Imieniny Doroty

👩 Dorota ♀️

Do najbliższych imienin Doroty zostały 74 dni, czyli 2 miesiące i 13 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Dorota obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 7 sierpnia (środa), 5 września (czwartek) i 6 lutego (czwartek).

Pochodzenie imienia

Dorota to Imię żeńskie pochodzenia greckiego. W starożytnej Grecji dwa imiona bardzo podobne: męskie D-rótheos i żeńskie D-rothéa. Imię Dorota dosłownie oznacza „dar od boga/bogini”.

Charakterystyka osób noszących imię Dorota

Doroty to zmienne kobiety, które nigdy nie dążą do stabilizacji życiowej. Doroty przypominają chorągiewki na wietrze i nie tylko zmienia się ich nastrój, ale także zainteresowania oraz sympatie. Doroty są pełne sprzecznych uczuć i nigdy nie wiadomo, czy dobry nastrój po chwili nie pryśnie i na jego miejscu pojawi się melancholia. Doroty nie przejmują się własnym zachowaniem i uważają, że otoczenie powinno nie tyle co akceptować ich nastroje, ale także domyślać się co do ich potrzeb. Kobiety o tym imieniu wiele wymagają od przyjaciół i nie akceptują żadnych porażek. Nie potrafią pogodzić się z własnym słabościami i zawsze dążą do osiągnięcia perfekcji w każdej dziedzinie życia.
Doroty posiadają wszechstronne zainteresowania i wyróżniają się dużym zasobem wiedzy. Jednak nie potrafią dokładnie określić swojego kierunku działania i często odnoszą wrażenie, że rozmieniają swoje talenty na drobne. Doroty z natury są podejrzliwe i przenikliwe, zwłaszcza w kontaktach międzyludzkich, więc każda próba oszustwa zostaje szybko przez nie odkryta. Dlatego najczęściej przyjaciele przed nimi nic nie ukrywają, gdyż i tak one poznają prawdę. Również Doroty wobec przyjaciół są szczere i bezpośrednie. Ale nigdy nie posuną się do zdrady i perfidnego wyrządzenia komuś krzywdy.
W związkach miłosnych Doroty wymagają od partnerów określonych zachowań. Nie tolerują żadnych aktów niewierności i nie potrafią wybaczyć zdrad. Doroty muszą być pewne co do wierności mężczyzny, więc mogą nawet posunąć się do śledzenia lub sprawdzania partnera. Jeżeli zauważą luźniejsze zachowania bliskiej osoby wobec innych kobiet, to potrafią urządzić wielką awanturę. Nie każdy mężczyzna wytrzyma podobne nastroje i często zdarza się, że Doroty cierpią w miłości na samotność.
Doroty uważają siebie za perfekcjonistki i idealne partnerki oraz matki. Nie dopuszczają do siebie żadnych wątpliwości i nie rozumieją pretensji otoczenia. To kobiety, które choć pewne siebie to często nie mają określonego celu w życiu i wciąż szukają odpowiedniej drogi.

Patron imienia

Patronką imienia jest św. Dorota, męczennica kościoła Katolickiego, wspominana 6 lutego. Według niektórych podań, święta została zabita w Cezarei Kapadockiej za czasów Dioklecjana. Legenda mówi, że św. Dorota nawróciła na chrześcijaństwo także adwokata Teofila, zagorzałego wroga chrześcijan. Gdy Dorotę prowadzono na miejsce jej śmierci, to drwiąco stwierdził, że uwierzyłby w Chrystusa, gdyby otrzymał za każdego chrześcijanina świeże kwiaty. Po chwili obok Doroty pojawiło się dziecko z koszem, w którym znajdowały się jabłka i świeże róże. Dar otrzymał wspomniany Teofil, który nawrócił się na wiarę chrześcijańską. W ikonografii św. Dorota przedstawiana jest z koszem kwiatów, symbolizującym wiarę w Chrystusa.

Ciekawostki

Imię Dorota zostało po raz pierwszy odnotowane w polskich źródłach w 1385 roku. Znane są także inne formy tego imienia: Dochna, Dora, Dorota, Doroteja, Dorotka.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.