Imieniny Dariusza

👨 Dariusz ♂️

Do najbliższych imienin Dariusza zostały 184 dni, czyli 6 miesięcy i 1 dzień.

Dariusz obchodzi swoje imieniny najczęściej 19 grudnia (czwartek)

Pochodzenie imienia

Dariusz to imię męskie pochodzenia perskiego. Imię zostało zapożyczone z języka perskiego, gdzie miało formę Dārayavahuš, a zostało utworzone z elementów daraya — "posiadać" i vahu — "dobro". Imię pierwotnie oznaczało "ten, który jest dobry". Według innych źródeł imię oznacza "posiadający bogactwa". We współczesnym Iranie występuje w formie Dariusz, która, co ciekawe, w języku nowoperskim została przejęta z języka greckiego.

Charakterystyka osób noszących imię Dariusz

Dariusz to mężczyzna, który sprawia wrażenie, że żyje we własnym świecie. Nieraz zamyka się w swoich emocjach i nie dopuszcza nikogo do swoich tajemnic. To człowiek, który nie należy do ekstrawertyków i nadmiernych optymistów. Woli spędzać czas w odosobnionych miejscach i nie przepada za towarzystwem licznego grona znajomych. Nie ma zresztą wielu bliskich przyjaciół, ale zazwyczaj są to wypróbowane osoby, które zawsze zachowują się lojalnie i wiernie wobec Dariusza. Nie należy do rozrzutnych ludzi i żyje oszczędnie, skrupulatnie wydając pieniądze. Nie ma wielkich potrzeb i zazwyczaj nie posiada zbyt wielu przedmiotów. To mężczyzna skromny, który woli żyć na uboczu niż w centrum o wydarzeń. Również niechętnie uczestniczy w dyskusjach i nie potrafi odważnie bronić swojego zdania.
Dariusz nie kieruje się w życiu emocjami, lecz zdrowym rozsądkiem. Raczej twardo stąpa po ziemi i wobec nieznajomych zachowuje się z dystansem. Nie marnuje życia na ulotne przyjemności, ale poświęca swój czas na zdobywanie tak ważnego doświadczenia życiowego. Potrafi umiejętnie wykorzystać swoje zalety i dzięki temu osiąga liczne sukcesy, lecz zazwyczaj nikt nie wie o jego zaszczytach. Dariusz to skryty mężczyzna, zazdrośnie strzegący swoje tajemnice.
W pracy zawodowej dobrze czuje się w trakcie wykonywania rutynowych zajęć. Ale nie lubi działać pod presją, bowiem w takich sytuacjach zaczyna popełniać błędy. To człowiek, który dużą wagę przykłada do wartości materialnych i dąży do osiągnięcia stabilizacji życiowej. Nie lubi podejmować radykalnych decyzji i zazwyczaj ucieka przed zobowiązaniami. Dariusz to także niezależna dusza, ceniąca sobie poczucie wolności.
W życiu uczuciowym, Dariusz poszukuje cierpliwej partnerki, która zaakceptuje jego skomplikowany charakter. Zresztą ma problemy w relacjach damsko-męskich i zazwyczaj nie wychodzi z inicjatywą. Woli czekać na pierwszy krok ze strony kobiety, niż podejmować jakiekolwiek działania. Ale gdy spotka na swojej drodze prawdziwą miłość to potrafi zapewnić szczęście partnerce. To wierny mąż i wspaniały ojciec, dla którego rodzina jest najważniejsza.

Patron imienia

W Martyrologium Rzymskim święty Dairusz widnieje pod dniem 19 grudnia, ale może być błędem przepisywaczy, gdyż imię przejęto z niektórych rękopisów Martyrologium Hieronimiańskiego, zaś analiza udowodniła, że pierwotnie wskazywało na zniekształcone imię żeńskie, a więc o Darię, czczoną razem z Chryzantem. Nic też nie wiadomo o towarzyszach Dariusza, rzekomych męczennikach z Nikomedii: Zozymie, Pawle i Sekundusie.

Ciekawostki

W czasach średniowiecznych imię było nie spotykanie. Dopiero pojawiło się w XVIII wieku, zaś w XX wieku stało się bardziej popularne.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.