Imieniny Danuty

👩 Danuta ♀️

Do najbliższych imienin Danuty zostały 2 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Danuta obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 24 czerwca (poniedziałek), 1 października (wtorek), 3 stycznia (piątek) i 16 lutego (niedziela).

Pochodzenie imienia

Imię Danuta jest imieniem litewskim, ale jego etymologia jest trudna do wyjaśnienia. Często element –ut uważany jest zdrabniający, zaś człon pierwszy Dan można łączyć z nazwiskami utworzonymi od białoruskiej postaci imienia Daniel, Daniło. Również źródła staropruskie przekazują informacje o imionach Danickie, Donike , z których być może wywodzi się imię Danuta.

Charakterystyka osób noszących imię Danuta

Danuty wyróżniają się ogromną wrażliwością oraz szlachetnością serca. Kobiety o tym imieniu bardzo przejmują się opinią innych osób i przez długi czas pamiętają o wszelkich przykrościach lub poniesionych porażkach. Nie potrafią szybko wybaczać, zwłaszcza jeżeli została urażona ich duma. Danuty mają szczególną tendencję do wyolbrzymiania pewnych spraw i mogą czasami przesadzać w wielu sytuacjach. Znajomi często muszą uważać na słowa, gdyż Danuty należą do obrażalskich osób. I musi upłynąć wiele godzin, zanim wybaczą zadany afront.
Danuty mają sympatyczny charakter i zawsze próbują zachować kulturę. Nie należą do wybuchowych osób, a wszelkie wielkie awantury nie są w ich stylu. Wolą milczeć niż krzyczeć, ale to cisza, która jest trudniejsza do zniesienia niż głośne pretensje. Danuty potrafią wykonywać wiele rzeczy na raz i nigdy nie odkładają niczego na później. Należą do niezwykle pracowitych osób i nie znoszą bezczynności. Zawsze znają sobie zajęcie, nawet gdy mają chwilę dla siebie. Uwielbiają pomagać innym i nieraz niosą bezinteresowną pomoc bliskim osobom. Danuty są wspaniałymi organizatorkami i inicjatorkami zajęć. Potrafią zmobilizować najbliższych do działania i rozwoju osobistego. Jednak czasami czują się niedocenione, zwłaszcza przez bliskich znajomych oraz rodzinę. Zdarzają się sytuacje, gdy nie potrafią zdobyć się na odważny krok i boją się wszelkich radykalnych zmian w życiu. Dlatego wolą znane zło niż nieznane i często mogą czuć się z tego powodu nieszczęśliwe.
Danuty posiadają wysokie ambicje, lecz strach może skutecznie uniemożliwić realizację marzeń. Jednak to nie znaczy, że Danuty nie posiadają ognistego temperamentu, bowiem w miłości oraz w uczuciach są jak huragan. Potrafią kochać szaloną miłością i lubią przelotne znajomości, ale gdy spotkają prawdziwą miłość to stają się wiernymi towarzyszkami życia. Rodzina, zwłaszcza dzieci dla Danut są najważniejsze, gdyż uwielbiają spędzać czas wychowując swoją dziatwę. Bliskie osoby zawsze mogą liczyć na opiekę i wsparcie ze strony Danut.
Kobiety o tym imieniu uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu i dużą radość czują, gdy mogą pracować na świeżym powietrzu. Dlatego tak chętnie garną się do wszelkich prac porządkowych i ogrodowych. Danuty stronią od zgiełku wielkich miast, odnajdując spokój w cichych i osamotnionych miejscach.

Ciekawostki

Imię Danuta nosiła córka Kiejstuta, żona księcia Janusza Mazowieckiego, która na chrzcie otrzymała imię Anna. W Polsce imię pojawiło się w XIV wielu, ale głównie zostało spopularyzowane przez H. Sienkiewicza w powieści „Krzyżacy”.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.