Imieniny Dominika

👨 Dominik ♂️

Do najbliższych imienin Dominika zostało 17 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Dominik obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 9 marca (sobota), 12 maja (niedziela), 4 sierpnia (niedziela), 8 sierpnia (czwartek), 14 października (poniedziałek), 20 grudnia (piątek) i 29 grudnia (niedziela).

Pochodzenie imienia

Dominik to imię pochodzące z języka łacińskiego, od przymiotnika dominicus, -a, -um , oznaczającego 'pański, należący do pana'. Dominik (Dominicus) to inaczej 'należący do Pana' (-Pan- w znaczeniu Bóg) i należy do chrześcijańskich imion teoforycznych.

Charakterystyka osób noszących imię Dominik

Dominik to mężczyzna, który ceni sobie trwałe więzi rodzinne. Uwielbia spędzać czas w gronie najbliższych i nieraz sprawia wrażenie samotnia . Nie lubi dużych tłumów i źle się czuje wśród nieznajomych osób. We wczesnym okresie życia jest domatorem, który dom traktuje jako ostoję bezpieczeństwa przed zgiełkiem świata. Dominik lubi otaczać się pięknymi przedmiotami, tak więc jego dom przypomina małą galerię sztuki. Nie należy do wytrwałych osób i potrzebuje odpowiedniego bodźca do działania. Jednak nie można odmówić jemu odpowiedzialności, gdyż potrafi sumiennie wykonywać powierzone zadania.
W pracy zawodowej kieruje się twórczą aktywnością. Nie lubi wykonywać rutynowych czynności i chętnie uczestniczy w kreatywnych działaniach. To mężczyzna o artystycznej duszy, poszukujący spełnienia w niebanalnych zawodach. Nie potrafi działać pod wpływem presji, gdyż w takich sytuacjach zaczyna popełniać poważne błędy. Dlatego wybiera zawód, który umożliwia prowadzenie swobodnych działań. Damian to przede wszystkim niezależna dusza, która nad wszystko pragnie wolności. Nie toleruje żadnych prób zdominowania jego woli i cóż, najczęściej ucieka od zobowiązań.
Damian jest aktywnym mężczyzną i często angażuje się w różne działania charytatywne. Nie lubi rutyny, tak więc jego życie przypomina jedną wielką przygodę. On sam nieraz sprawia wrażenie, że błądzi w życiu i poszukuje różnych dróg własnego losu. W jego duszy może toczyć się burza uczuć, ale na zewnątrz sprawia wrażenie raczej opanowanego. Darzony jest powszechną sympatią, choć jego nadmiar energii może przyprawić o ból głowy. Nie szuka stabilizacji życiowej, lecz idzie przez życie bez zamierzonego celu. Nie martwi się niepochlebnymi opiniami na swój temat i zawsze działa według własnych przekonań.
W życiu uczuciowym poszukuje parterki o szalonych pomysłach, która będzie razem z nim przeżywała ekscytujące przygody. Nie interesuje się spokojnymi kobietami, gdyż najlepiej czuje się w ramionach kobiet o gorącym temperamencie. Jest wiernym i ciekawym towarzyszem losu, ale nie spełnia się w roli ojca i męża. A każde zobowiązanie jest traktowanie przez niego jako zamach na jego wolność.

Patron imienia

Patronem imienia jest Dominik, opat z Sory, urodzony się w Foligno, w Toskanii, około 950 roku. Był twórcą kilku klasztorów: Scandrilia (Rieti), S. Pietro in Lago (Aquila), S. Pietro in Avellano (Campobasso, w Abruzzach), Frisulti (Frosinone) i Sora (1015). Zmarł 22 stycznia 1031 roku i pochowano go w Sorze. Kiedyś wzywano go zwłaszcza po ukąszeniu przez węża.

Ciekawostki

Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w Polsce w XIV wieku, ale większą popularność zyskało w XVII i XVIII wieku. Dawniej imię występowało w formie: Domnik, Domin, Domik.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.