Imieniny Dionizego

👨 Dionizy ♂️

Imieniny Dionizego były 11 dni temu.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Dionizy obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 8 kwietnia (poniedziałek), 2 października (środa), 9 października (środa) i 26 grudnia (czwartek).

Pochodzenie imienia

Dionizy to imię pochodzenia greckiego. Imię wywodzi się od imienia boga Dionizosa.

Charakterystyka osób noszących imię Dionizy

Dionizy to mężczyzna, który sprawia wrażenie, że wciąż poszukuje swojej drogi życiowej. Często ma pewne problemy z wyrażaniem emocji, więc niechętnie opowiada o swoich uczuciach lub dzieli się marzeniami z otoczeniem. Tak naprawdę, to mało wiadomo o charakterze Dionizego, bowiem on ukrywa swoją prawdziwą naturę przed światem. I zdarza się, że nakłada maski, które wprowadzają w błąd znajomych. Choć Dionizy przykłada dużą wagę do rozwoju duchowego, to jednak również ceni dobra materialne. Szczególnie dba o swoje bezpieczeństwo finansowe, tak, więc raczej nie należy do rozrzutnych osób.

Dionizy wyróżnia się wytrwałością oraz cierpliwością w każdej dziedzinie życia. Może pochwalić się dobrze rozwiniętą inteligencją oraz nieszablonowymi pomysłami. Nie obawia się realizacji marzeń, więc zazwyczaj należy do szczęśliwych ludzi. Nie poddaje się w przypadku porażek, lecz odważnie walczy z każdą przeciwnością losu. Również nie jest bierną osobą, ale potrafi podjąć trudne decyzje. Niestety, ale nie ma społecznego charakteru i często nie lubi angażować się w charytatywne akcje. Zazwyczaj decyduje się na niesienie pomocy, gdy odczuwa taką potrzebę i bywa, że swoje dobro stawia na pierwszym miejscu.

W pracy zawodowej, Dionizy dąży do jasno określonego celu. Należy do ambitnych osób i niestety, ale ma tendencję do porywania się z motyką na słonce. Często nie zważa na uczucia innych i cóż, należy przyznać, że nie wzbudza powszechnej sympatii. Raczej sprawia wrażenie zbyt pewnego siebie i dość egoistycznego. Ale tak naprawdę, to w duszy skrywa wrażliwe serce, które pragnie zrozumienia i ciepłych uczuć. Jednak przez swoją chłodną postawę, nie daje szansy innym na zbliżenie się do jego serca.

W życiu miłosnym, kobiety traktuje dość wybiórczo. Nie każda dama zdobędzie jego serce, zaś on poszukuje mądrej oraz kochającej partnerki, która swoją miłość roztopi pancerz sarkazmu oraz ironii. I dopiero pod wpływem prawdziwej miłości, zaczyna pracować nad swoimi wadami. Dionizy okazuje się, że jest dobrym oraz kochającym partnerem, który na pierwszym miejscu stawia szczęście rodziny. I choć bywa, że jest dość wymagający, to jednak potrafi otoczyć wyjątkową troską najbliższych.

Patron imienia

Patronem imienia jest św. Dionizy, męczennik i biskup. Dionizy urodził się i wychował we Włoszech. Około 250 roku został wysłany przez papieża św. Fabiana, wraz z pięcioma innymi biskupami, do Galii, w celu głoszenia Ewangelii. Jednak między 250 a 258 rokiem, zostali uwięzieni i skazani na śmierć poprzez ścięcie mieczem na wzgórzu Montmartre. Według legendy, na miejscu ich wyroku, zgromadził się wielki tłum, w celu obejrzenia ich śmierci. W chwili, gdy odcięta głowa Dionizego upadła na ziemię, jego martwe już ciało podniosło leżącą na ziemi głowę i trzymając ją przed sobą, przeszło przez tłum. Po przebyciu kilku kilometrów Dionizy, otoczony chórem śpiewających aniołów, oddał głowę w ręce kobiety, Katulli, a potem martwy upadł na ziemię. Katulla z wielką radością zabrała głowę męczennika i ukryła ją starannie w swym domu. Od tego czasu, św. Dionizy jest często wzywany przez osoby cierpiące na bóle głowy i migreny. W ikonografii atrybutami św. Dionizego są łańcuch i kajdany, mitra, ścięta głowa trzymana w rękach.

Ciekawostki

W Polsce imię to wciąż występuje rzadko. Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w 1223 roku, w formie Dionizy, zaś w latach 1390-1416 w formie Dziwisz. W XIX wieku imię to często pojawiało się wśród drobnej szlachty mazowieckiej w celu odróżnienia się od ludności chłopskiej. Imię to także występuje na Rusi Czerwonej: Denys, Dynys i w postaci nazwiska Denysiuk, Denysiw.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.