dagmary potrafią spełniać swoje marzenia i nigdy nie rezygnują z okazji do zabawy.
Kobiety o tym imieniu znane są z wybuchowego charakteru i niepohamowanych emocji. Często szybciej mówią niż pomyślą, więc wpadają w różne tarapaty. Nie potrafią powstrzymać się od szczerych komentarzy, nawet gdy dotyczą bliskich osób. Dlatego zawsze warto wziąć pod uwagę opinię Dagmar, gdyż one zawsze trafnie oceniają sytuacje. Kobiety o tym imieniu również cenią szczerość u innych osób i nigdy nie czują urazy, gdy usłyszą bezpośrednie zdanie o sobie.

Dagmary są niepoprawnymi romantyczkami, które marzą o życiu jak z bajki, ale rzeczywistość bywa okrutna i często Dagmary czują się rozczarowane swoim losem. Uwielbiają czytać powieści o miłości i fantazjują o szalonych przygodach z nieznajomymi mężczyznami. Dagmary mają wiele zainteresowań, które sprawiają, że kobiety o tym imieniu posiadają wszechstronną wiedzę. W wolnym czasie najchętniej podróżują w dalekie kraje, odkrywając ich piękno oraz tajemnice. Damary gromadzą życiowe doświadczenie i lubią powracać w wspomnieniach do chwil, gdy przeżywały niesamowite emocje. To niezależne kobiety, które nigdy nie korzystają z rad otoczenia i zawsze samotnie dążą do osiągnięcia celu.

Dagmary są wyjątkowo uparte i konsekwentne w działaniu. Nigdy nie zmienią swoich przekonań pod wpływem opinii innych osób i na pewno będą walczyły z każdą próbą dominacji. Dagmary nie słuchają głosu rozsądku, ale kierują się emocjami oraz intuicją. Twierdzą, że to szósty prowadzi ich w życiu i nie zamierzają korzystać z niczyjej pomocy. A jakie są w miłości? Dagmary również instynktownie wybierają sobie partnera. Gdy spotkają prawdziwą miłość, to potrafią rzucić wszystko i pójść za partnerem na drugi koniec świata. Dagmary na wzór bohaterek powieści, kochają gorąco i szczerze, lecz pod warunkiem, że mężczyzna zaakceptuje ich charakter. To wierne partnerki, zarówno w miłości jak i w przyjaźni.

Patron imienia

Za patronkę imienia uważa się królową Danii Małgorzatę Dagmarę z rodu Przemyślidów. Małgorzata była córką króla Czech Przemysła Ottokara I i jego pierwszej żony - Adelajdy Miśnieńskiej. Poślubiła króla Waldemara II Zwycięskiego i po zaślubinach przyjęła imię Dagmara. Królowa słynęła ze swojej urody oraz dobroci. Zmarła podczas porodu, a jej ciało pochowano w Ringsted na Zelandii. W Ribe w miejscu dawnego zamku (Slotsbanke), gdzie zmarła Dagmara, znajduje się jej pomnik przedstawiający królową na dziobie okrętu.

Ciekawostki

W Polsce imię Dagmara stało się popularne dopiero w czasach nowszych. Czasami imię utożsamiane jest z nordyckim Dagny 'nowy dzień, jutrzenka'. Imię prawdopodobnie powstało z połączenia słów dag "dzień" i mar "dziewica", "panna" lub także mari "sławny".

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.